Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
A. Veryga: "Laikas apsispręsti, ar norime rūšiuoti jau 60–65 metų pacientus "

Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga pateikdamas naujausią informaciją apie koronaviruso plitimo šalyje suvaldymą patvirtino, kad šalyje nuo koronaviruso jau mirė trys žmonės, o sergančiųjų skaičius jau gerokai perkopė 200.

Išreikšdamas užuojautą artimiesiems ministras kreipėsi į Lietuvos žmones. Jo teigimu, turbūt pirmąkart nuo šios COVID-19 sukeltos krizės nebeužtenka tik medicininių žinių ir politinės valios ar greitų sprendimų priėmimas suvaldyti protrūkį.

„Tai yra laikas susitarti, todėl neturime laiko panaudoti tokių demokratinių elementų kaip referendumas ar kiti panašūs mechanizmai. Šis virusas į Lietuvą atkeliavo kaip ir į kitas Europos šalis – buvo atvežtas su parvykusiais iš užsienio užsikrėtusiais tautiečiais, todėl privaloma grįžusiųjų izoliacija būtų logiškas sprendimas. Nes vis dar daugiausiai yra įvežtinių atvejų. Tačiau jau pirmoji tokio įgyvendinimo diena parodė, kad tai yra didelė problema. Ji sunkiai pakeliama našta tampa tiek savivaldybėms, tiek policijos pareigūnams", – kalbėjo ministras.

 Jis pabrėžė nesantis nepaprastosios padėties šalininkas. „Manau, kad Lietuvos piliečiai nenusipelnė visų nepaprastosios padėties baisumų. Bet nesuvaldyta situacija taps baisia sąžinės našta mūsų kartai, nes išplitus ligai, kaip ir kitos, net labiau išsivysčiusios šalys, negalėsime padėti visiems, kam pagalba bus reikalinga. Kitos šalys jau svarsto, nuo kokio amžiaus pacientai nebus intubuojami, nes nebus galimybės visiems padėti. Ir čia kalbama ne apie 80 metų amžiaus, bet ir 60–65 m. asmenis. Apsidairykime aplinkui ir pagalvokime, kiek tokių pažįstame ir kas jie yra, pagalvokime, kokia bus praradimų kaina ir ar galėsime su tuo, gyventi“, – teigė ministras.

Pasak A. Verygos, Lietuvos visuomenė gebėdavo susitelkti iškilus mirtinam pavojui, ir dabar yra būtent tokia akimirka. „Dabar yra būtent toks momentas, pasitarkime, ką darysime, ar aukosime savo laisves vardan tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką. Dabar yra apsisprendimo laikas. Jau dabar girdime besipiktinančius, kad negali grįžti namo ar turi būti vienose patalpose su neadekvačiai besielgiančiais tautiečiais. Tačiau kaip apsispręsime, tai taps lūžio tašku, kaip pavyks suvaldyti viruso protrūkį", – kalbėjo ministras.

Situacija Ukmergėje kelia nerimą A. Veryga kartu informavo, kad atsiras štabas, kuriame 24 val. per parą 7 dienas per savaitę budės žmonės, rinks pagrindinę informaciją iš gydymo įstaigų ir ją koordinuos. „Deja, šalyje turime labai decentralizuotą sveikatos priežiūros sistemą, kuri yra skirtingo pavaldumo ir iki šiol tą informaciją rinkdavo skirtingos institucijos, tai turime tą informaciją turėti ir valdyti vienose rankose“, – sakė jis.

 Paklaustas apie planus kai kuriems miestams ar rajonams taikyti ypatingos izoliacijos sąlygas, A. Veryga priminė ne kartą sakę, kad tokia galimybė svarstoma ir nurodė, kad kol kas didžiausią nerimą kelia Ukmergė. „Priklausys nuo nacionalinio visuomenės sveikatos centro atlikto epidemiologinio vertinimo. Jei kaip židinys galėtų būti identifikuota pati ligoninė ir jei galima bus atsekti asmenis, kurie turėjo kontaktus, tai būtų viena situacija. Bet jei, jų vertinimu, užkratas galėjo išplisto labai plačiai, tai tikrai galėtų tapti vienu pirmųjų miestų, kuriam galėtų būti svarstomos griežtesnės karantino sąlygos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo ministras.

Ukmergės rajono administracijos direktoriaus Dariaus Varno teigimu, rajone registruota 11 COVID-19 susirgimų.

Taip pat ministras pranešė, kad karantiną Lietuvoje kol kas planuojama pratęsti dviem savaitėms. Šiuo metu karantinas numatytas iki kovo 30 dienos, kito pirmadienio. Karantino metu apribotas išvykimas iš šalies ir atvykimas į ją, draudžiami žmonių susibūrimai, uždarytos kavinės, daugelis parduotuvių, neteikiamos įvairios paslaugos. Taip pat neveikia šalies švietimo, ugdymo įstaigos, gyventojams rekomenduojama dirbti iš namų. Žada išimčių dėl karantinavimo A. Veryga tvirtino, kad neatšauks sprendimo dėl visuotinio grįžtančių karantinavimo savivaldybių patalpose, bet žada ieškoti išimčių besilaukiančioms moterims ir šeimoms su mažais vaikais.

„Sprendimo atšaukti nesirengiame, bet ieškosime lankstumų ypatingoms grupėms, kurios patiria sunkumus ir galbūt savivaldybės galėtų užtikrinti kitas priemones“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė A. Veryga.

  „Tam tikrų sprendimų, kurie galėtų būti susiję su besilaukiančiomis moterimis ir šeimomis su mažais vaikais, turėsime ieškoti, bet tai tikrai neturėtų tapti sprendimo atšaukimu ar masiniu reiškiniu“, – pridūrė jis. Ministras taip pat pabrėžė suprantantis, jog savivaldybių patalpose karantinuojami žmonės „susiduria su tikrai nemaloniais dalykais, kaip su gyvenimo sąlygomis, kurių jie nepasirinko“.

Tačiau, pasak jo, sprendimas pagrįstas infekcijų valdymo principais. Pasak Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, sostinės savivaldybė jau ėmėsi išleisti į namus šeimas su vaikais. A. Veryga sako, kad tai su juo nebuvo derinta.

A. Veryga sako dar negalintis pateikti detalių, kaip tvarka bus liberalizuojama ir dėl to dar kalbamasi su merais. Taip pat, anot jo, karantino sąlygos bus aptariamos trečiadienį Vyriausybės posėdyje.

„Bet raginčiau ir merus suprasti, kad jie fiziškai nepajėgs būti prie kiekvieno namo ir buto“, – sakė jis.

Pranešė apie trečią mirtį

Ukmergės savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas trečiadienio rytą pranešė, kad rajone užfiksuota trečioji mirtis nuo koronaviruso.

Vėliau šią žinią patvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Jolanta Čereškienė. Ji tv3.lt patvirtino, kad mirė trečias žmogus, kuriam buvo diagnozuotas koronavirusas. Tai 79 metų pacientas. „79 metų asmuo, kuris taip pat gydėsi Ukmergės ligoninėje. Jam COVID-19 tyrimas buvo atliktas jau po mirties ir patvirtinta, kad buvo užsikrėtęs“, – sakė J. Čereškienė.

NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė tv3.lt taip pat patvirtino, kad Ukmergėje užfiksuotas trečiasis mirties atvejis.

„Tai rizikos amžiaus žmogus. Kol kas viską tiksliname, o vėliau pateiksime daugiau informacijos“, – sakė direktorė. Paaiškėjo, kad mirė 79 metų vyras. Visi trys nuo koronaviruso mirę žmonės – buvę Ukmergės ligoninės pacientai. Ukmergės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija renkasi į posėdį aptarti situacijai.

Iki šiol Lietuvoje patvirtinti 255 koronaviruso atvejai, vienas asmuo – pasveikęs.

Sugriežtintos karantino sąlygos

Portalas tv3.lt primena, kad išleistas naujas SAM nurodymas savivaldybėms pasirūpinti visų iš užsienio grįžusių tautiečių priverstiniu 14-os dienų karantinavimu. Tačiau dar jo įsigaliojimo išvakarėse kilo daug pasipiktinimo – merai skundėsi įgyvendinimo skuba, ypač tuo, kad numatyta, jog į savivaldybių parengtas patalpas turi būti gabenami visi, net ir lengva koronaviruso forma šiuo metu sergantys gyventojai. Taip pat informuota, kad nuo šiol prekybos vietose gyventojai galės apsipirkinėti ne didesnėse nei dviejų asmenų grupėse, taip pat privalės laikytis atstumo nuo kitų pirkėjų.

„Nuo šiandien prie kasų turės būti užtikrintas metro atstumas tarp pirkėjų. Kasininkai turės sėdėti kas antroje kasoje ir bus privaloma prekybos vietoms užtikrinti darbuotojų apsaugą. Taip pat uždrausta apsipirkinėti didesnei negu dviejų asmenų grupei. Šeimos nariai turi apsipirkinėti tik po vieną. Asmenims, kuriems privaloma izoliacija, taip pat uždrausta lankytis prekybos vietose“, – Vyriausybėje pranešė Visuomenės informavimo grupės dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys.

Taip pat paskelbtos naujos rekomendacijos ir nurodymai, kaip elgtis viešose vietoje. Rekomenduojama viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, išskyrus vairuojant motorines transporto priemones. Nesant galimybės dėvėti medicininę kaukę, galima naudoti medžiaginę kaukę, dengiančią nosį ir burną. Taip pat rekomenduojama viešose vietose, kur liečiami daiktai, dėvėti vienkartines pirštines.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra.

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju. Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14-lika dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti.

Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą. Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.). ***

 

Aigustė Tavoraitė

Rekomenduojami video