Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Akademiškiai pasigenda tvarkos

Kėdainių rajono Dotnuvos seniūnijos Akademijos miestelio gyventojai pasigenda tvarkos savo gyvenvietėje. Kantrybės netekę akademiškiai „Rinkos aikštei“ atsiuntė laišką, kuriame dėstomos pagrindinės miestelio bėdos. Tuo metu valdininkai atkerta, kad miestelis tvarkomas pagal išgales, tvarkomas taip pat, kaip ir kiti seniūnijos miesteliai ir kaimai. Kas gi teisus, paliekame spręsti jums.

Būriai varnų

„Norite stiprių įspūdžių? Apsilankykite Akademijos gyvenvietėje, Dotnuvos seniūnijoje, Kėdainių rajone. Tikrai nenusivilsite. Anksti rytą Jus pažadins būriai klykiančių varnų, besikapstančių po atliekų konteinerius ir prie gyvenamųjų namų esančiose pievelėse.

Vykstate toliau ir laukiate maršrutinio autobuso? Tam skirtos autobusų stotelės, kuriose dažniausiai, ypač antroje dienos pusėje, būriuojasi paaugliai ir „pavargę“ piliečiai, o akį traukte traukia ir džiugina prie vienos iš stotelių įrengta beveik sovietinė klomba, kur žolės aukštesnės už pasodintas gėlės“, – šiek tiek ironiškai kalbą apie miestelio bėdas pradeda aiškinti Akademijos miestelio gyventojų vardu pasirašęs vyras (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Bėdos parke

„Kartu su draugais norite pasigrožėti gamta? Jūsų paslaugoms puikus Akademijos parkas, apaugęs egzotiška augmenija, siekiančia iki kelių suaugusiems, o mažesni vaikai pasiklysta joje tarsi džiunglėse. Jūsų patogumui – beveik vientisai padengti varnų išmatomis kažkada gražūs buvę suoliukai, ant kurių dabar prisėsti reikia tikrai nemažai drąsos. Ekstremalus išbandymas – pereiti parko takeliais, kurie yra beveik nematomi ir iškilnoti medžių šaknų, su styrančiais vienišais, kažkada švietusių šviestuvų stovais, iki atviros vietos, kurioje Jūs būsite saugūs nuo paukščių, teršiančių viską ir visur. Tai tarsi dažasvydis – pataikys paukščių išmatos į tave ar spėsi pabėgti ir galėsi triumfuojančiai pareikšti draugams: „ O aš įveikiau trasą“. Puiki naujo iššūkio forma“, – dėstoma atsiųstame laiške.

Seni medžiai

„Parke daug išdžiūvusių ir pusiau supuvusių, išvirtusių medžių, kuriuos kartas nuo karto, ypač prasidėjus šildymo sezonui, sąmoningi piliečiai parsiveža dviračiais namo ir sukūrena, taip pravalydami parko erdves. Yra jame ir bunkeris, galimai menantis „šaltojo karo“ laikus, „svetingai“ atvėręs lankytojams duris“, – dėsto akademiškiai.

Dergia varnos

„Pavargote nuo gausybės įspūdžių ir išbandymų? Visada galite pailsėti, atsisėdę ant suolelio, pastatyto beveik ant šaligatvio. Jums pasiseks, jeigu per ištiestas pavargusias kojas nepervažiuos jaunuolis su dviračiu ar motoroleriu arba jų nenumins šaligatviu bėgantys vaikai ar vežimėlius stumdančios jaunos mamos. Ideali vieta poilsiui, nes parke suoleliai arba sulaužyti, arba apdergti paukščių. O gal kartu su savo jau paaugusiomis atžalomis atvykote pas tėvus ir nutarėte palepinti savo vaikus pirmosiomis uogomis arba žirniais? Žinoma, galima ir tai, jeigu Jūsų dar neaplenkė saugotini paukščiai – varnos, būriais atakuojančios sodus ir atlaisvinančios gyventojus nuo rūpesčio surinkti derlių to, ką pasėjo – rasite tuščias žirnių ankštis, išlestas uogas ir sumaitotus kitus daigelius. Žinoma, visada galite paaiškinti vaikams, kad natūrali gamta ir jos saugojimas – aukščiau visko, o mėgstamų gėrybių nusipirksite kokiame nors prekybos centre“, – susirūpinimą išreiškia vietos gyventojai.

Baisu praeiti?

„Šalia autobusų stotelės yra rodyklė, teikianti informaciją, kad netoliese yra lankytina vieta – bokštas. Tikras išbandymas rebusų mėgėjams – rask išėjimą iš labirinto. Šaligatvio, kuriuo galima eiti į nurodytą vietą,  jau kaip ir nematyti tiek iš viršaus, kadangi medžių šakos dengia viską beveik iki pat žemės, tiek ir ant žemės – baigia užaugti pieva. Eiti važiuojama kelio dalimi lyg ir nesaugu, o per jau minėtą parką – baugu“, – nuogastauja žmonės.

Nešienautos pakrantės

„Tikrai gražiai sutvarkyta LAMC-o aplinka ir puikus pastatų vaizdas džiugina. Tiesiog intuityviai jauti, kad šalia tokio grožio turėtų būti vandens telkinys. Ką gi, yra ir jis. Pakrantės nešienautos, nuo vandens kyla negeras kvapas, vandens telkinyje plūduriuoja nugriuvusių medžių kamienai. Iliuziją apie galimą grožį sukuria tvenkinyje augančios lelijos ir tiltelis, vedantis į kitą parko dalį.

O juk Dotnuvos dvaras su jame  XIX amžiaus viduryje aplink dvarą užveistu geometrinio tipo parku laikomas vienu turtingiausių pagal savo dendrologinę vertę Lietuvoje. Šiandien jis gyvas tiek, kiek jį prižiūri kantrybės netekę ir valdžios neveiklumu nusivylę gyventojai ar jau minėto LAMC-o vadovai“, – pabrėžia gyventojai.

Niekam nerūpi?

„Puikų saulėtą rytą po praūžusio lietaus tikrai pabusite nuo aromato, sklindančio pro atvirą langą – paukščių išmatų, dumblo ir dar kažko, kas daro Akademijos gyvenvietę tokią artimą ir mielą, natūralią ir saugotiną bei išskirtinę. Tik vis dažniau vaikai, atvažiavę kelioms dienoms pas tėvus, priekaištauja, kodėl kažkada savo grožiu garsėjusi gyvenvietė liko tokia apleista ir niekam nerūpinti. Ar tai, kad gyvenvietė yra mokslo centras, kad joje gyveno ir gyvena daug žymių ir nusipelniusių Lietuvai žmonių, nesuteikia rajono ir seniūnijos valdžiai pareigos ir prievolės tvarkyti gyvenvietės tai, kad ji būtų bent jau švari ir tvarkinga? Argi neįmanoma tiek, kiek leidžia įstatymai, sumažinti varnų populiaciją, kad jos, liaudiškai sakant, nešiktų žmonėms ant galvų, kad parkas, kaip ir buvęs kažkada, būtų traukos centru tiek senjorams, tiek jaunoms mamos, tiek sugrįžtantiems čia savaitgaliais?“, – į valdininkų sąžinę apeliuoja žmonės.

Tvarkoma, kaip visur

Tuo metu Dotnuvos seniūnas Vytautas Grigas ne kartą aiškino, kad Akademijos miestelis yra tvarkomas taip, kaip ir kiti seniūnijos miesteliai ar kaimai. Pasak seniūno, visos gyventojų išsakomos bėdos yra sprendžiamos palaipsniui. Visko išspręsti vienu ypu seniūnija tiesiog neturi pajėgumų. Kovojant su šiukšlėmis seniūnija net uždengiamas šiukšliadėžes Akademijoje žada pastatyti. Seniūnas teigia, kad miestelio teritorija tikrai prižiūrima ir tvarkoma. Vien šiais metais miestelyje buvo atnaujintas ne vienas šaligatvis, tvarkyta infrastruktūra.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video