Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apsipirkimo laikas tik vyresniems – tokių siūlymų yra jau ir Lietuvoje

Užsienyje karantino metu prekybos tinklai nustato tikrą valandą, parduotuvėje apsiperka išimtinai tik vyresnio amžiaus žmonės. Panašių siūlymų jau pasirodė ir Lietuvoje, tačiau jie vertinami prieštaringai.

Kaip skelbia užsienio žiniasklaida, vienas didžiausių prekybos tinklų Jungtinėje Karalystėje „Sainsbury“ kiekvienos dienos pradžioje pristatė „sidabrinę valandą“, skirtą apsipirkti vyresniems klientams.

Kai kurios Islandijos parduotuvės karantino metu taip pat atsidaro viena valandą anksčiau, kad vyresni pirkėjai galėtų apsipirkti. Ryte parduotuvėse užtektinai turi maisto produktų, be to, nėra grūsčių ir eilių.

Tokia prekyba nėra privalomas visoms parduotuvėms, kiekvienas prekybos tinklas gali turėti savo taisykles. Susidūrus su koronavirusu, nuo kurio komplikacijų dažniau miršta vyresni žmonės, užsienyje jiems vis dažniau pritaikomos tokios prekybos sąlygos. Portalas tv3.lt pasidomėjo, ar tai pasiteisintų ir Lietuvoje.

Kreipimasis iš Seimo

Prekybos tinklo „Lidl“ atstovė Lina Skersytė teigia, nuo kovo 19 d. parduotuvėse rytinėmis valandomis, nuo 9 iki 11 valandos, bus teikiamas prioritetas senjorų apsipirkimams.

Jiems bus sudaryta galimybė atsiskaityti už prekes nelaukiant eilėje.

 „Tai turėtų padėti vyresnio amžiaus žmonėms, neturintiems galimybės išvengti apsipirkimo, padaryti tai greičiau ir paprasčiau“, – tikina L. Skersytė.

Prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė tvirtina, kad tikrai žino apie užsienio prekybos tinklų iniciatyvą skirti specialias valandas, kuriomis gali apsipirkti tik senjorai.

„Taip pat gavome kreipimąsi iš Seimo narės su kvietimu organizuoti tokias valandas senjorams mūsų prekybos tinkle. Mes suprantame, kodėl šiuo metu vyresnio amžiaus žmonės reikalauja ypatingo dėmesio, tad kviečiame pirkėjus būti supratingais. Prašome suteikti pirmenybę senjorams, taip pat besilaukiančioms būsimoms mamoms ir žmonėms su negalia apsipirkti pirmomis darbo valandomis, laikytis garbaus ir saugaus atstumo eilėse, taip saugant ne tik minėtus žmones, bet ir savo sveikatą“, – sako prekybos tinklo atstovė.

Prašo elgtis atsakingai

Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigia, kad parduotuvėse yra laikomasi visų atsakingų institucijų rekomendacijų ir vykdomi jų nurodymai. „Raginame pirkėjus laikytis bent vieno metro atstumo nuo kitų klientų ir darbuotojų, prie kasų sužymėjome juostas, kad būtų lengviau atstumo laikytis, kasininkams įrengiame organinio stiklo pertvaras, dažniau dezinfekuojame įvairius paviršius, krepšelius ir vežimėlius, prašome gyventojų atsiskaityti kortelėmis, naudotis savitarnos kasomis, supakavome sveriamus produktus“, – prevencines priemones vardija prekybos tinklo atstovė.

 E. Dapkienė mano, kad prekybos tinklo iniciatyvoms, kurios nesuderintos su atsakingomis institucijomis, šiuo metu yra ne laikas. „Suprantame, kad senjorai šios pandemijos metu yra viena pažeidžiamiausių grupių. Todėl visų senjorų prašome elgtis atsakingai, laikytis rekomendacijų iš viso vengti lankytis parduotuvėse.

Prisijungėme prie Vilniaus savivaldybės inicijuoto raginimo ir prašome senjorų likti namuose, o, prireikus pagalbos, kreiptis į savanorius“, – tikina prekybos tinklo atstovė.

Portalas tv3.lt primena, kad Vilniaus savivaldybė išplatino pranešimą, kuriame prašoma senjorų likti namuose ir nesilankyti viešose vietose. „Nueiti į parduotuvę ar vaistinę paprašykite artimųjų, jeigu jie negali padėti, susisiekite su savanoriais, kurie nupirks maisto ar pagelbės buityje. Savanoriams skambinkite telefonu 1664“, – rašoma pranešime.

Kito prekybos tinklo „Norfa“ atstovas Darius Ryliškis taip pat teigia, kad konkrečių planų skirstyti darbo laiką skirtingoms pirkėjų amžiaus grupėms nėra. „Svarstomi įvairūs planai, bet konkrečių sprendimų dar nesame priėmę“, – teigia prekybos tinklo atstovas.

Prekybos tinklas „Iki“ šio klausimo nekomentavo. Tik viena iš alternatyvų, bet yra saugesnių Trečiadienį po Vyriausybės posėdžio premjero Sauliaus Skvernelio ir sveikatos apsaugos ministro buvo klausiama, ar nevertėtų vyresniems žmonėms nustatyti specialių apsipirkimo valandų.

„Aš manai, kad kai kalbame apie didesnės rizikos grupes, tai geresnė alternatyva būtų savanorystė, bendruomeniškumas, kada bendruomenės nariai, kaimynai, artimieji galėtų šiuos asmenis aprūpinti reikalingais maisto produktais, juos tiesiog nupirkti ir atvežti.

 Tie asmenys, kurie neturi tokios galimybės, yra vieniši ar kitokios susijusios problemos, aš vėlgi, manau, tai yra savanorystė, kiek žinau, yra visuomeninių organizacijos, kurios tą pasiryžę daryti. Tai būtų galbūt saugesnis dalykas, negu jiems nustatyti ribotas valandas. Bet vienas iš variantų yra ir toks. Jeigu bus skirtos valandos tik tos grupės asmenims, irgi svarstytinas variantas“, – svarstė ministras pirmininkas.

Jam antrino A. Veryga. Anot jo, būtų gerai, kad vyresni žmonės neitų į prekybos centrus, parduotuves, vaistines. Esą keičiamos ir tvarkos, kad vaistus būtų galima nupirkti be įgaliojimo. Pasak ministro, labai svarbu, kad jie niekur neitų.

 

Vilija Mačiulskytė

Rekomenduojami video