Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar Lietuvoje iš tiesų veikė „violetinis“ CŽA kalėjimas?

Ketvirtadienį Strasbūro teismas turėtų paskelbti sprendimą dėl galbūt Lietuvoje ir Rumunijoje slapta veikusių Centrinės žvalgybos agentūros kalėjimų. Skundą prieš Lietuvą yra pateikęs Saudo Arabijoje gimęs palestinietis Abu Zubaydah. Jis šiuo metu kalinamas JAV Gvantanamo bazėje.

47-erių A. Zubaydah, kuris įtariamas Rugsėjo 11-osios išpuolių organizavimu, skunde nurodo, kad 2005–2006 metais jis kalintas slaptame tardymo centre, kuris, jo teigimu, buvo Lietuvoje. Vyras tvirtina, jog Lietuva leido JAV žvalgybos pareigūnams jį kankinti įvairiomis psichologinio ir fizinio smurto formomis, jis buvo atkirstas nuo išorinio pasaulio.

Lietuvos vyriausybė atmeta spėjimus, kad šalyje galėjo veikti slaptas kalėjimas. 2014 metais JAV Senatas paviešino ataskaitą apie įtariamų teroristų kankinimus slaptuose kalėjimuose.

Nors ataskaitoje Lietuvos vardas tiesiogiai neminimas, A. Zubaydah advokatė tikina, kad Lietuvoje veikė dokumente violetiniu vadinamas centras.

A. Zubaydah bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme yra laimėjęs prieš Lenkiją, kuri įpareigota sumokėti 130 tūkstančių eurų. Panašių kaltinimų kaip Lietuva yra sulaukusi ir Rumunija.

Rekomenduojami video