Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Atliekos pakelėse: netikėčiausi radiniai

Drabužiai, pagalvės, lovų čiužiniai, dulkių siurbliai, dujinės viryklės ir, žinoma, padangos – tokias atliekas kelininkai Lietuvos keliuose randa bene kasdien. AB „Kelių priežiūra“ skelbia, jog per 9 šių metų mėnesius iš pakelių surinkta daugiau nei 300 tonų įvairiausių atliekų. Beveik tiek pat, kiek iš viso surinkta per praėjusių metų 12 mėnesių.

Kelininkai tikina, jog šiukšlių neigiamas poveikis gamtai, žmonėms bei gyvūnams yra akivaizdus. Jos kenkia sveikatai, yra puiki terpė vabzdžių ir graužikų platinamoms ligoms, sukelia pavojų gyvūnams ir paukščiams.

Mokslininkams diskutuoja, per kiek laiko šiukšlės suyra, nes nesurinkus per kai kurias atliekas ateinančios kartos vaikščios dar ne vieną dešimtmetį. Mikroplastikus ekspertai aptinka net debesyse. Pavyzdžiui, butelis, pagamintas iš polietileno tereftalato (PET), į kurį pilamas geriamasis vanduo ir kiti gėrimai, suyra per 400 – 500 metų, įprastinės metalinės pakuotės – 50-70 metų. Laimei, šią problemą palaipsniui sprendžia depozito surinkimo sistema.

Tyčinis atliekų palikimas pakelėse vis dar gajus, tačiau gyventojų sąmoningumas auga. Gyventojai praneša apie pastebėtas atliekas, pavieniai asmenys, organizacijos organizuoja švaros akcijas. Neseniai Telšiuose aktyvūs moksleiviai surinko viešosiose erdvėse ir pakelėse virš 6 tonų atliekų, tarp jų ir padangų.

Žala gamtai ir žmogui

Kai atliekos numetamos grioviuose, laukiniai žvėrys maišus išplėšo ir šiukšles paskleidžia, vėjas kelia jas į orą, keliama grėsmė eismo saugumui.

Didesnių problemų kelia stambiosios šiukšlės – gyventojai suveža į pakeles, autobusų stoteles ir poilsio aikšteles daug buitinių atliekų. Susiduriama su atliekomis, kurios priskiriamos pavojingoms, surinkimu ir utilizavimu: padangos, šiferis, akumuliatoriai, vaistai ir kt. Pvvz., rugsėjo mėnesį vienoje poilsio aikštelėje „Kelių priežiūros“ darbuotojai aptiko 8 maišus su žuvies atliekomis.

Šiukšlintojų neatbaido ir baudos. Aplinkos užteršimas mažesniu kaip 100 kub. decimetrų nepavojingų atliekų kiekiu užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 90 Eur. Jei atliekos pavojingos, už tokį kiekį gresia 60–140 Eur bauda. Už neleistinoje vietoje išmestą 1 kub. m ir didesnį kiekį galima sumokėti 1400–2400 Eur baudą. Pažeidėjai griežčiau baudžiami, kai atliekos paliekamos šaltiniuotose vietose, pelkėse, geležinkelių ir valstybinės reikšmės automobilių kelių pakelėse, apsaugos zonose ir pan. Visais atvejais dar tektų atlyginti žalą gamtai.

AB „Kelių priežiūra“ organizuoja stebėjimus dėl pažeidimų ir apie pažeidimus informuoja teisėsaugininkus. Prie problemos sprendimo gali prisidėti kiekvienas, todėl kelių priežiūros ekspertai kviečia pastebėjus mėtant šiukšles, užfiksuoti įvykį ir informuoti policiją.

Kas atsakingas už priežiūrą?

AB „Kelių priežiūra“ įpareigota rūpintis atliekų surinkimu ir išvežimu iš pakelių, autobusų stotelių, poilsio aikštelių valstybinės reikšmės kelių ruožuose. Pakelėse esančių atliekų rinkimas yra vykdomas nuolat.

Lietuvoje padangas ir kitas didelio gabarito atliekas nemokamai galima palikti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Privatūs asmenys, pavyzdžiui, nebenaudotinas padangas, gali palikti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančioje įmonėje, kurioje keitė susidėvėjusias padangas naujomis. Padangas privalo neatlygintinai priimti ir padangų pardavėjai, jei atiduodamos padangos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui.

Rekomenduojami video