Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ataka prieš politinę oponentę – be taisyklių

„Valstiečiai“ nori aiškintis, kodėl į darbą muziejuje priimta buvusi rajono vadovė ir vicemerė konservatorė Irutė Varzienė, kuriai politiniai oponentai, atrodo, stengėsi užkirsti kelią į darbą savivaldybės įstaigose. Šitame valdančiųjų veiksme galima įžvelgti oponentų politinio persekiojimo apraiškas.

Jau nuo vasaros pradžios Biržų turizmo informacijos centre dirba „valstiečio“ mero Vyto Jarecko dukra. Tačiau „valstiečiai“ nelinkę vertinti šio kone visiškai analogiško atvejo.

Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdyje Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas Tomas Četvergas pagarsino būsimą kreipimąsi į savivaldybės Antikorupcijos komisiją. Klausiama, kaip Biržų krašto muziejuje „Sėla“ dirbti pradėjo Antikorupcijos komisijai vadovaujanti savivaldybės tarybos narė, opozicijos lyderė Irutė Varzienė.

Atrodo, kad „valstiečiai“ negali išsivaduoti nuo noro keršyti visiems, juos patraukusiems nuo ilgai rankose laikyto rajono valdžios vairo. Nepotizmo sąvoka manipuliuoti bandantys valdantieji sykiu įnirtingai bando stabdyti suaktyvėjusią Antikorupcijos komisijos veiklą, kurios akiratyje nuolat atsiduria jų komanda. Per tą didelį „valstietišką“ aktyvumą tarsi „pametamas“ aplinkos suvokimas ir „šakėmis“ mojuojama į visas puses, nepaisant, kad galima pataikyti ir nepelnytai sužeisti savus. Ypač jei tie savi susiję ne su „grynu valstiečiu“ ar „šakes“ įvaldžiusiu liberalsąjūdiečiu, o su „valstietišką“ vežimą traukiančiu buvusiu konservatoriumi.

Antras konservatorius per 17 metų

Dėl to, kad įdarbino didelę pedagoginę, vadybinę patirtį turinčią ir kultūros srityje neabejotinai kompetentingą I. Varzienę, „valstiečių“ akiratyje atsidūrė ir muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius. Oponentų nurodoma priežastis – direktorius, kaip ir I. Varzienė, esantis konservatorius.

Direktorius G. Butkevičius teigia, kad priimant žmogų į darbą jam nerūpi politinės ar religinės pažiūros. Svarbi esanti kompetencija. Kad jos pakankamai turi biržiečiams gerai pažįstama I. Varzienė, direktorius neabejoja.

Sykiu jis akcentuoja, kad universitetinį filologinį išsilavinimą, puikią viešojo kalbėjimo dovaną turinti I. Varzienė į darbą ekskursijų vadove priimta netaikant jokių išskirtinių sąlygų.

Ekskursijų vadovo pareigybei užimti konkurso nereikia.

Jos atžvilgiu taikoma įprasta praktika – trijų mėnesių bandomasis laikotarpis. I. Varzienė sausio 8 dieną pradėjo eiti pareigas, kurios jau du mėnesius buvo neužimtos iš darbo išėjus vienai ekskursijų vadovei. Darbuotojo atranka tradiciškai skelbta muziejaus tinklalapyje, darbu domėjosi du pretendentai. Skambinęs ir apie darbo sąlygas bei atlygį klausinėjęs vaikinas į pokalbį neatėjo.

Muziejuje taikoma praktika, kad naujas darbuotojas pirmą mėnesį ekskursijų neveda. Praėjus pasiruošimo laikotarpiui, pasak direktoriaus, darbuotojas praeina vadinamąją „vidinę akreditaciją“ – jo gebėjimą vesti ekskursiją vertina bendradarbiai ir kolegos.

I.Varzienė, kaip ir buvusi darbuotoja, vesianti ekskursijas lietuvių ir rusų kalbomis.

Priimant į darbą muziejuje nereikalaujama pateikti gido pažymėjimą. Jį žmogus galintis įgyti jau dirbdamas ir lankydamas specialius kursus.

I. Varzienė priimta į darbą nekeičiant pareigybės aprašo, pagal kurį dirbo buvusi ekskursijų vadovė.

Prieš įsidarbindama muziejuje I. Varzienė buvo darbo biržos (dabar – Užimtumo tarnyba) klientė. Ekskursijas vesiančios muziejaus darbuotojos atlygis – apie 600 Eur „į rankas“.

„Per visus kone 17 mano vadovavimo muziejui metų į darbą esu priėmęs tik du konservatorius. Viena iš jų – I. Varzienė. Antrasis - šiuo metu jau nebe muziejaus darbuotojas ir nebe konservatorius. Jis į darbą buvo priimtas konkurso būdu, nes to reikalavo pareigybė“, - sakė apie 50 darbuotojų turinčiam muziejui „Sėla“ vadovaujantis G. Butkevičius.

Tas antrasis direktoriaus minėtas konservatorius – muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams dirbęs dabartinis savivaldybės meras Vytas Jareckas.

Apie gimdytojus nesiteiravo

Biržų turimo informacijos centre (TIC) neseniai įdarbinta mero V. Jarecko dukra Edita Jareckaitė.

Rajono laikraščiui duotame interviu mero žmona džiaugėsi, kad vyrui tapus rajono vadovu į gimtinę pavyko pasikviesti užsienyje dirbusią dukrą. Motina juokavo, kad mergina grįžo vienai kadencijai.

TIC direktorė Raminta Indriulėnienė „Šiaurės rytams“ sakė, kad turizmo specialistė E. Jareckaitė centre dirba nuo praėjusių metų birželio. Iš pradžių ji buvo priimta vienam sezonui dirbti savaitgaliais. Po to sutartis su šia specialiste pratęsta, nes vienai specialistei išėjus vaiko auginimo atostogų laikinai atsilaisvino darbo vieta.

Trisdešimtmetė E. Jareckaitė Šiaulių universitete yra baigusi istorijos bakalauro studijas. Kauno Vytauto Didžiojo universitete ji įgijo anglų kalbos ir politikos magistro diplomą.

Pasak TIC direktorės, atranka į turizmo specialisto pareigas buvo skelbta įstaigos interneto puslapyje ir per darbo biržą. Atrankoje dalyvauti panoro 4 žmonės, 2 iš jų atkrito kaip neatitikę keliamų reikalavimų. Iš likusių dviejų buvo pasirinkta puikiai anglų kalbą mokanti E. Jareckaitė.

„Be to, ji buvo vienintelė, sutikusi dirbti savaitgaliais“, - sakė R. Indriulėnienė.

Pasak TIC direktorės, priimant į darbą žmogų dėmesys kreipiamas tik į kompetencijas. Žiūrima, ar pretendentas kalba angliškai, ar turi gido pažymėjimą.

R. Indrulėnienė tikino, kad meras V. Jareckas jokios įtakos dukters įdarbinimui nedaręs.

„Aš net nežinojau, kas yra Editos tėvai. Kai darbinausi, manęs taip pat niekas neklausinėjo, kas yra mano tėvai, ar esu susituokusi ir ar turiu vaikų. Tokius klausimus užduoti neetiška“, - sakė R. Indriulėnienė.

Baigiant pokalbį ji prašė parašyti, kad netrukus TIC ieškos dar vieno pakaitinio darbuotojo.

Tėtis tik teiravosi

I.Jareckaitė teigė, kad tėvas meras V. Jareckas jos įdarbinimu nesirūpinęs.

„Tėtis jokios įtakos nedarė - tik paskambino ir pasiteiravo, ar TIC‘e nėra darbo vietos. Pasirodo, kad žmogaus kaip tik reikėjo, nes buvo laikinai laisva darbo vieta“, - sakė „Šiaurės rytams“ E. Jareckaitė.

Anot merginos, situacija, kai tėvas yra rajono vadovas, esanti nepavydėtina.

„Tai aš iš viso negalėčiau Biržuose niekur dirbti, kad nekiltų abejonių dėl įdarbinimo?“ – retoriškai svarstė „valstiečio“ V. Jarecko dukra.

Vertina kaip politinį persekiojimą

Tuo metu savivaldybės tarybos narė konservatorė I. Varzienė mano, kad dėl jos įsidarbinimo „valstiečių“ keliamą ažiotažą galima vertinti kaip politinį persekiojimą dėl pažiūrų ir veiklos.

„Turiu neoficialių žinių apie kai kurioms įstaigoms duotą nurodymą nepriimti manęs į darbą. Viešumoje buvo formuojama nuomonė, kad esu praradusi kompetenciją ir kvalifikacijas, nors niekas jų netikrino ir negalėtų to tvirtinti“, - sakė „Šiaurės rytams“ I. Varzienė. Anot politikės, svarbią įtaką jos įsidarbinimo fakto eskalavime daro suaktyvėjusi jos vadovaujamos Antikorupcijos komisijos veikla.

„Kartais galvoju, kad apskritai mane norima nutildyti ir kone fiziškai sunaikinti kaip politinę oponentę. Man tai primena gūdžiausius sovietinius laikus, kai iš Sibiro grįžę tremtiniai, tarp jų ir mano tėvai, negalėjo niekur įsidarbinti“, - mano I. Varzienė.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"K. Pabijuto pieš.

Rekomenduojami video