Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Baltijos kelio trisdešimtmetis bus minimas su šūkiu „Baltijos kelias – tai mes“

Baltijos kelio trisdešimtmetis šiemet bus minimas su šūkiu „Baltijos kelias – tai mes“.

Pasak organizatorių, jis simbolizuoja vienybę ir tęstinumą tarp vyresniosios kartos, dalyvavusios Baltijos kelyje, ir tradicijas išlaikančio jaunimo.

„Turime jaunimą, dalis iš jų galbūt net nebuvo gimę, bet jie nori būti kartu ir dėl to sugalvojome šūkį (...) „Baltijos kelias – tai mes“: ir mūsų vyresnieji, tėvai, seneliai, iš kurių girdėti tie pasakojimai, ir tas jaunimas, kuris tada buvo labai mažas arba tik po to yra gimęs, jie irgi nori jausti šitą vienybę“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją Seime sakė Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė.

Organizatoriai džiaugėsi, kad prie minėjimo aktyviai prisideda ir įvairios nevyriausybinės organizacijos, tokios kaip Lietuvos skautai, renginio programoje žada ir tradicija tapusius Baltijos kelio minėjimo renginius, ir naujoves.

„Labai daug akcijų įgyvendina nevyriausybinės organizacijos, jos iki to laiko dirbo pavieniui, trūko kontaktavimo. Šiai dienai kontaktavimas nustatytas, parengėme renginių programą, ji nuolat pildoma (...) ir visa programa jau galutinai suredaguota atsidurs Seimo tinklalapyje“, – sakė Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas.

Pasak jo, kai kuriems renginiams dar reikia gauti policijos bei savivaldybės leidimus, tačiau tikimasi, kad tai nesukels sunkumų.

Vilniaus Katedros aikštėje Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija pristatys savo instaliaciją su tranzistoriais, simbolizuojančiais radiją, buvusį labai svarbia priemone organizuojant Baltijos kelią.

„Baltijos kelio formavimui, koordinavimui turėjo ypatingą reikšmę Lietuvos radijas, kai buvo perduodama informacija“, – sakė Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė.

Vienas svarbiausių renginių vyks Lietuvos ir Latvijos pasienyje Saločiuose. Planuojama, kad į šį renginį vyks automobilių kolona iš Vilniaus.

„Ten turėtų būti pagrindinis renginys, lietuvių ir latvių susitikimas su dainomis, šokiais“, – sakė D. Urbanavičienė.

B. Valionytė teigė, kad renginyje skambės Žiemgalos ir Sėlių dainos, vyks šokiai.

„Dalyvauti tame vakare yra įsipareigoję ir Lietuvos vadovai, ir Latvijos vadovai, Biržų pilotai su malonumu pažadėjo pakelti tris lėktuvėlius ir pamesti mums gėlių, pamosuoti sparnais iš viršaus“, – kalbėjo ji.

Pasak organizatorių, minėjimas suvienys tradicines Baltijos kelio paminėjimo veiklas, tokias kaip visureigių kelionė iš Vilniaus į Taliną ir iš Talino į Vilnių, trijų dienų bėgimą tarp šių sostinių.

Planuojama, jog 17 valandą jog prie savo ženklų Baltijos kelio atkarpose atvyks čia stovėję žmonės. Širvintos, Panevėžys, Ukmergė po šių susitikimų kvies į renginius.

Pasvalyje, prie vadinamojo Pasvalio kryžių kalnelio, kur pastatyti kelią platinant nuo kelio patraukti kryžiai, vyks piknikas ir koncertas, skirtas Baltijos keliui.

Prie renginių prisidės įvairios bendruomenės ir organizacijos, o į planuojamą gyvos grandinės renginį Vilniuje, D. Urbanavičienės žiniomis, rengiasi atvykti ir Punsko lietuviai.

„Mūsų sumanymas iš pradžių atrodė utopinis – gal vėl pabandykime susijungti? Vilniuje, nuo Gedimino bokšto, kiek mūsų gausis, tiek gausis, o gal pasieksime tą Vilniaus ženklą, o gal ir ne. Labai kviečiame į šią grandinę“, – sakė ji.

Anksčiau skelbta, jog tikimasi sukviesti 10 tūkst. žmonių, kurie susijungs į dešimties kilometrų ilgio grandinę. Planuojama šią iniciatyvą įgyvendinti periodiškai ir Baltijos kelio penkiasdešimtmečiui atkurti nenutrūkstamą gyvąją grandinę nuo Vilniaus iki Talino.

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė tvirtino, kad savivaldybės noriai prisideda prie minėjimo ir siunčia informaciją apie įvairiausias parodas, ekspozicijas.

Ji ragino savivaldybes šventės proga sutvarkyti kelio ženklus ir aplinką aplink jas.

Šios dienos posėdyje Seimo valdyba aptarė Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginius ir įvairias visuomeninių organizacijų pateiktas iniciatyvas.

Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai vyks visoje Lietuvoje ir Lietuvos diplomatinėse atstovybėse.

Iniciatyvos, skirtos minėjimui, ketvirtadienį bus pristatomos ir Katedros aikštėje.

Baltijos kelias vyko 1989 metų rugpjūčio 23 dieną, kai du milijonai lietuvių, latvių ir estų susikibo gyva grandine. Ši taiki akcija buvo skirta Europą padalijusio ir Baltijos šalių nepriklausomybę panaikinusio Molotovo-Ribentropo pakto 50-mečiui paminėti.

Baltijos kelias įtrauktas į UNESCO Pasaulio atminties sąrašą.

Austėja Masiokaitė-Liubinienė

BNS

Rekomenduojami video