Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar didžiulį mokyklos pastatą sutiktų išlaikyti visi rajono gyventojai?

Medeikių kaimo gyventojai susirūpinę, kad būtų išsaugotas kone be mokinių likęs kaimo mokyklos pastatas. Atrodo, kad medeikiečiams labiausiai rūpi sporto salė ir prie mokyklos esantis stadionas.

Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, jo pavaduotoja Astra Korsakienė praėjusį antradienį važiavo į Medeikius.

Direktoriaus Vido Eiduko, kurio veiklai taryba išreiškė nepasitikėjimą, išvažiuojamame pasitarime nebuvo. Kartu su rajono vadovais buvo savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Vaivada, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius, Kaštonų pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Stanulevičius. Mokyklos pastato likimą aptarė kartu su kaimo bendruomenės atstove Rasa Gudeikiene, UAB „Lenauda“ vadovu Leonu Indriliūnu, mokyklos direktore Laimute Klemkiene.

Pasak vicemerės A. Korsakienės, ši išvyka buvo planuota jau seniai. Tačiau faktas, kad kelionė įvyko netrukus po to, kai savivaldybę ir politikus pasiekė Medeikių kaimo bendruomenės kreipimasis.

Bendruomenės prašymas išsaugoti tai, kas jai reikalinga

„Gyventojai kategoriškai nesutinka, kad mokyklos pastatas liktų tuščias ir apleistas. Juolab kad prie jo yra naujas gražus stadionas“, - balandžio 30 dieną rašė Medeikių kaimo bendruomenės aktyvas savivaldybės merui, administracijos direktoriui ir tarybos nariams.

Anot gyventojų, dauguma jų apie slaptas užmačias perkelti mokyklą į kitą pastatą absoliučiai nieko nežinoję.

„Sužinojome, kad jau yra paskelbta informacija apie vaikų globos namų „Vaiko užuovėja“ sklypo naudojimo detaliojo plano koregavimą patikslinant sklype esantį pastatą kaip mokslo paskirties pastatą – darželį“, - rašo žmonės. Jie mano, kad ištuštėjusio mokyklos pastato išlaikymo kaštus galima sumažinti.

Medeikiečiams, pasitarusiems su šilumą tiekiančios bendrovės „Lenauda“ atstovais bei mokyklos ūkvedžiu, atrodo, kad galima atjungti antrojo aukšto šildymą. Prieš keletą metų buvo pakeisti visi mokyklos langai, apšiltintas bei sutvarkytas stogas.

Mokykloje liko tik dvi jungtinės pradinukų klasės ir vaikų darželis. Pastate yra Medeikių kaimo biblioteka, veikia G. Vaškienės valgykla, gaminanti maistą ne tik moksleiviams, bet ir kaimo gyventojams, Medeikių žemės ūkio bei „Nordic proteins“ bendrovių darbuotojams.

„Valgyklos paslaugų išlikimas svarbus šio krašto žmonėms“, - rašoma rajono valdžiai.

Rašte išdėstyta, kad į mokyklos pastatą būtų galima įkelti medicinos punktą. Šildomoje sporto salėje darbo vietą turėtų ir sporto instruktorius, didesne erdve naudotis galėtų projektus rašanti bei renginius organizuojanti kaimo bendruomenė. Mokyklos kabinetai gali tapti muziejaus patalpomis, kuriose sukauptus senovinius rakandus išdėstytų kaimo gyventojai, būtų atvežti ir Parovėjos kultūros namų muziejaus eksponatai.

Medeikiečiai nuogąstauja, kad nelikus mokyklos pastato būtų apleistas naujasis sporto aikštynas, stebimas iš mokyklos pastate įrengtų vaizdo kamerų. Nelikus mokyklos pasato, stadionas, anot kaimo bendruomenės narių, taptų neprižiūrimas.

Medeikiečiai abejoja, kaip vaikų globos namų pastate galėtų tilpti skirtingos įstaigos. Jie mano, kad „optimalus variantas yra pradinę mokyklą ir darželį palikti mokyklos pastato pirmajame aukšte. Čia palikti ir kaimo biblioteką, įkelti medicinos punktą, įrengti muziejų, teikti maitinimo paslaugą bei sudaryti galimybę aktyvesniam bendruomenės veiklos vystymui“.

Gyventojų nuomone, mokyklos uždarymas taptų nepataisoma klaida ir būtų atkartotas Kvetkų mokyklos likimas. Rajono vadovų pasirinktą variantą žmonės vadina ne pačiu geriausiu ir prašo „padėti išsaugoti tai, kas yra brangu, naudinga ir labai vertinga Medeikių krašto gyventojams“.

Politikų reakcija

Į raštą reagavo savivaldybės tarybos konservatorių ir socialdemokratų frakcijos. Jų vadovės Irutė Varzienė ir Audronė Garšvaitė kreipėsi raštu į rajono vadovų komandą.

Rašte primenama, kad valdžios atstovai žadėjo tartis su bendruomene, o dabar medeikiečius pasiekia įvairios interpretacijos dėl mokyklos pasato likimo.

„Primygtinai prašome organizuoti susitikimą - diskusiją su Medeikių bendruomenės lyderiais, savivaldybės tarybos nariais, administracijos specialistais dėl Medeikių mokyklos pastato naudojimo perspektyvų“, - į rajono vadovus kreipiasi politikės.

Ar visi norėtų mokėti už bendruomenės poreikius?

Apie antradienį vykusios kelionės į Medeikius pastebėjimus bei sprendimus „Šiaurės rytai“ kalbėjosi su švietimo sritį kuruojančia vicemere A. Korsakiene.

Anot jos, specialistų nuomonė apie dalinį (tik pirmojo aukšto) mokyklos pastato šildymą yra tokia, kad jokio taupymo nebus. Pastate nėra izoliacijos, šiluma kils į viršų, todėl pirmąjį aukštą teks šildyti daugiau. Viltys dėl taupymo nepagrįstos.

„Diskusijas su gyventojais apsunkina nuomonių įvairovė, nenoras girdėti argumentų. Tada aš ir sakau, kad reikėtų klausti, ar viso rajono žmonės norėtų išlaikyti pastatą, kuriuo naudojasi jūsų bendruomenė“, - sako vicemerė apie medeikiečių norą, kad mokyklos pastate veiktų ir valgykla, ir muziejus, ir erdvės bendruomenės veiklai.

Vicemerė sako klaususi kaimo bendruomenės atstovės, kas mokyklos pastate žmonėms yra svarbiausia.

„Dėl ko kovojate? – klausiau. Ir išgirdau, kad dėl sporto salės“, - pasakojo mero pavaduotoja. Tada, anot jos, ir reikia kalbėti apie sporto salę. Galbūt tą pastato dalį atjungti nuo pastato šildymo sistemos ir įrengti atskirą. Yra ir atskiras įėjimas iš lauko. Sporto salę administruotų Kaštonų mokykla, kuri atsakinga už pradinukų ir darželinukų ugdymą. Būtų galima sudaryti ir sutartis su bendruomene dėl kaimo žmonių naudojimosi sporto sale. Anot vicemerės, tokios sutarties iki šiol nebuvo. Bendruomenės atstovė teigusi, kad to daryti nesutiko mokykla.

„O tai, kas buvo padaryta su Kvetkų mokykla, žinant mokinių skaičiaus dinamiką, galimai yra nusikaltimo veiksmai. Sveikos nuovokos žmogus to niekada nedarytų“, - į palyginimą su iš pradžių renovuota, po to uždaryta ir lyg vaiduoklis naujais langais šviečiančia Kvetkų mokykla reagavo mero pavaduotoja.

Šiais metais dar nieko nekeis

Pasak vicemerės, po išvykos į Medeikius nuspręsta šiais metais mokyklos pastate palikti viską taip, kaip yra. Lieka pradinė mokykla, darželis, biblioteka, leista toliau veikti privačiai maitinimo įmonei – valgyklai.

Buvusiame pašte, kurį rengiamasi parduoti, įsikūręs poliklinikos medicinos punktas kol kas lieka ten pat.

Sykiu ruošiamas projektas vaikų globos namų pastato išorės ir vidaus renovacijai. Ten iš esmės būsiantys įgyvendinti inžineriniai dalykai. Anot vicemerės, pagrindinius akcentus inžinieriai jau buvo sudėję, dirba projektuotojai. „Vaiko užuovėjoje“ turės atsirasti erdvės medicinos punktui (direktorės kabinetas), bibliotekai, jungtinei pradinės mokyklos klasei (buvusi salė). Antrajame aukšte du dideli kambariai būtų skirti vaikų darželiui, o du mažesni – vaikų miegamiesiems.

„Turime prašymą suprojektuoti jungiamąją terasą tarp dviejų pastato dalių“, - planais dalijosi mero pavaduotoja A. Korsakienė. Anot jos, terasa būtų dar viena papildoma didelė erdvė.

„Galime išlikti tik sukoncentravę veiklas. O vaikų darželį kaime privalome būtinai išlaikyti“, - sako už švietimą atsakinga Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja A. Korsakienė.

Pasak vicemerės A. Korsakienės, netrukus vyks dar vienas susitikimas su Medeikių bendruomenės aktyvistais.

Alfreda Gudienė

Rekomenduojami video