Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bibliotekos filialuose – ir neviltis, ir įkurtuvių nuotaikos

Klaipėdos rajono savivaldybės viešoji Jono Lankučio biblioteka šiemet švenčia 80 metų jubiliejų. Bibliotekininkai ta proga žada išleisti atsiminimų, istorinių faktų, nuotraukų leidinį „Bibliotekos istorija“. Tačiau kasdienybės veikloje – ne tik permainų, bet ir nevilties ženklai. Bibliotekos direktorius Juozas Gutauskas „Bangą“ neseniai pakvietė į du iš 25 viešosios bibliotekos filialų. Kokia dovana jubiliejaus proga ypač džiaugtųsi bibliotekininkai ir skaitytojai, paaiškėjo apsilankius Jakuose ir Plikiuose.

Šis pastatas Plikiuose bus skirtas kultūrinei veiklai. Jo dalyje įsikurs ir Jono Lankučio viešosios bibliotekos Plikių filialas. UAB „Klaipėdos apdaila“ statybos ir remonto darbams vadovaujantis Artūras Alšauskas Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriui J. Gutauskui patvirtino, kad viskas vyksta sklandžiai. Taip atrodo Jakų filialo bibliotekos siena. Ten, kur nutrupėję dažai ir tinkas, nebesilaiko net plakatai. Kad negriūtų lentynos, tarp jų – atrama, tačiau lentynos ant nelygių grindų vis tiek siūbuoja. Nepadėjo ir kaiščiai po lentynomis. Internetas yra, tualeto – ne

Kad biblioteka jau seniai tapo ne tik knygų išdavimo vieta, žino daugelis ir naudojasi įvairiomis jos teikiamomis paslaugomis. Šiuolaikinė biblioteka apima informacijos, kultūros sklaidos, edukacijos, inovacijų populiarinimo ir bendruomenės centro funkcijas. Ypač tai aktualu mažoms gyvenvietėms.

Pastarąjį dešimtmetį bibliotekose įvyko reikšmingų permainų, siejamų su Lietuvos bibliotekoms skirtais projektais „Bibliotekos pažangai“ (32 437 442 Eur), „Bibliotekos pažangai 2“ (3,62 mln. Eur). Pirmojo projekto rezultatai – sukurtas mokymo centrų tinklas šalies apskrityse – įrengta 11 mokymo centrų, 220 mokymosi vietų. Apie 200 miestų ir 600 kaimų bibliotekų aprūpintos naujausia kompiuterine ir programine įranga bei plačiajuosčiu interneto ryšiu. Surengti kompiuterinio raštingumo ir interneto išteklių mokymai miesto ir kaimo bibliotekų darbuotojams ir gyventojams bei kt. Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ lėšos buvo naudojamos kompiuterinei įrangai pirkti, bibliotekoms prie interneto prijungti ar ryšio kokybei pagerinti, techninei pagalbai organizuoti ir kt. Tačiau šios lėšos negalėjo būti panaudotos patalpoms įsigyti ar jų remontui. Minėtų projektų dėka keitėsi ir Klaipėdos rajono savivaldybės viešoji Jono Lankučio biblioteka ir jos filialai. Paradoksas – visuose rajono bibliotekos filialuose įrengtas interneto ryšys, tačiau, pavyzdžiui, Kalotės filialo pastate net nėra tualeto, katilinės remontas būtinas. Nors į

 

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.: Veiviržėnų filialo bibliotekininkė Valė Krauleidienė džiaugiasi prieš kelerius metus atlikta bibliotekos renovacija. Išplėtus patalpas sukurtos 4 kompiuterizuotos vietos skaitytojų poreikiams. „Dabar turime apie 500 skaitytojų, kai atėjau dirbti, buvo apie 300“, – mitą, kad žmonėms nebereikia bibliotekų, paneigia Valė. Veiviržėniškė Ilona Skomantienė – dažna viešnia bibliotekoje, mėgstanti skaityti ir knygas, ir žurnalus, ir laikraščius.

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.: Veiviržėnų filialo bibliotekininkė Valė Krauleidienė džiaugiasi prieš kelerius metus atlikta bibliotekos renovacija.

„Dabar turime apie 500 skaitytojų, kai atėjau dirbti, buvo apie 300“, – mitą, kad žmonėms nebereikia bibliotekų, paneigia Valė. Veiviržėniškė Ilona Skomantienė – dažna viešnia bibliotekoje, mėgstanti skaityti ir knygas, ir žurnalus, ir laikraščius.lėšų Kalotės filialo pastato remontui neatsirado, tad bibliotekos veikla laikinai sustabdyta dėl netinkamų sąlygų. Jakų biblioteka vis dar veikia Gargždų „Minijos“ progimnazijos Jakų skyriaus rūsyje, kur įlūžusios grindys, nėra ventiliacijos, šviesa patenka tik pro du mažus rūsio langelius, todėl nuolat naudojamas dirbtinis apšvietimas.

Skaitytojams – „Stop“ juosta

Neseniai „Minijos“ progimnazijoje svečiavęsi danai neslėpė, kad šioje mokymo įstaigoje pasijuto taip, lyg būtų grįžę laiku atgal. Įdomu, ką jie pasakytų apie progimnazijos Jakų skyrių, kuris užpernai buvo taip apsemtas, kad vanduo siekė 19 cm? Kokį įspūdį būtų išsivežę po apsilankymo Jakų bibliotekoje rūsyje, kur pakrypusios lentynos stovi ant įlūžusių grindų, keldamos grėsmę skaitytojų saugumui. „Vasario mėnesį raštu kreipiausi į Klaipėdos rajono savivaldybės merą Vaclovą Dačkauską dėl viešosios bibliotekos Jakų filia­lo, prašydamas rasti tinkamas patalpas pirmame aukšte, ne mažesnes nei 100 kv. m su 10 kv. m sandėliavimo patalpa. Šiuo metu biblioteka veikia 40 kv. m drėkstančiose, pelijančiose rūsio patalpose, kur krenta nuo sienų tinkas, o grindys po pernykščio potvynio įlūžusios“, – vardijo problemas J. Gutauskas.

Kaip linguoja knygų prikrautos lentynos, stovinčios ant išpuvusių grindų, įsitikinti nesunku – užtenka žengti kelis žingsnius. Nuo šiol lentynas ir skaitytojus skiria „Stop“ juosta. „Labai bijau, kad ant vaikų neužgriūtų pilnos knygų lentynos. Kad knygos krenta, būna, bet knyga nepraskels kaktos, tačiau jei  lentyna užvirstų, būtų baisi nelaimė, – nuogąstauja bibliotekininkė Jurgita Jankauskienė. – Vaikai nori patys rinktis knygeles, bet aš bijau juos leisti tarp lentynų.“

Savivaldybė patalpų nerado

Nors bibliotekos patalpos apgailėtinos, vis dėlto jakiškiai ir aplinkinių kaimų žmonės naudojasi jos paslaugomis. Pasak direktoriaus J. Gutausko, pernai Jakų filiale lankėsi 5 087 lankytojai, įvyko 22 renginiai, kuriuose dalyvavo 565 gyventojai. Bibliotekos fonde sukaupta 7 862 fiziniai vienetai dokumentų. „Būtų daugiau vyresnio amžiaus skaitytojų, tačiau jiems nepatogu lipti laiptais į rūsį ir atgal“, – pastebėjo bibliotekininkė J. Jankauskienė. Pasak jos, Jakų bibliotekos patalpų būklė Savivaldybės atstovams žinoma, nes jie čia lankėsi ne kartą.

J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorių vasario 21 d. pasiekė atsakymas raštu iš Savivaldybės, „kad šiuo metu Savivaldybė Jakų kaime neturi nuosavybės ar panaudos teise valdomų laisvų patalpų ir artimiausiu metu nėra galimybių jas įsigyti, todėl negali patenkinti Jūsų prašymo.“ Tuo metu Jakuose, pasak J. Gutausko, privačiai odontologų veiklai vykdyti buvo išnuomotos ambulatorijos patalpos, kurių Savivaldybė nepasiūlė bibliotekai.

Konkursą laimėjo odontologai

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas informavo, kad šio skyriaus specialistai lankėsi Jakų bib­liotekoje 2018 arba 2017 metais ir kad nuo to laiko situacija tikrai nepagerėjo. „Dėl patalpų nuomos odontologams informacija yra teisinga. 2018 m. rugpjūčio 30 d. buvo priimtas Tarybos sprendimas Nr. T11-392 išnuomoti 79,90 kv. m ploto patalpas, esančias Šviesos g. 2, Jakuose, ambulatorijos pastate, antrame aukšte. Konkursą laimėjo uždaroji akcinė bendrovė, odontologai šiuo metu darosi patalpų remontą. Patalpos, kurias išsinuomojo odontologai, yra antrame aukšte, prastos būklės, išplanavimas – mažais kambariukais, todėl jos netinka bibliotekai pagal prašyme nurodytus parametrus“, – paaiškino A. Kampas.

„Žmonės turi ateiti ne tik į šiltas, šviesias, bet ir patogias kultūros įstaigos patalpas“, – įsitikinęs J. Gutauskas. Tačiau kada tokią galimybę turės jakiškiai, kol kas neaišku. Tikėkimės, kad rajone netaps viena kultūros įstaiga mažiau.

Knygas priglaudė mokytojų kambaryje

Iki Plikių bibliotekos įkurtuvių pastate, kuris remontuojamas, dar daug darbų teks nuveikti, tačiau gera žinia ta, kad šiuo metu knygos ne tik saugioje vietoje, bet jomis gali naudotis skaitytojai. J. Gutauskas neslėpė, kad bibliotekai perkraustyti patalpų ieškojo ne vieną dieną, o kai rado, labai apsidžiaugė.

„Nusprendžiau, kad reikia padėti bibliotekai, nors tuščių patalpų neturėjome. Užleidome mokytojų kambarį, o pedagogams tenka glaustis mažesniame. Mokytojams sąlygos pablogėjo, bet juk laikinai, – sakė Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos direktorė Audronė Vaičiulienė. – Jeigu bibliotekai patalpas būtų pasiūlęs, pavyzdžiui, koks gyventojas, juk ne už dyką, Savivaldybei būtų reikėję nuomą mokėti.“

Bibliotekininkė Rita Paročkienė pastebi, kad mokiniai noriai užsuka į biblioteką mokykloje ne tik pasinaudoti kompiuteriais, bet ateina ir knygų, nors mokyk­la turi savo biblioteką. Be to, saugiai, tvarkingai saugomos knygos, kurios netilpo į lentynas, atsirado vietos ir šiuo metu dėl vietos trūkumo nenaudojamiems kompiuteriams, stalams.

Pabaigtuvės – rugpjūtį

Šalia beveik 400 kv. m pastato, kuriame po remonto įsikurs kultūros namai ir biblioteka, tądien, kai lankėmės, savo lizde įkurtuvėms po žiemos ruošėsi gandras. O kada plikiškiams laukti savo kultūros įstaigos įkurtuvių?

„Vasario mėnesį pasirašyta sutartis su rangovais UAB „Klaipėdos apdaila“. Sutarties vertė 299,1 tūkst. eurų. Darbai vyksta pagal grafiką, planuojama juos baigti rugpjūčio mėnesį“, – informavo rajono Savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Balčikonienė.

Plikių gyventojai, atrodo, tik­rai turės kuo džiaugtis jau šiais metais, tačiau ar Jakų biblioteka „išlips“ iš rūsio, teks spręsti naujai Savivaldybės tarybai. Palankus sprendimas būtų geriausia dovana Jono Lankučio viešosios bibliotekos 80-mečio proga.

Laima ŠVEISTRYTĖ

banga,logo

Rekomenduojami video