Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Artėjant „socialiniam sprogimui“

Pernai Lietuvos savivaldybės per visus metus piniginei socialinei paramai nepasiturintiems gyventojams išleido 125,37 mln. eurų, o šiemet vien per pirmąjį pusmetį tam panaudota jau 91,9 mln. eurų ir neabejojama, kad nė kiek ne menkesnė suma paramai bus panaudota ir per antrąjį pusmetį. Rugpjūtį pradėta dalinti parama maisto produktais atskleidė, kad sparčiai didėja ir maisto stokojančiųjų gretos – kai kuriuose rajonuose jos pagausėjo 30–50 proc.

Ankstesniais metais prie pagalbos vargstantiesiems nemenkai prisidėdavo ir šalies ūkininkai, labdaros valgykloms, neįgaliesiems aukodavę nemenkus kiekius įvairių daržovių, kitų gėrybių. Kaip bus šiemet – jie kol kas kalbėti nesiryžta, nes dar pernelyg anksti. Viskas priklausys nuo to, koks bus derlius. Kai šis bus sudorotas, tada galės kalbėti ir apie paramą. O kaip savivaldybės ruošiasi galimam socialiniam „sprogimui“, kuomet dėl išaugusių elektros, degalų, kuro, maisto produktų kainų išaugs ir socialiai remtinų asmenų skaičius, „Valstiečių laikraštis“ kalbina šalies savivaldybių atstovus.

Paramos iš šalies būtinybės dar nėra

Socialinių problemų rajone yra įvairių, ne vien tik didėjantis skurstančiųjų skaičius. Jau trejus metus kalbame apie ligoninių pertvarką, kuri irgi sukeltų didžiulį socialinį sprogimą. Kiek įmanoma stengiamės dalyvauti suvaldant šias socialines problemas. Bet yra procesų, kurie nuo mūsų visiškai nepriklauso, pavyzdžiui, elektros kainų didėjimas. Tam mes neturime jokios įtakos, bet tokie procesai daro įtaką mūsų veiklai, nes išaugs prašančiųjų socialinės pagalbos skaičius. Tokios tendencijos jaučiamos jau dabar. Todėl tiek savivaldybės administracijos, tiek ir seniūnijų socialiniai darbuotojai atidžiai seka situaciją, kad suspėtume laiku reaguoti – priimti reikiamus sprendimus. Jie bus tokie, kokių reikalaus konkreti situacija. Tad šiandien dar nelabai galime kalbėti apie tai, ką darysime ir kaip dar kitaip pagelbėsime didėsiančiam skurstančiųjų ratui, nei pagelbstima dabar. Sprendimai gali būti patys įvairiausi, tiksliau – taikomas visas priemonių komplektas.

Šiuo metu skurstančioms šeimoms bei kitiems stokojantiems yra skiriama parama, kaip ir numato įstatymai. Dėl šios paramos gali kreiptis kiekvienas skurdžiau gyvenantis – ar tai būtų šeima su mažais vaikais, daugiavaikė šeima ar vieniši asmenys. Be to, pastebime, kad ir galimybes gauti šią, formalią paramą išnaudoja dar ne visi, nors kiekvienas asmuo, kuriam dėl tam tikrų priežasčių reikalinga finansinė parama, gali kreiptis į seniūniją ir jam išimties tvarka gali būti skiriama įvairiausia finansinė parama.

Taip pat skurstantieji gali sulaukti ir neformalios paramos, kuomet šią skiria ūkininkai, bendrovės ar atskiri asmenys. Tačiau kol kas nei mums, nei žemdirbių organizacijoms organizuoti tokios paramos dalinimą, burti galimus paramos davėjus nėra reikalo – nėra tokios paramos poreikio. Tad neprasminga iš anksto įkalbinėti ūkininkus, kitus galimus paramos davėjus, kai nėra paramos poreikio. Tikimės, kad gal ir nereikės organizuoti tokios paramos, jei tik Vyriausybė tesės savo pažadus, kuriuos davė kalbėdama apie energijos kainų padidėjimo kompensavimą. Gali būti, jog savo sprendimais amortizuos Vyriausybė, ką ji ir turėtų padaryti, nes problemas dažnai ir sukelia Vyriausybės sprendimai. Todėl manau, kad tai, ką pasakė prezidentas, ką pažadėjo premjerė, ir bus įvykdyta.

Juk jau buvo koronaviruso pandemija, kitokios sudėtingos situacijos ir visuomet buvo priimami sprendimai aukštesniame nei savivaldybės lygyje. Manau, jog ir šiuo atveju bus rastas kompromisinis sprendimas, taip pat ir vietos lygmeniu. Juolab kad esame viena bendruomenė – ir ūkininkai, ir pramonininkai, ir visi kiti, tiek dirbantys valstybės tarnyboje, tiek kitur.

Remtinų daugėja nežymiai

Šiuo metu rajone yra 2 100 šeimų, gaunančių piniginę socialinę paramą, ir 1 600 šeimų, gaunančių paramą maisto produktais iš ES fondų. Lyginant su 2019 m., 2022 m. pašalpų gavėjų skaičius kito nežymiai, tačiau kompensacijų gavėjų skaičius tais pačiais metais išaugo, padidėjus dujų ir elektros kainoms, taip pat pagal dabar galiojančius teisės aktus nevertinant turto daugiau šeimų kreipėsi dėl būsto šildymo kompensacijų. Remtinoms šeimoms ir asmenims yra mokamos socialinės pašalpos, kompensacijos už šildymą, sunaudojamą karštą ir šaltą vandenį, kompensuojamas kredito ir palūkanų apmokėjimas atnaujintuose (renovuotuose) būstuose, išlaidos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, teikiama parama maisto produktais ir socialinė parama mokiniams, mokamos vienkartinės, tikslinės, sąlyginės ir periodinės pašalpos.

Remiamų asmenų skaičius nežymiai kinta, nes dalis remtinų asmenų ir ilgalaikių bedarbių dalyvauja užimtumo didinimo modelio projekte. Pagal projektą vien pernai buvo įdarbinti 33 asmenys, šiemet planuojama įdarbinti dar daugiau. Nors tai nežymūs pokyčiai, bet tokie pavyzdžiai motyvuoja ir kitus socialinę paramą gaunančius asmenis pasirūpinti savo gyvenimu.

Be abejo, drastiškai augant elektros, degalų, kuro, maisto produktų kainoms, komunalinėms išlaidoms, didės ir išmokamų kompensacijų, ir finansinė našta savivaldybei. Kiek gali padaugėti piniginės socialinės paramos gavėjų šildymo sezono metu, sunku prognozuoti. Laimei, mes, lyg nujausdami, atnaujinome rajone visus šviestuvus, pakeisdami energiją taupančiomis lempomis, įrengėme saulės elektrines ant mokyklų, viešųjų pastatų stogų, atnaujinome (renovavome) daugumą daugiabučių namų, savo katilines pertvarkėme į naudojančias biokurą, o dujų naudojame mažai, ir taip sureguliavome elektros bei šilumos suvartojimą bei išlaidas. Galvojame, kad ir šią sudėtingą situaciją suvaldysime. 

Daugiau ir pašalpų, ir kompensacijų 

Augant įvairaus vartojimo kainoms auga ir socialiai remtinų asmenų skaičius. Nuo šių metų sausio 1 d. iki rugpjūčio 1 d. Marijampolės savivaldybėje socialines pašalpas gavo 604 nepasiturinčios šeimos, arba 5 508 asmenys, kompensacijos už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį buvo paskirtos 3 473 nepasiturinčioms šeimoms, arba 6 951 asmeniui, kai tuo tarpu 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu socialinę  pašalpą gavo 551 nepasiturinti šeima, arba 4 656 asmenys.

2022 m. laikotarpiu, palyginus su tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, nepasiturinčių šeimų, gaunančių socialinę pašalpą, skaičius padidėjo 9,6 proc., o nepasiturinčių šeimų, gaunančių kompensacijas už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį skaičius padidėjo 82,3 proc. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad nuo 2020 m. birželio 1 d. pasikeitus Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymui, nėra vertinamas turtas. Taip pat didėjo valstybės remiamų pajamų dydis nuo 125,0 eurų iki 129,0 eurų. 

Nuo birželio 1 d. 14 proc. padidėjo valstybės remiamų pajamų dydis iki 147,0 eurų, dėl ko dar padidės kompensacijų už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį, socialinių pašalpų, vienkartinės paramos gavėjų bei socialinės paramos mokiniams gavėjų skaičius. Taip pat didės socialinių pašalpų, kompensacijų už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį, vienkartinės paramos dydžiai. Didesnės kompensacijos už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį bus ir dėl padidėjusių kuro sąnaudų.

Socialinė parama, – socialinės pašalpos ir kompensacijos už  šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį, – esant būtinybei, yra skiriama pritaikant ir išimties atvejus, pvz., kai vienas gyvenantis asmuo ar bendrai gyvenantys asmenys neatitinka Įstatymo sąlygų, t. y. kai vienas vaikus auginantis asmuo yra netekęs teisės į piniginę socialinę paramą dėl to, kad nutraukė registraciją Užimtumo tarnyboje ir po registracijos joje nėra praėję 3 mėn. ir kt. atvejais. Skiriant paramą išimties tvarka kiekvienas atvejis yra vertinamas individuliai, surašant buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

Prognozuojame, kad socialinės pašalpos gavėjų skaičius galėtų padidėti apie 10 proc., o kompensacijų už šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį gavėjų skaičius gali padidėti 60–80 proc.

Savivaldybėje padidėjus valstybės remiamų pajamų dydžiui, 14 proc. padidėjo vienkartinės paramos dydžiai. Rugsėjį taryba, išaugus kuro sąnaudoms, tvirtins naujas kietojo ar kitokio kuro, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos, vidutines kainas, taikomas apskaičiuojant kompensacijas.

Kaupia lėšas

Kokius pokyčius mes prognozuojame? Mes kalbame vienu sakiniu: matyt, didinsime lėšų likutį žiemai, kad savivaldybė galėtų sumokėti tokių kompensacijų už kurą, šildymą ir panašiai gal du kartus daugiau nei planuojama dabar. Apie biudžeto likučio panaudojimą tam kalbėsimės ir su savivaldybės tarybos dauguma.


Paramą didina jau dabar

Alytaus rajono savivaldybėje socialinė piniginė parama šiemet skirta daugiau nei 3 900 asmenų. Gyventojai kreipiasi dėl įvairios piniginės pagalbos, pavyzdžiui, vienkartinių pašalpų sunkiai susirgus ar patyrus sunkią traumą, auginantiems vaiką ir patekus į sunkią materialinę padėtį ar krizinę situaciją, netekto darbingumo, neįgalumo atveju, taip pat dėl tikslinių pašalpų gaisro ar stichinės nelaimės padarytiems nuostoliams iš dalies padengti, būstui šildyti naudojamam kietajam kurui įsigyti bei kitų pašalpų.

Artėjant šaltajam metų laikui, aktuali tampa piniginė parama būsto šildymui. Atsižvelgdama į rinkos pokyčius ir didėjančias kuro kainas bei siekdama sumažinti finansinę naštą gyventojams dėl pabrangusio būsto šildymo, savivaldybė šių metų pradžioje patvirtinto didesnes kompensacijas ir tikslines pašalpas už kurą būstui šildyti. Tai reiškia, kad gyventojai, patyrę didesnes išlaidas kurui įsigyti, atitinkamai gaus ir didesnes kompensacijas. 

Tikslinės pašalpos kurui įsigyti dydis priklauso nuo asmens (šeimos) gaunamų pajamų. Kol kas didžiausias galimas tikslinės pašalpos dydis – 7 bazinės socialinės išmokos dydžiai (322 eurai). Nuo šių metų pradžios šios piniginės paramos kreipėsi 316 asmenų.

Nuo birželio 1 d. valstybės remiamų pajamų dydis yra padidintas iki 147 eurų, todėl dėl paramos gali kreiptis ir šiek tiek didesnes pajamas gaunantys asmenys. Prognozuojame, kad rudenį padidės besikreipiančiųjų pagalbos skaičius, todėl stebime situaciją rinkoje, kainų pokyčius ir, atsižvelgdami į tai, priimsime sprendimus.

Lauks Vyriausybės sprendimų

Ausma Miškinienė, Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentė, Lazdijų rajono merė

Situacija sudėtinga. Šiuo metu gana sparčiai kyla energetinių išteklių kainos, tuo tarpu darbo užmokesčio augimas nėra toks spartus. Dėl minėtų priežasčių tikėtina, kad socialinės paramos prašančiųjų skaičius šiais metais išaugs. Savivaldybė savo ruožtu pasirengusi padėti rajono gyventojams, tačiau šioje situacijoje labai svarbus ne tik savivaldybių indėlis, bet ir palankūs Vyriausybės sprendimai.

Rekomenduojami video