Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bendruomenės taria „Ne“ vėjo jėgainių parkui

Kėdainių rajono Vilainių seniūnijos teritorija, kuri kultūriniu požiūriu laikoma šio krašto brangakmeniu, netrukus gali būti nuniokota. Joje, nepaisant dalies Tiskūnų, Šventybrasčio ir Kalnaberžės bendruomenių narių, vietinių ūkininkų ir asociacijos „Isos slėnio draugija“ prieštaravimų, planuojama pastatyti 17 vėjo jėgainių parką.

Statybos stringa

Vėjo jėgainių parko statybos Kėdainių rajone buvo suplanuotos prieš devynerius metus, tarybai priėmus sprendimą leisti rengti vėjo jėgainių išdėstymo Vilainių seniūnijoje specialųjį planą.

Šio plano rengėja – UAB „Archstudija“ – jau parengė pasekmių aplinkai vertinimo ataskaitą, atliko poveikio visuomenės sveikatai ir vizualinės taršos bei vėjo jėgainių išdėstymo kraštovaizdyje ekspertinį vertinimą, tačiau vėjo jėgainių parko įgyvendinimo projektas stringa, nes tam aktyviai priešinasi vietos gyventojai, bendruomenės, asociacija „Isos slėnio draugija“.

Praėjusiais metais Tiskūnų bendruomenės centras išsiuntė raštus dėl nepritarimo numatomoms statyboms Seimo Aplinkos apsaugos komitetui, aplinkos ministrui, Kėdainių rajono savivaldybės merui ir UAB „Archstudija“. Šiuos raštus pasirašė daugiau nei 200 Tiskūnų ir Šventybrasčio bendruomenių narių bei aplinkinių kaimų gyventojų. Juos pasirašė ir 42 žemės sklypų savininkai, kurie informavo, kad neduoda sutikimo, jog jiems priklausantys sklypai atsirastų sanitarinėse statomų vėjo jėgainių zonose.

Atsakymų nesulaukė

Tiskūnų bendruomenės centras išsiųstame rašte teiravosi, kodėl dėl vėjo jėgainių parko turi nukentėti vietos bendruomenė – jos žmonės vejami iš gimtųjų vietų, jų sveikatai neigiamą poveikį turės galingas vėjo jėgainių parkas, o pelną krausis tik keli sėdintys Vilniuje ar užsienyje žmonės. Bendruomenės nariai, išdėstę savo poziciją, prašė atsakyti ir į kitus jiems rūpimus klausimus, į kuriuos atsakymų iki šiol negavo.

Neapsikentę valdžios abejingumo, šiais metais Kėdainių rajono savivaldybei peticiją „Ne – vėjo jėgainėms Isos slėnio kraštovaizdyje“ su daugiau nei 500 parašų pateikė „Isos slėnio draugija“. Peticijoje pabrėžiama, kad teritorija, kurioje planuojama statyti vėjo jėgainės, išsiskiria kultūrine ir istorine verte nacionaliniu mastu. Šeteniuose yra Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo gimtinė ir dvaro teritorija. Kalnaberžės dvaras ir neogotikinio stiliaus rūmai mena rašytoją Kazį Binkį, carinės Rusijos ministrą pirmininką Piotrą Stolypiną. Per Nevėžio slėnį eina piligrimų kelias „Camino Lituano“, kuriuo kiekvienais metais keliauja vis daugiau piligrimų – praėjusiais metais jų čia lankėsi per 500. Populiariausia kelio atkarpa – būtent Paberžė–Kėdainiai. Šventybrastyje yra 1863–1864 m. sukilimo dalyvių egzekucijos vieta bei kapai.

Nederino su bendruomenėmis

Vėjo jėgainių statybai šioje teritorijoje prieštaraujančioje peticijoje teigiama, kad vėjo jėgainių poveikis vietos gyventojų sveikatai bei gamtinei įvairovei vis dar nėra deramai įvertintas ir ištirtas. Beje, projektas nebuvo išdiskutuotas ir suderintas su vietos bei Kėdainių bendruomenėmis.

Pasak Krekenavos regioninio parko direkcijos, vėjo jėgainės, kurių planuojamas aukštis apie 241 metras, pavojingai priartės prie saugomų teritorijų ir darys joms poveikį: Krekenavos regioninio parko Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinio, Šventybrasčio kratovaizdžio draustinio gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio natūralumui bei vizualinei kokybei. Taip pat darys reikšmingą poveikį saugomoms paukščių rūšims. Tai sukels reikšmingą vizualinę taršą šiose teritorijose.

Surengė susitikimą

Praėjusią savaitę bendrovės „Archstudija“ ir Kėdainių rajono savivaldybės atstovai vis dėlto rado laiko susitikti su bendruomenės nariais ir jiems surengė susitikimą – paviešino vėjo jėgainių išdėstymo Vilainių seniūnijoje specialųjį planą.

UAB „Archstudija“ darbuotoja Inga Baronienė paaiškino, kad jie jau parengė specialųjį planą ir atliko sprendinių pasekmių vertinimą. Taigi šiuo metu projektas yra baigiamojo etapo stadijoje. „Vėjo jėgainių statybos teritorija yra retai apgyvendinta, artimiausia gyvenamoji sodyba yra už 800 metrų, visos likusios – toliau nei už kilometro. Minėta teritorija nepatenka į jokias saugomas teritorijas ir galiausiai Vidurio Lietuvoje dar nėra išnaudotas vėjo elektros potencialas. Ir apskritai atsinaujinanti energetika yra prioritetas gamtosauginiu požiūriu“, – susirinkime tvirtino I.Baronienė.

Kėdainių rajono savivaldybė taip pat išdėstė savo prioritetus. Ji – už inovatyvų, šiuolaikišką ir atsakingą verslą Kėdainių rajone. Tačiau tik už tokį, kuris netrukdytų ir nekenktų vietos bendruomenėms.

Praėjusią savaitę bendrovės „Archstudija“ ir Kėdainių rajono savivaldybės atstovai surengė susitikimą

Ne nuo to pradeda

Asociacijos „Isos slėnio draugija“ vadovo Henriko Vaicekausko teigimu, tokius projektus pirmiausia reikia suderinti su žmonėmis, o ne skubėti investuoti į projektavimo darbus.

„Nesitarėte, nekalbėjote, negavote pritarimo iš bendruomenės, o pradėjote savo darbus. Žmonės dabar tarsi verčiami jaustis kalti: esą mes – nemodernūs, neišmanome, nenorime, nesutinkame... Ne nuo to viskas pradedama“, – teigė H.Vaicekauskas ir pridūrė, kad ši teritorija kultūriniu požiūriu yra Kėdainių rajono savivaldybės brangakmenis. Ir jei bus įgyvendinti tokie planai, bus padarytas neatlygintinas nuostolis ne tik savivaldybei, bet ir visai Lietuvai.

Nutylėta infragarso žala

Dėl planuojamų statyti vėjo jėgainių nerimauja ir kitame Nevėžio upės krante veikiančios reabilitacijos įstaigos. Kelių reabilitacijos įstaigų atstovas Albertas Lučunas teigė, kad bendrovė „Archstudija“ rengdama tokius grandiozinius projektus nepateikė informacijos apie tai, kokią žalą daro infragarsas.

„Užsienio šalių literatūroje teigiama, kad vėjo jėgainių parkai turi neigiamos įtakos žmonių sveikatai. Ypač jų skleidžiamas infragarsas, sukeliantis didžiulį baimės ir nerimo jausmą, kenkiantis miego kokybei. Šiais laikais nerimas tampa viena didžiausių problemų. Mūsų žmonės itin jautrūs netgi mėnulio fazių poveikiui, todėl jei arti atsirastų toks statinys, nerimo jausmas dar labiau sustiprėtų“, – sakė A.Lučunas. Jis organizuoja psichoterapijos stovyklas Gojaus kaime, į jas atvyksta žmonių iš visos Lietuvos. A.Lučiūnas baiminasi, kad vėjo jėgainių parkas darys neigiamą įtaką jų sveikatai.

Finansiniai pažadai nežavi

Nepasitenkinimą dėl vėjo jėgainių statybų išsakė Tiskūnų bendruomenės narys, ūkininkas Aidanas Dumbinskas. Jis teigė, kad jų bendruomenė renka parašus, nes nesutinka su planuojamomis statybomis. „Šiuo metu jau surinkome daugiau kaip pusšimtį bendruomenės narių parašų, surinksime ir daugiau, nes kai kurie žmonės šiuo metu yra išvykę į užsienį. Teko girdėti, kad mūsų bendruomenės pirmininkė be mūsų pritarimo sutiko, kad būtų vykdomos būsimos statybos“, – sakė vyras.

Aidanas Dumbinskas

A.Dumbinskas pabrėžė, kad vėjo jėgainių kaimynystė jų netenkina dėl poveikio sveikatai, kuris iki šiolei nėra patvirtintas Lietuvos mokslininkų. Ūkininkauti šalia „vėjo monstrų“ jiems taip pat nesinorėtų. Pasak pašnekovo, jiems nereikia finansinių pažadų, kuriais masinami vietos gyventojai. Žmonėms svarbiausia – sveikata ir galimybė saugiai gyventi.

Faktai apie vėjo jėgaines

Asociacija „Isos slėnio draugija“ pateikė faktų apie planuojamą vėjo jėgainių parką Isos slėnyje. Vėjo jėgainės užims apie 5 km ilgį palei Šventybrasčio kraštovaizdžio draustinį, kuriame planuojama išdėstyti 17 galingų vėjo jėgainių. Jų aukštis sieks 210 m, kai kurių jėgainių – net 241 m. Palyginimui – Vilniaus televizijos bokšto kavinė „Paukščių takas“ įsikūrusi 165 m aukštyje. Šis parkas galimai matytųsi net už 7 km nuo Via Baltica kelio.

Jėgainių garsas, atsižvelgiant į turbinos galingumą, gali būti girdimas nuo 1,4 km iki 3,5 km. Jis panašus į garsą, sukeliama kombaino, kuris nuolat dirba derliaus nuėmimo metu šalia esančiame lauke.

2017 m. Vokietijos tyrimų institutas atliko tyrimą ir nustatė, kad vėjo jėgainės daro vėjo energiją patrauklią, tačiau jos turi neigiamos įtakos ne tik laukinei gamtai, bet ir žmonėms.

Vėjo jėgainės yra labai pavojingos šikšnosparniams. Įskridus į vėjo jėgainių žemo slėgio lauką, jų plaučiai tiesiog sprogsta.

Jos skleidžia ne tik aukšto, bet ir žemo dažnio garsus ir infragarsą. Žemo dažnio garsai ir infragarsas rezonuoja kai kuriuos žmogaus kūno organus ir dalis, dėl to pablogėja žmogaus savijauta. Ilgalaikis tokio triukšmo poveikis gali sukelti rimtų ir negrįžtamų procesų organizme, būti sunkiai išgydomų ligų, kurių visuma įvardyta kaip vėjo jėgainių sindromas, priežastimi.

Yra paskaičiuota, kad vėjo jėgainės neturi didelės įtakos bendrojo vidaus produkto augimui ir nedarbo lygio mažėjimui, bet turi neigiamą įtaką turizmo patrauklumui.

Turi būti suderinta su vietos bendruomene

 vicemeras1-26997

Paulius Aukštikalnis, Kėdainių rajono savivaldybės vicemeras

Iš esmės esame už ekologiško verslo plėtrą. Vėjo jėgainės yra reikalingos kaip atsinaujinančios energijos gavybos šaltinis, tačiau jos turi būti statomos tinkamai parinktose vietose, planai turi būti suderinti su vietos bendruomene.

Kiek žinoma, jau gerokai anksčiau Tiskūnų bendruomenės valdyba pritarė vėjo jėgainių parko statybai (pirmininkė Vida Vansevičienė apie tai informavo rajono merą). Verslininkai įsigijo žemės iš toje vietoje gyvenančių žemės savininkų (ūkininkų), kurie, kaip manoma, pritarė planuojamai veiklai.

Pastaruoju metu susikūrė nauja bendruomenė – asociacija „Isos slėnio draugija“, kuri laikosi kitokio požiūrio į planuojamą vėjo jėgainių statybą. Mes, savivaldybės vadovai, siekiame suprasti kiekvieną: ir verslą, ir bendruomenės žmones. Dalyvaujant šios planuojamos veiklos pristatyme, teko išgirsti kitokią bendruomenės nuomonę dėl vėjų jėgainių statybos – nepritarimą planuojamai veiklai.

Kaip sakiau ir susitikimo su bendruomene metu, mes nesame nusiteikę prieš vėjo jėgainių atsiradimą rajone, bet tai neturi supriešinti žmonių ir verslo bei sukelti baimės dėl galimo neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Manome, kad verslo atstovai turėjo geriau pasiruošti projekto įgyvendinimui. Leidimo statybai dar nesame išdavę, o Kėdainių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimas nėra patvirtintas.

Rekomenduojami video