Geresnių darbo sąlygų ir didesnio darbo užmokesčio norėtų ne tik viešai protestuojantys medikai, bet ir kasdien su pavojais susiduriantys ugniagesiai. Tai, kad šios profesijos atstovai taip pat jaučiasi nuskriausti, dar metų pabaigoje jie pademonstravo surengdami nebylią protesto akciją, prie kurios prisijungė ir Alytaus ugniagesiai. Apie tai, kokiomis nuotaikomis ir sąlygomis šiandien gyvena Alytaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojai, kalbamės su jos viršininku Algirdu Bautroniu.
– Alytaus ugniagesiai taip pat prisijungė prie metų pabaigoje organizuotos nebylios protesto akcijos ir savo darbovietėje ant palangės padėjo rėmelį, kuriame – ugniagesių organizacijos ženklas, perrištas juoda juostele, bei užrašas „Mes irgi turime svajones“, ir uždegė žvakių. Žiniasklaidoje apie šią visuotinę Lietuvos ugniagesių akciją buvo parodytas ne vienas reportažas, tačiau nė vienas iš protestuotojų nedrįso atskleisti savo tapatybės, bijodamas vadovų persekiojimo. O Jūs apie savo darbuotojų protestą ką nors žinojote? Ką apie tai manote? Kokia buvo Jūsų reakcija?
– Taip, žinau, kas iš Alytaus ugniagesių protestavo, tačiau jų tikrai neįvardysiu. Jų nesmerkiu ir už tai nepersekioju. Uždrausti to negalima. Tame proteste teisybės yra. Kiekvienas savo nepasitenkinimą gali reikšti. Jie savo funkcijas atlieka sąžiningai. Neuždrausi, nenubausi juk.
O dėl anonimų, tai jie tikrai perdeda. Pareigūnų tikrai niekas nepersekios, vadai jų tikrai neterorizuos už laisvą mintį, žodį. Bent jau aš nežinau nė vieno tokio atvejo. Nieko tokio čia nusikalstamo nėra.
Viduje kiekvienas turime savo asmeninių minčių, nuoskaudų. Norisi, kad ugniagesiai daugiau uždirbtų, kad nereikėtų plėšytis per kelis darbus rūpinantis, kaip išlaikyti šeimą. Žmonės jauni, o jaunų šeimų ir poreikiai didesni, vaikai auga. Tad galima juos suprasti. Visa tai žmogiška ir suprantama.
– Medikai savo nepasitenkinimą dėl atlyginimų išreiškia viešomis protesto akcijomis. Kodėl ugniagesiai pasirinko nebylaus protesto būdą?
– Streikuoti mums draudžia statutas. Tokius protestus yra rengę profsąjungos nariai, tačiau tai būna lokalinės akcijos, o į gatves išeiti negalime.
– Ugniagesiai gauna palyginti nedidelius atlyginimus, o jų darbe rizikos ir pavojų netrūksta. Ar jie nesijaučia pernelyg nuskriausti?
– Mūsų žmonės, palyginti su policijos pareigūnais, išties yra skriaudžiami. Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė policijai skyrė papildomai lėšų darbo užmokesčiui. Besikeičiant valiutai į eurus, policija ir tada startavo nevienodomis sąlygomis.
Krizės metu tuometė mūsų vadovybė stengėsi išsisukti ir išgyventi be skolų. To pasekmė buvo sumažintas užsiėmimų skaičius, objektų studijavimas praktiškai visai buvo sustabdytas. Šie dalykai atsiliepė taktiniam ugniagesių pasiruošimui.
Prieš krizę ugniagesių darbo užmokestis išties buvo didesnis ir iki šiol liko negrąžintas. Dabar pradedantis ugniagesys į rankas gauna apie 450 eurų, trejų metų stažą turintis – 520 eurų, daugiau kaip dešimt metų – apie 650 eurų.
Atlyginimai išties nėra dideli, todėl daug kas turi antrus darbus. Tai man nelabai patinka, nes tuomet ugniagesiai kartais ateina pervargę, nepailsėję, o juk čia labai atsakingas darbas, reikalaujantis daug ištvermės, budrumo, jėgos. Be to, jau pora metų, kai mums uždėjo naują atsakomybę rūpintis skenduolių prevencija. Todėl mūsų darbų apimtis yra labai plati.
Kartais žmonės juokiasi, kad gaisrininkai darbe miega. Jie nemiega, jie budi. Mes esame ta tarnyba, kuri yra pasiruošusi startuoti bet kurią akimirką. Yra toks tostas: žmonės juokiasi, kai gaisrininkai miega, tačiau verkia, kai jie dirba. Tad geriau žmonės tegul juokiasi, o šalis turtėja, nes gaisrai atneša tik nelaimes ir nuostolius.
– Koks atlyginimas ir darbo sąlygos ugniagesius tenkintų?
– Kiek beduotum, žmogui visuomet būna per mažai, nes prie gero greitai pripranta. Negalėčiau įvardyti sumų, net ekonomistai to negali pasakyti. Kiekvieno žmogaus poreikiai skirtingi.
Atlyginimas turėtų būti toks, kad būtų galima užtarnauti padorią pensiją ir už ją oriai gyventi. Tačiau šiandien valstybės tokie pajėgumai, kad negali ir kaltinti. Kai pasižiūri, visi gyvename panašiai.
O dėl darbo sąlygų, tai irgi, žinoma, norėtųsi dirbti naujesne, tobulesne, saugesne technika. Viskas greitai keičiasi, tobulėja, tačiau ir mes nestovime vietoje, pamažu viską atsinaujiname, gauname naujų kvėpavimo aparatų, panoraminių kaukių. Tai suteikia daugiau galimybių gelbėjant žmones iš uždūmintų patalpų.
– Į viešumą retkarčiais išlenda istorijos, kai dėl pasenusių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos automobilių kai kurie ekipažai gaisraviečių taip ir nepasiekia arba tenka iki jų transporto priemones nutempti. O kaip šiame kontekste atrodo Alytaus ugniagesiai? Ar ir Jūsų vadovaujamos tarnybos automobiliai yra seni, gendantys? Ar trūksta įrangos?
– Norėčiau pasigirti, kad mūsų Alytaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba turi vieną naujesnių technikų. Mūsų automobilių amžiaus vidurkis yra apie 20 metų. Turime ir labai senų, vienos autokopėčios yra net 1978 metų, tačiau vis dar veikiančios. Senieji, benzininiais varikliais, automobiliai yra rezerve, tačiau jie mums pasitarnauti gali esant dideliems šalčiams, jeigu kartais nepavyktų užvesti naujesnės, dyzeliniu kuru varomos technikos.
Gaisrinės mašinos yra brangios, be jokios įrangos viena kainuoja per du šimtus tūkstančių eurų. Jeigu su visa įranga, tuomet kaina iškyla beveik iki milijono eurų.
Palyginti su visos šalies mastu, esame gan neblogoje pozicijoje. Visi automobiliai yra užsienietiški. Mums daug padėjo bendri su lenkais įgyvendinti projektai. Iš Europos Sąjungos lėšų įsigijome daug geros technikos.
Būtent per dalyvavimą įvairiuose projektuose Alytaus ugniagesiai yra įnešę didelį indėlį į miesto biudžetą. Dar kai mūsų valiuta buvo litai, buvome paskaičiavę, kad per projektinę veiklą įsigijome technikos už daugiau nei dvidešimt milijonų litų.
Žinoma, projektuose dalyvaujame jau beveik penkiolika metų, tad ir kai kuri iš jų gauto finansavimo įsigyta technika jau pasiekė penkiolikos metų vidurkį, tačiau jos būklė yra labai gera. Automobiliai per metus įvažiuoja tikrai nedaug, pavyzdžiui, autokopėčios – vos tris šimtus kilometrų.
Techniką atnaujiname nuolat. Visai neseniai su lenkais įgyvendinome projektą ir įsigijome naują devynių vietų mikroautobusą vežioti žmonėms, keisti pamainas.
O dėl tų per televiziją rodytų reportažų apie senus automobilius, kurie sugenda ir nenuvyksta į gaisravietes, tai kaltinu ne techniką, viskas priklauso nuo jos priežiūros. Žinoma, būna nenumatytų atvejų. Tačiau tam yra rezerviniai automobiliai. Sugedus vienam, visada yra galimybė jį nuimti nuo rikiuotės ir suremontuoti. Kovinėje rikiuotėje esantis automobilis visada privalo būti tvarkingas.
– Ar Alytaus ugniagesiams niekada nebuvo nutikę nesėkmingų atvejų?
– Žmogus negali garantuoti dėl savo sveikatos, o dėl technikos tuo labiau. Tarkim, suomiškas keltuvas yra įnoringas, jame – daug kompiuterinių programų, meteorologinių daviklių. Jeigu pučia stiprus vėjas, technika yra blokuojama ir dėl to neveikia. Jeigu tuo metu lopšyje yra aukštai iškeltas žmogus, avariniu būdu, per prievartą, reikia sulankstyti keltuvą ir taip žmogų nuleisti žemyn. Tai atima daug laiko sąnaudų, tačiau visa tai padaryta dėl žmogaus saugumo.
Esant ekstremalioms situacijoms, kartais pasikliauti primityvia senąja technika yra geriau, tačiau taip labiau rizikuojama ugniagesių saugumu. Nelaimės ištiktam žmogui nepasakysi, kad užstrigo technika, nes vėjas per stiprus. Tokiais atvejais teisintis labai sunku, juolab kad svarbi kiekviena minutė, kuri atrodo lyg visos dešimt.
Be to, tenka girdėti žmones sakant, kad ugniagesiai atvažiavo nepakankamai apsirūpinę vandeniu arba iš viso be jo. Iš tikrųjų, naudojant galingesnį švirkštą, per kurį išbėga septyni litrai per sekundę, trijų tonų vandens talpykla ištuštinama per tris, tris su puse minutės. Žmonėms sunku tai įrodyti.
– Alytaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba atnaujino ir savo išorinį fasadą – buvo renovuoti pastatai. Visa tai šiandien turite taip pat tik dėl savo didelių pastangų, ieškojote, prašėte, rašėte projektus?
– Pirmos Alytaus komandos pastato fasado remontas buvo atliktas prieš porą metų. Teko numinti ilgą kelią, kad gautume tam finansavimą. Antros komandos pastatas, kur įkurtas Bendrosios pagalbos centras, buvo finansuotas iš investicinio projekto. 2007–2013 metų programoje buvo pripažintas geriausiu investiciniu projektu. Tai buvo didelis įvertinimas, vainikavimas viso mūsų padaryto darbo. Stengiamės daug patys, nes jeigu sėdėsi ant pečiaus, tai niekas nieko ir neatneš.
– Kaip Lietuvos ugniagesiai atrodo užsienio kontekste? Ar šioje srityje vis dar esame atsilikę nuo kitų šalių patirties?
– Kurį laiką buvome atsilikę nuo Vakarų šalių, tačiau šiandien galiu tvirtai pasakyti, kad esame lygiaverčiai su visos Europos ugniagesiais. Lietuvos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba turi tokią pačią įrangą, priemones, galimybes. Galbūt kiek prastesni pastatai, tačiau Alytus ir šioje srityje tikrai nenusileidžia. Žmonės gali būti ramūs, nes mūsų ugniagesiai turi viską, kas šiuolaikiška.
– Ar būna tokių ugniagesių, kurie pradėję dirbti supranta, kad tai visai ne jų sfera?
– Tikrai būna, kad su tokiu pasirinkimu nepataiko. Dabar gal kiek mažiau, nes sustiprėjo ugniagesių paruošimas, juos moko devynis mėnesius, prieš stojant į mokyklą jiems tenka laikyti įvairius testus.
Kiekvienas mūsų ugniagesys gali būti policininku, bet ne kiekvienas policininkas gali būti ugniagesiu. Juk čia reikia neturėti baimių aukščiui, uždaroms patalpoms, būti po vandeniu, po ledu. Tikrai ne kiekvienas žmogus gali būti atsparus daugybei psichologinių kompleksų.
Anksčiau mes atėjusiems naujokams duodavome išbandymą – išleisdavome kopėčias ir jiems reikėdavo niekur neatremtomis jomis užlipti aukštyn. Buvo atvejis, kai žmogus užlipo iki pusės jų, o nulipti jau negalėjo. Teko jį nuo ten nukelti, nes pasidarė silpna, bloga. Tada vos atplėšėme jį nuo kopėčių, į kurias buvo tvirtai įsikibęs.
– Koks Jūsų požiūris į ugniageses moteris?
– Norinčiųjų dirbti pagal šią profesiją buvo ir pas mus. Tačiau į tai turiu tvirtą požiūrį. Galbūt kažkas mane gali apkaltinti, kad esu lyčių nelygybės šalininkas, tačiau tai yra vyriška profesija ir moterims čia ne vieta.
Gerbiu moteris, sutinku, kad jos turi gauti vienodas algas, tačiau fiziškai moterys visuomet bus silpnesnės už vyrus. Tai užprogramuota genetiškai.
Mūsų profesijoje net silpnų vyrų nereikia. Kaip pavyzdį galiu paminėti autoavarijos likvidavimą, kur dvidešimt kilogramų sveriančiomis hidraulinėmis žnyplėmis reikia pasimosikuoti, padaužyti metalus bei sukarpyti sudaužytą automobilį, kad ištrauktų prispaustą žmogų. Jūs tik įsivaizduokit, kiek reikia jėgos, ištvermės. Tai sunkus fizinis darbas.
Lygiai taip pat yra ir galingais švirkštais gesinant gaisrus. Kai dega dideli pastatai ir per švirkštą paleidžia 12 atmosferų spaudimą, žarną tenka laikyti trims vyrams, kurie būna įsirėmę taip, kad net pajudėti neįmanoma. Krūviai būna dideli, niekas neskaičiuoja jėgų.
– Jums taip pat kažkada teko dirbti ugniagesiu. Kokių baisiausių nutikimų buvo per Jūsų praktiką?
– Oi, jų buvo daugybė. Pamenu, kai įėjau į degančią patalpą, kurioje per dūmus nebuvo nieko matyti ir įkritau pro įlūžusias grindis. Tiesiog pradingau dūmuose, liepsnose. Tada, pamenu, nežinau kaip, turbūt oru, išsikeberiojau iš tos duobės, į kurią įlūžau. Tokiomis ekstremaliomis situacijomis adrenalinas suteikia jėgų ir veiksmus atlieki žaibo greitumu.
Dar pamenu atvejį, kai įsiplieskė gaisras Alytaus pataisos namų dirbtuvėse. Ten pridūmino tiek, kad negalėjai matyti savo ištiestos plaštakos. Tačiau mums reikėjo įeiti į patalpą, surasti gaisro židinį ir jį užgesinti. Trise įėjome laikydami žarną, aš buvau paskutinis. Staiga kažkodėl labai nejaukiai pasijaučiau, nesąmoningai pajutau, kad man kažkas alsuoja į nugarą. Atsisuku, o ten – kalinys su metaliniais dantimis. Per kūną perėjo šiurpai, juk negali žinoti, ką jis darys ir kokiu tikslu jis ten buvo.
Pasirodo, jis ėjo paskui mus, kad galėtų šį bei tą išsinešti, tačiau iš uždūmintos patalpos pats išeiti negalėjo, pasiklydo, todėl jam nieko kito neliko, kaip tik sekti paskui mus.
– Kokie Jūsų ateities lūkesčiai?
– Pirmiausia siekiamybė turėtų būti, kad žmonės daugiau uždirbtų, turėtų geresnes darbo sąlygas. Tačiau visa tai turi parodyti laikas, kas iš tų tuščių, neįgyvendinamų pažadų? Aš laikausi tokios nuomonės: geriau žvirblis saujoje, nei jautis girioje. Per vieną dieną tokių darbų padaryti neįmanoma, reikia atsižvelgti ir į valstybės ekonomiką, pajėgumus. Juk protestuoti galėtume visi, tačiau reikia turėti iš ko gerinti sąlygas.
Visa tai žino ir supranta ir ugniagesiai. Tačiau protestuoti ir siekti sau geresnio visuomet galima, kaip ir racionaliau panaudoti finansus. Mes visi tikimės geresnio gyvenimo.
Laura BALIUKONIENĖ