Alytaus miesto bendrojo plano koregavimo rengėjas – Kauno technologijos universitetas – ką tik gavo savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Rakaičio pasirašytą raštą dėl šio plano kai kurių būsimų sprendinių. Savivaldybės administracijos vadovas, iki šiol pakankamai aktyviai gynęs pasiūlymą miesto senojoje dalyje, Birutės ir Margio gatvių sankryžos teritorijoje (nuotr.), leisti statyti penkiaaukščius gyvenamuosius namus, pagaliau kapituliavo. Plano korekcijų rengėjams nurodė nebenumatyti tokio aukštingumo pastatų šioje miesto dalyje.
Akivaizdu, kad stojo verslo interesų pusėn
Dar vasarą prasidėjo kova dėl penkiaaukščių namų statybos senojoje Alytaus dalyje, Birutės ir Margio gatvių sankryžos teritorijoje. Pagal miesto bendrąjį planą tokia statyba nebuvo galima, nepaisant to, kad sovietmečiu čia buvo pastatytas vienas penkiaaukštis gyvenamasis namas, skirtas apsigyventi tuomečiams garsiems politiniams veikėjams.
Kadangi pradėtas rengti bendrojo plano koregavimas, savivaldybės administracijos direktoriaus G.Rakaičio iniciatyva tiesiog buldozeriu stumtas pasiūlymas minėtoje senosios miesto dalies vietoje numatyti penkiaaukščių statybą.
Plano korekcijų rengėjui – Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos institutui – jis parašė kelis raštus su vos ne primygtiniu nurodymu neatsižvelgti į gyventojų nuomonę, kuria prieštarauta penkiaaukščių statybai Dzūkijos sostinės senojoje dalyje. Mat alytiškiai bendrojo plano korekcijų viešojo svarstymo metu tokiai statybai kategoriškai nepritarė, pareikšdami, kad taip bus sudarkyta ši miesto istorijai svarbi dalis.
O savivaldybės administracijos direktorius paisė tik Alytaus bendrovės „M5R“, užsiimančios investicine veikla, prašymo leisti statyti penkiaaukščius jos valdomuose sklypuose Birutės ir Margio gatvėse.
Ir šiai, ir laidojimo paslaugas teikiančiai kitai Alytaus bendrovei – „Skausmo užuovėja“ vadovauja tas pats asmuo Motiejus Remeika.
Tad akivaizdu, kad savivaldybės administracijos direktorius stojo verslo interesų pusėn. G.Rakaitis „Alytaus naujienoms“ yra pareiškęs, kad nieko blogo nematantis, jog minėtoje senosios miesto dalies vietoje atsiras daugiau penkiaaukščių.
Kas privertė pasiduoti?
Miesto savivaldybės administracijos direktorius, kaip bendrojo plano koregavimo užsakovas ir planavimo organizatorius, ką tik šio plano korekcijų rengėjui – Kauno technologijos universitetui – išsiuntė raštą, kuriuo pranešė, jog atsisakoma idėjos statyti penkiaaukščius senojoje miesto dalyje, Birutės ir Margio gatvių sankryžos teritorijoje.
Nurodoma, kad atsižvelgiama į Lietuvos architektų rūmų Kauno regioninės architektūros tarybos išvadą, Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus pranešimą ir koregavimo sprendinių viešinimo laikotarpiu gautas gyventojų pastabas.
Gyventojų pastabos jau minėtos – jie nepritarė penkiaaukščių statybai senojoje miesto dalyje.
Kauno regioninė architektūros taryba konstatavo, kad tokia statyba reikšmingai pakeistų susiformavusį šios teritorijos vaizdą, taptų invazija į senąją miesto dalį, sunaikintų šios unikalios teritorijos urbanistinę architektūrinė vertę. Tad minėta taryba pasiūlė nepritarti aukštingumo didinimui senojoje miesto dalyje.
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrius tyrimo metu nustatė, kad bandymo keisti bendrąjį planą, miesto centre leidžiant statyti penkiaaukščius, aplinkybės kelia pagrįstas abejones. Mat tai gali pažeisti kai kuriuose teisės aktuose numatytus reikalavimus, o atmetant gyventojų nuomonę ir neteikiant motyvuotų atsakymų, galimai bus pažeistas vietos savivaldos principas – privalomas derinimas su visuomene.
Prokurorai tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo buvo pradėję viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai apie savivaldybės administracijos direktoriaus G.Rakaičio ir miesto bendrojo plano koregavimo rengėjo nesutarimus dėl išsakytos gyventojų nuomonės vertinimo.
Korekcijos bus be penkiaaukščių senojoje miesto dalyje
Ar po savivaldybės administracijos direktoriaus kapituliacinio rašto plano koregavimo rengėjams paspartės korekcijų rengimas? To sužinoti iš G.Rakaičio nepavyko, jis į „Alytaus naujienų“ telefono skambučius neatsakė.
O galiojantis koreguotas miesto bendrasis planas aktualus ir gyventojams, norintiems keisti savo sklypų funkcines zonas ir vykdyti statybas, ir įmonėms, planuojančioms statybas atitinkamose miesto teritorijose, ir pačiai savivaldybei, numatančiai ne vienos teritorijos plėtrą.
Plano korekcijų projekto vadovas Evaldas Ramanauskas sakė, kad dabar jos bus be norėtos numatyti penkiaaukščių statybos senojoje miesto dalyje: „To pasiekta dėl aktyvios miesto bendruomenės reakcijos. Tai parodė, kad gyventojams ši vieta yra jautri.“
Plano koregavimas sustabdytas jau dėl keturių teritorijų
Miesto bendrojo plano koregavimui jau nebetrukdo kilęs konfliktas dėl senosios Alytaus dalies. Šioje vietoje laimėjo alytiškiai.
Tačiau Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos šio plano koregavimą yra sustabdžiusi jau dėl keturių teritorijų.
Kiek anksčiau į inspekciją yra kreipęsi du asmenys, kurie nori statyti 3 tūkst. kv. metrų pastatus Statybininkų gatvėje, o jiems to neleidžia daryti savivaldybės administracijos vadovybė ir nepaaiškina kodėl.
Dabar inspekcijoje gauti nusiskundimai dėl numatomos keisti funkcinės zonos Nemuno pakrantėje, Pliažo gatvėje, kur norima pratęsti važiuojamąją dalį, ir dėl Nemuno pakrančių apsaugos zonų.
Tad miesto bendrojo plano koregavimo užbaigimas vis labiau tolsta. Jei dar atsiras skundai teismuose, nerealu, kad savivaldybės administracija plano korekcijas turės ateinančių metų vasaros pradžioje.
Verta pastebėti, kad praėjusią savaitę dėl tam tikrų pokyčių savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriuje šio skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Grigaitis nustojo vykdyti savivaldybės vyriausiojo architekto funkcijas. Jis bendrojo plano koregavimo viešojo svarstymo metu yra atvirai pasakęs, kad rengėjams nėra davęs nurodymo numatyti penkiaaukščių statybą senojoje miesto dalyje, tačiau tai padaryti gavęs nurodymą iš savivaldybės administracijos direktoriaus G.Rakaičio.