Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Atidaryta telefoninė pagalbos linija norintiems mesti rūkyti

Paskambinusiems į nuo antradienio pradėjusią veikti metimo rūkyti pagalbos liniją 1819 bus teikiamos penkios konsultacijos, kurių metodika sudaryta atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas.

„Apklausos rodo, kad dauguma rūkančių nori mesti rūkyti, tačiau nugalėti priklausomybę nėra lengva. Moksliniai tyrimai teigia, kad rūkymo linijos yra prasmingos ir reikalingos“, – antradienį spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos apsaugos ministro patarėjas Edgaras Diržius.

„Ministerija, matydama to svarbą, išskyrė 1,4 mln. eurų rūkymo metimo linijai. Kurioje dirbs profesionalai, ekspertai, perangti konsultuoti rūkymo metimo srityje“, – pridūrė jis.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) duomenimis, Lietuvoje vidutiniškai rūko apie 30 proc. šalies gyventojų. Statistika rodo, kad apie 15 proc. visų mirčių priežastis yra rūkymas. NTAKD skaičiavimais, apie 6 tūkst. mirčių Lietuvoje būtų galima išvengti, jei žmonės nerūkytų.

Virš 73 proc. rūkančiųjų norėjo arba bandė atsikratyti priklausomybės, 38 proc. tą padaryti pavyko.

„Šalyse, kuriose veikia tokios pagalbos linijos, yra atliekami moksliniai tyrimai ir yra tiriamas šių linijų ekonominis efektyvumas. Liaudiškai tariant, valstybėms apsimoka turėti tokias linijas ir į jas investuoti“, – sakė NTAKD direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian, pridurdama, kad tikimasi, jog linijos numeris atsidurs ant visų tabako gaminių pakuočių.

Vienos iš metodikos kūrėjų, Eglės Adomavičiūtės teigimu, pagalbos linija buvo sukurta remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis. Metodikoje yra išskirtas aiškus algoritmas, kokius metodus konsultantai taiko besikreipiantiems žmonėms.

„Yra numatomos penkios konsultacijos skambinančiam asmeniui per dviejų mėnesių laikotarpį. Pirmesnė konsultacija yra ilgesnė, iki 45 min., kitos konsultacijos – trumpesnės, nuo 10 iki 20 min. trukmės“, – kalbėjo E. Adomavičiūtė.

Pasak jos, pirma konsultacija yra reaktyvi, nes skambutį atlieka pats norintysis mesti rūkyti. Jo metu yra vertinamas asmens pasiryžimas mesti rūkyti, jei jis nėra pasiruošęs yra didinama motyvacija, jei yra – nustatoma metimo rūkyti diena.

Antroje konsultacijoje yra teiraujamasi, ar niekas nepasikeitė. Trečios konsultacija yra vykdoma numatytą metimo rūkyti dieną arba kelios dienos po jos.

Ketvirtoji konsultacija vyksta maždaug savaitę po metimo rūkyti dienos, kurios metu yra peržiūrimas atkričio prevencijos planas. Penktoji – palaikomoji, jos metu išsiaiškinamos galimos rizikos po atitinkamo laiko tarpo.

Nacionalinės metimo rūkyti pagalbos linijos specialistai nemokamai konsultuos gyventojus. Į liniją gali kreiptis asmenys nuo 16 metų.

Linija veiks darbo dienomis nuo 11 iki 19 val., savaitgaliais – nuo 11 iki 14 val. Norinčius mesti rūkyti konsultuos 5 pagal specialią moksliniais įrodymais grįstą metodiką apmokyti specialistai.

Pažangos projektas „Nacionalinė metimo rūkyti pagalbos telefoninė linija“ bus vykdomas iki 2029 m. pabaigos. Jis finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis.

Rekomenduojami video