Atšalus orams Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės darbuotojai priversti imtis jiems neįprasto darbo – iš gydymo įstaigos bendrojo naudojimo patalpų išprašyti per ilgai užsibuvusius benamius. Jie čia ateina pasišildyti, po kelias valandas sėdi prie kai kurių gydytojų kabinetų, net užmiega sėdėdami ant kėdžių, buitinius reikalus atlikdami užsibūna tualetuose. Kartais ligoninės darbuotojams tenka kviestis į pagalbą policiją. Ligoninėje per šalčius užsibūnantys ir nemalonius kvapus skleidžiantys benamiai piktina ir įstaigos pacientus.
Stengiasi išprašyti gražiuoju
Kaip sakė Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Daiva Aleksandravičienė, prasidėjus šalčiams benamiai šildytis į ligoninę ateina jau ne pirmus metus, tai daugelį metų besikartojanti problema ir, kiek žinoma, taip yra ne tik mūsų įstaigoje, tokią bėdą turi ir kitos šalies stacionaraus gydymo įstaigos.
Pernai Alytaus ligoninėje per šalčius besišildančių benamių nepastebėta. O šįmet ligoninės darbuotojai priversti su jais vos ne kovoti. Keletas pusamžių vyrų su krepšiais ir lazdomis, kuriomis rausia atliekų konteinerius, per šalčius gydymo įstaigos duris praveria apie 8 valandą ir stengiasi išbūti iki pietų.
Jie dažniausiai ant kėdžių įsitaiso fojė prie drabužinės, prie kai kurių gydytojų kabinetų Konsultacijų poliklinikoje. Kadangi bendro naudojimo tualetuose yra šiltas vanduo, benamiai juose užsibūna, – ne tik naudojasi tualetu, bet ir apsiprausia.
„Pamatę ilgai pas mus būnančius tokius asmenis stengiamės gražiuoju išprašyti, bet ne visada taip pavyksta. Šią savaitę besipriešinusiesiems išeiti buvo kviesta policija. Tačiau benamiai pasišalino jos nesulaukę. Benamių apsilankymais piktinasi ir mūsų pacientai, nes nepageidautini lankytojai patys skleidžia nemalonius kvapus, šie sklinda ir iš jų krepšių. Dar žmonės baiminasi ir apsikrėsti kažkokiomis ligomis“, – pasakojo D.Aleksandravičienė.
Ligoninės Techninės-ūkinės tarnybos vedėjo Jono Šimkaus teigimu, pastaruoju metu įstaigoje nuolat lankosi trys benamiai: „Vienas iš jų paprašytas išeiti net kėsinosi sumušti mūsų darbuotoją. Kai kurie darbuotojai pasakojo, kad vienas su peiliu aptiktas tualete. Tualete prie drabužinės sudaužytas jo dangtis, nuolat dingsta tualetinis popierius, įtariame, kad tai benamių darbas.“
Dažniausiai ligoninėje ilgai besišildantys benamiai darbuotojams aiškina, kad laukia pas gydytojus arba iš jų išeinančių draugų. Tačiau tai tik priedanga.
Ligoninės pagrindinis įėjimas yra užrakinamas 20 valandą, o nuo to laiko iki 8 valandos ryto gydymo įstaigoje budi samdomos apsaugos tarnybos darbuotojai. Kadangi ligoninė turi platų požeminių tunelių tinklą, kartais ir čia per šalčius naktims mėgsta pasislėpti nepageidautini asmenys, kartais jie randami miegantys ant laiptų atokesnėse patalpose.
J.Šimkaus tvirtinimu, ligoninės darbuotojai, naktį pastebėję tokius atvejus, prašo apsaugos pagalbos, kad tokie asmenys būtų išvesdinti.
„Esame sveikatos priežiūros įstaiga, su žmonėmis turime elgtis jautriai, bet esama tokios visuomenės dalies, kuri sunkiai pritampa prie mūsų visų, kaip mes sakome, susipykę su elementaria higiena, ir tokie žmonės negali trikdyti ligoninės darbuotojų darbo, kelti pyktį pacientams“, – sakė vyriausioji slaugos administratorė.
Ligoninės Techninės-ūkinės tarnybos vedėjui čia besilankantys kai kurie benamiai yra prisipažinę, kad jie yra Alytaus nakvynės namų gyventojai, tačiau ten gali tik pernakvoti, o dienomis privalo išeiti, jei nenori išeiti, turi susimokėti.
„Jei turi pinigų alui ir vynui, gali ir susimokėti“
Alytaus nakvynės namų direktorius Artūras Galakvoščius patvirtino, kad šiuose namuose besinaudojantys laikinojo apnakvindinimo paslaugomis gali nemokamai naudotis tik nakvyne, o už buvimą dienomis turi mokėti miesto savivaldybės tarybos patvirtintais įkainiais – neturintieji pajamų moka 10 eurų per mėnesį, o jas turintieji – 20 proc. nuo gaunamų pajamų.
Tokia nuostata negalioja sergantiesiems, – jie laikinojo apnakvindinimo patalpose, kuriose įrengti gultai, gali nemokamai būti ir dienomis.
„Jei tokie žmonės turi pinigų alui ir vynui, gali ir susimokėti. Bet jiems, matyt, geriau per šalčius dienas leisti kažkur kitur. Jeigu jie renkasi ligoninėje, įstaigos socialiniai darbuotojai galėtų mums pranešti, bendrai spręstume problemą“, – teigė A.Galakvoščius.
Užėjus šalčiams Alytaus nakvynės namuose norinčiųjų pernakvoti ant gultų visada padaugėja maždaug apie 20 proc. Šiandien iš čia esančių 30 vietų naktimis užimta 20. O laikinojo apgyvendinimo patalpose, kuriose yra 38 vietos ir čia galima gyventi iki pusės metų, laisvų lovų nėra.
Tačiau norint padėti benamiams per šalčius galėtų būti išskirtinė savivaldybės pagalba. Galbūt spaudžiant šalčiams ji galėtų suteikti teisę Nakvynės namams neimti mokesčių iš laikinojo apnakvindinimo paslaugos gavėjų, kad šie čia galėtų būti dienomis. Gal tada jiems šilto prieglobsčio nereikėtų ieškotis ligoninėje.
Alma MOSTEIKAITĖ