Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar apgins kėdainiečiai savo ligoninę?

Trečiadienį savivaldybėje vykęs pasitarimas dėl sveikatos įstaigų reformos virto aštria diskusija, kurios metu išaiškėjo liūdinanti rajono sveikatos paslaugų perspektyva ir glaistoma tiesa. Po gražiais centrinės valdžios planais slepiasi ligoninės perspektyva tapti „bagadelnia“ – bent jau taip nevyniodamas žodžių į vatą sakė ilgametis medikas bei buvęs Seimo narys Darius Kaminskas. 

Susitikimo pradžioje pažongliravęs gautais raštais iš įvairių institucijų kovoje dėl Kėdainių ligoninės paslaugų, meras užėmė susirinkimo vedėjo funkciją, o tribūną kalbėjimui suteikė vien Seimo narei Jurgitai Sejonienei, kuriai labai sunkiai sekėsi atsakyti į konkrečius kėdainiečių klausimus ir apginti bei argumentuotai paaiškinti sveikatos priežiūros įstaigų reformą.

Susirinkusiems politikams bei gyventojams, kurie prieš pasitarimą buvo surengę piketą po savivaldybės langais, tiksliausiai ir aiškiausiai galimas reformos pasekmes atskleidė medikas D. Kaminskas.

Prieštaravimai tarp norų ir ministerijos planų

Reali tiesa išlindo kaip yla iš maišo, kai susirinkusieji pradėjo uždavinėti konkrečius klausimus.

Paaiškėjo, kad po naujosios reformos daug sveikatos priežiūros paslaugų natūraliai persikeltų į Kauno klinikas.

Kodėl? Todėl, kad, kaip jau ne kartą buvo rašyta, Sveikatos apsaugos ministerija pertvarkos plane ir siunčiamuose derinti dokumentuose nėra numačiusi Kėdainių ligoninėje palikti Intensyvios terapijos skyriaus.

Nesant Intensyvios terapijos, ligoniui negali būti teikiamas pilnas reanimacijos ir intensyvios terapijos intervencijų ir būtinosios diagnostikos spektras. Į tai VšĮ Kėdainių ligoninės direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Rita Kuodienė steigėjų dėmesį atkreipė dar lapkričio viduryje.

Paprastai sakant, po sveikatos priežiūros įstaigų reformos Kėdainiuose nebus galima atlikti net apendicito operacijos.Aut. past.

Tai reiškia, kad, paprastai sakant, Kėdainiuose nebus galima atlikti net apendicito operacijos.

„Net apendicito negalėsime išoperuoti. Viską, ką dabar daro mūsų jauni ir gabūs chirurgai, mano kolegos – laparoskopija ir kiti dalykai, nebus čia atliekami. Chirurgija yra ir nagų lupinėjimas, ir karpos nuėmimas. 

Mes ne ligoninė, o bagadelnia būsime“, − sakė buvęs Seimo bei ilgametis rajono tarybos narys, daugiau kaip 20 metų mediko darbo stažą turintis gydytojas D. Kaminskas.  

J. Sejonienė gynė reformą, bet argumentų jai pritrūko

Tuo tarpu Seimo narė J. Sejonienė, dirbanti ir Seimo Sveikatos reikalų komitete, susirinkusiems teigė priešingai. Ji tvirtino, kad rajone reforma yra planuojama protingai.

„Numatyta ir kietų, ir minkštų investicijų. Sveikinu ir džiaugiuosi. Susitikimų buvo ne vienas, visi suprato reformą teisingai ir, man atrodo, kad pasiruošta yra neblogai.

Jeigu dėl skyrių, aš pritariu išlaikyti chirurgiją Kėdainiuose, nes čia didelis rajonas“, − sakė J. Sejonienė.

Tačiau spaudžiama į kampą Seimo narė pasakė, kad vis tik stacionaro paslaugų kartelė tik augs ir jei planuojamų 1 000 operacijų nebus, vėliau sutarties ligonių kasa su rajonine ligonine nebesudarinės.

Dar po kelių sakinių Seimo narė netruko pulti pati sau prieštarauti dėl chirurgijos išlaikymo Kėdainiuose.

„Ar tikrai riekia išlaikyti stacionarinę chirurgiją, kai 4 procentų nesiekia atvykstančių gydytis, o  50 procentų pacientų išvyksta?“ – retoriškai klausė Seimo narė.

Tačiau skaudžiausiai skamba jaunų gydytojų, suprantančių apie reformą, mintys, kurias susirinkimo dalyviams perdavė jų kolega D. Kaminskas: „Jauni chirurgai jau dabar atvirai sako – jei mes negauname intensyvios terapijos – mes išeiname iš darbo“.

Tai kaip reikės sudominti ir kokiu atlyginimu ir kur prisikviesti gydytojus?“ − apie tolimesnes perspektyvas galvoja D. Kaminskas.

Daug abejonių dėl reformos pasėjo ir Seimo narys Viktoras Fiodorovas, tiesiai šviesiai įvardijęs, kad mato atsakomybės vengimą.

„Ministerija viską užmeta ant savivaldos pečių ir, reikalaudama, kad pati savivalda pasirinktų reformos modelį, tokiu būdu apsidraudžia. Paskui jie sakys – patys pasirinkote modelį ir patys taip norėjote“, − sakė V. Fiodorovas.

Ryžtingai nusiteikęs ir rajono tarybos narys socialdemokratas Jonas Talmantas. Ilgai klausęs visų argumentų jis pasakė: „Sakote, priartinsime visas paslaugas, o viską tolinate.

Jeigu mes padarysime idealias sąlygas – čia gimdys kaunietės ir panevėžietės. Aš nepritarsiu tokiai pertvarkai, mes pastatysime baltus kryžius, jei reikės“.

Taip pat susirinkime atkreiptas dėmesys, kad įstaigų vadovai ir savivaldybės darbuotojai lėšas gydymo įstaigoms suplanavo pagal šiandieninius įkainius, o tada, kai ateis pinigai, tie įkainiai gali būti kardinaliai pasikeitę.

Kad Kėdainiuose išliktų ligoninė, ūkininkas bei rajono tarybos narys Jonas Talmantas, jei prireiks, žada net baltus kryžius pastatyti.Aut. past.

Planą mėgina priduoti neteisėtai

Netrukus išaiškėjo ir kitas skandalingas faktas, kad bet kokiam sveikatos priežiūros pertvarkos planui reikia steigėjų pritarimo, o VšĮ Kėdainių ligoninės ir Pirminės sveikatos priežiūros centro steigėja yra Kėdainių rajono savivaldybės taryba.

Planas dėl rajono sveikatos įstaigų pertvarkos Sveikatos apsaugos ministerijai turi būti pateiktas gruodžio 10 dieną, o per šį laiką neįmanoma gauti nei tarybos pritarimo, nei sušaukti neeilinį rajono tarybos posėdį, tad net ir pateikus tokį planą jis būtų neteisėtas.

Trumpai apie planuojamus pokyčius:

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras kurs Sveikatos centrą dabartinėje pirminės sveikatos priežiūros centro bazėje sudarydamas sutartis su Visuomenės sveikatos biuru ir privačiomis Kėdainių rajone veikiančiomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Planuojama ir ambulatorijų pertvarka. Jos liks Akademijoje, Gudžiūnuose, Krakėse, Josvainiuose, Pelėdnagiuose, Pernaravoje, Dotnuvoje, Šėtoje, Lančiūnavoje.

Po reformos Sveikatos centre bus teikiama pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra: šeimos medicina, pirminė psichikos sveikatos priežiūra, akušerio praktika, slauga; bendrosios asmens sveikatos priežiūra: psichiatrijos dienos stacionaras; pirminės ir antrinės ambulatorinės asmens sveikatos odontologinės priežiūros paslaugos.

Rekomenduojami video