Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Auga nuo vystyklų traumuota karta

Lietuvoje nė kiek nemažėja tėvų smurto prieš vaikus. Dar liūdniau – tėvai nebeturi kantrybės be smurto apsieiti net su pačiomis mažiausiomis atžalomis, net kūdikiais. Jeigu ne keli šalies medikai, prieš keletą metų pradėję aktyviai viešinti žiaurius mažylių sumušimo atvejus, ir ne kasdienės šalies policijos įvykių suvestinės, skelbiančios bemaž visus su vaikų kančiomis susijusius įvykius, daugeliui neatrodytų, kad gyvename šalyje, kurioje net savas kūdikis – tik vienas iš namų rakandų...

Vertybės bankrutuoja

Laimė, kad taip baisiai kalbėti reikia dar toli gražu ne apie visus tėvus. Tačiau nebeįmanoma negirdėti kriminalinių žinių, kad trankomi kūdikiai, kad vaikai skraido pro langus, kad pradingsta iš namų kiemo ar patiria mirtiną traumą. Juk šalia tokių mažylių kiekvieną akimirką turi būti rūpestingas suaugęs žmogus, ir gėdingai smerktinas tas, kas kelia ranką prieš bejėgį kūdikį.

Kažkada kažkas yra pasakęs, kad Lietuvoje sparčiai bankrutuoja tikrosios gyvenimo vertybės. Tad dabar jau turbūt galima teigti, kad tos vertybės jau bankrutavusios – antraip nebūtų tiek smurto prieš mažiausiuosius ir su mažyliais susijusių skaudžių tragedijų, kaip nebūtų ir tėvų nepriežiūros šiurpaus rezultato.

Kai įvyksta skandalinga nelaimė dėl mažylio, visi užjaučia tėvus, nes supranta jų skausmą. Tačiau pastarojo meto pagausėjusios vaikučių tragedijos jau padrąsina vis dažniau aiškiai pasakyti, kad ta nelaimė – tai tik pačių gimdytojų kaltės pasekmė. Valdžios atstovai tokią kaltę dažniau vadina diplomatiškai – socialinių įgūdžių stoka, tačiau labai liūdna, kad taip galima apibūdinti turbūt jau kone daugiau nei pusę tėvų, auginančių kūdikius.

Netvarkinga girlianda

Štai itin šiurpi nelaimė neseniai įvyko Pakiršinio kaime (Radviliškio r.). Pavakare trijų mažylių šeimoje elektra nutrenkė šeimos jaunėlį (2 m.). Tragedija įvyko vyriausiojo sūnaus (5 m.) akyse. Nereikia net abejoti, kad šiam liudytojui broliuko žūties vaizdas prisiminimuose liks dar labai ilgai, o po tragedijos namie kilusi skausminga panika gali turėti neigiamų pasekmių vaiko raidai, persekioti ateityje.

Policijos duomenimis, daugiabučio namo kambaryje, kur buvo įjungtas televizorius ir lakstė trys, o kartais du maži vaikai, suaugusiųjų nebuvo. Motina (23 m.) buvo namie, tačiau kitame kambaryje. Staiga ją nutvilkė pirmagimio riksmas, nes jaunėlį pradėjo purtyti elektros srovė. Vyresnysis brolis nesuprato, kas atsitiko, tik šaukė. Mama atbėgusi dar bandė gaivinti savo vaikelį, bet pastangos buvo perniek.

Paaiškėjo, kad tragediją namie prišaukė jaukumu turėjusi apgaubti šventinė girlianda – kad stipri šviesa nepliekstų vaikams į akis. Tačiau toji girlianda, pakabinta ties lova, buvo suraišiota izoliacija, vadinasi, įrenginys jau iš pradžių alsavo galima nelaime. Be to, prieš pat tragediją buvo įvykęs trumpas jungimasis ir bute dingusi elektra, bet mama elektrą vėl įjungė, vaikai žaidė toliau. Manoma, kad krutėdami mažyliai pajudino laidus ir vienas įjungtos girliandos galas nukrito ant lovos. Vyriausias vaikas po įvykio sakė, kad jaunėlis tą girliandos galą buvo įsikišęs į burnytę. Tuomet broliuką ir pradėję purtyti...

Ši šeima vietos seniūnijoje vadinama tradiciškai: stokojanti socialinių įgūdžių. Daugiavaikiai tėvai nekėlė problemų dėl girtavimo, tačiau juos socialinės darbuotojos ne kartą mokiusios, kaip tvarkyti savo buitį, kaip prižiūrėti vaikelius. Vienu metu šeimos galva kalėjo, tad socialiniai darbuotojai gausią šeimą aplankydavo dar dažniau. Neseniai šis vyras buvo įskųstas dėl smurto šeimoje, tačiau tyrimas dėl mažareikšmiškumo buvo nutrauktas. Kasdienybė turėjo vėl tekėti įprasta vaga, bet šeimos gyvenimą supurtė tragedija, o „valdžia“ kuriam laikui kitus du vaikelius laikinai atskyrė nuo jų gimdytojų, tad slenka sunkus slegiančio gedulo laikotarpis...

Šiurpi akimirkos kaina

Rodos, kone visos mamos, augindamos kūdikį, tikrai ne visą paros laiką kiekvieną minutę būna prie vaikelio, tačiau tokios nelaimės perša priesaką būtinai daryti kitaip, nes įvairios, rodos, sunkiai įsivaizduojamos nelaimės – visada čia pat. Jos atslenka neperspėjusios.

Dar viena nelaimė šiemet sukrėtė paskutinę sausio dieną. Popietę tėvai Kunciagalio kaime (Panevėžio r.) pastebėjo, kad namie nebėra jų pusantrų metukų sūnelio. Vaikas buvo motinos išleistas į kiemą, kur tėtis kapojo malkas, o mama, likusi kambaryje, ruošė pietus. Vienu momentu tėtis staiga suprato, kad sūnelis kažkur prapuolęs.

Tėvai apieškojo visas įmanomas vietas savo vienkiemyje ir aplink jį, tačiau vaikelio pėdsakų neaptiko. Į paiešką įsitraukė kaimynai, pažįstami, giminaičiai, po to ir gausios policijos pajėgos, tačiau geros žinios vis nebuvo.

Prie pat šios šeimos namų teka Nevėžis – upė srauni, vanduo joje buvo pakilęs jau nuo rudens. Tėvai teigė, kad vaikas bijodavo vandens, todėl prie upės neidavo. Tuo metu ji buvo neužšalusi.

Anot tėvų, sūnelis visada būdavęs prie namų – labai mėgdavęs vaikyti po kiemą vištas.

Ieškodami pradingusiojo, darbavosi ir narai, bet ir jie nepranešė jokių žinių. Vėliau aktyvi paieška buvo nutraukta, paskelbus, kad tik laikas ir palankesnės oro sąlygos kažkada pateiks atsakymą, kur prapuolęs mažylis.

Tarp šeimos tragediją aptarinėjančių žmonių, kaip išduoda interneto žinių anoniminiai komentatoriai, labai daug tokių, kurie tiesiai beda į mažylius auginančių tėvų nerūpestingumą. Esą vaiką mažiausiai iki 6 metų būtina matyti savo akimis kiekvieną akimirką, o iki 3–4 metų – vis laikyti jo rankutę savojoje.

Smurtas prieš kūdikius

Dar vienas beveik 2 metukų vaikas šiemet mirė vasario pradžioje. Panevėžio policija pradėjo tyrimą dėl mažylio patirtų sužalojimų. Apie šiuos prabilo medikai, apžiūrėję neva dėl ligos jiems atvežtą berniuką ir nustatę vaikeliui kraujo išsiliejimo į smegenis požymius. Todėl įtarta, kad vaikas arba pats patyręs traumą, arba prieš jį smurtauta, gal mažylis kratytas.

Vaikelio 17-mečiai tėvai neigė smurtavę prieš savo atžalą. Iki šiol jie vertinti gana palankiai. O tyrimas vyksta toliau.

Kad tėvai drįsta stipriai sumušti savo mažylius, jokia naujiena. Bet traumų iš savo gimdytojų patiria net ir kūdikiai, kone naujagimiai. Vasario pabaigoje policijos dėmesio sulaukė kauniečių pora, turinti du mažylius. Tą vakarą jauna mama (26 m.) buvo lengvai apgirtusi, toks pats buvo ir jos sugyventinis (24 m.). Abu pykdamiesi labai vėlų vakarą lipo daugiabučio laiptais į savo butą. Moteris staiga stipriai kirto savo vyrui per rankas, nors vyras tuo metu nešė šiemet gimusią dukrelę. Naujagimė nukrito ant laiptinės grindų. Mergytė buvo paguldyta į ligoninę stebėti, juolab kad abu jos tėvai iškart atsidūrė areštinėje.

Net ir policininkai šiurpo nuo tą vakarą fiksuotų faktų: negana, kad jaunoji gimdyvė girta ir drįsta vaikštinėti iki vėlumos su naujagime, bet dar ir smurtaujanti! Kaip ir jos vyras, tik girti ir smurtaujantys vyrai nuo seno yra lyg ir toleruojami.

Medikai, policininkai, vaiko teisių gynėjai nuolat ragina gyventojus – kaimynus ir giminaičius – būti pilietiškus, nepakančius smurtui, ypač prieš vaikus. Skelbiama, kad pastaruoju metu tokių piliečių vis daugėja – žmonės, vos įtarę ar pamatę smurto sceną, išgirdę spiegiančius vaikus, nebetyli. Štai neseniai kaimynai pranešė, kad bute Tauragėje girtauja pora, auginanti šiemet gimusį vaiką. Mažylis netrukus buvo perduotas laikiniesiems globėjams, nes jo tėvai (32 m. ir 37 m.) išties „šventė“ – abu buvo girti, triukšmavo.

„Madingos“ nelaimės

Policijos duomenimis, vien per du pirmuosius šių metų mėnesius šalyje iš tėvų laikinai paimta mažiausiai 20 mažylių iki 2 metukų, nes jų namie tuo metu arba smurtauta tarp suaugusiųjų, arba ranka kelta ir prieš tokį menkutį, gležnutį vaikelį. Kai jau prireikia kviesti medikus mažyliui, jo tėvai dažniausiai tikina baręsi ir mušęsi tarpusavyje, o vaikeliui kliuvę esą netyčia. Tačiau pareigūnų darbo patirtis išduoda, kad neretai muštynės tokių porų pastogėse kyla, kai vienas iš tėvų per grubiai „ramina“ kūdikį, nebeturėdamas kantrybės, o kitas, esą gailestingasis, puola bausti pirmąjį.

Labai liūdna, tačiau įrašų apie nuskriaustus, tėvų traumuotus mažylius policijos įvykių suvestinėse labai daugėja. Jau beveik „mada“ gelbėti karšta kava, arbata ar neva verdančia sriuba „apsiplikinusį“ kūdikį, kuris iš tikrųjų tik stokojo tėvų priežiūros, taip pat dažni gimdytojų pasakojimai medikams apie mažylius, apsinuodijusius medikamentais ar ir kitomis medžiagomis, apie vaikučių patirtas sunkias traumas krentant jiems iš lovelių, nuo stalo, palangės ir panašiai. Po visais šiais įvykiais pirmiausia slypi vaikų priežiūros, kurią privalo garantuoti gimdytojai, stoka. Kartais net atrodo, kad keturkojais globotiniais poros rūpinasi labiau, nei savo vaikučiais.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video