Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žaliaskarė – ne vienoms Kalėdoms

Lietuvoje pamažu prigyja tradicija išsaugoti šventines eglutes ir vėliau jas pasodinti. Jei anksčiau populiaresnės būdavo kirstos,iš miško atvežtos eglutės, dabar vis daugiau lietuvių atsigręžia į natūralumą ir ekologiją, noriai perka vazonuose augančius spygliuočius, tikėdamiesi jais džiaugtis dar ne vienerius metus.

Kenkia temperatūrų kaita

Tačiau kaip išsaugoti eglutes, jei neretai jau po savaitės vazonuose pasodintų žaliaskarių spygliai nubyra ir jas tenka išmesti?Daugiau nei dešimtmetį eglučių auginimu ir prekyba užsiimantis medelyno savininkas Valdemaras Steckis beveik visas eglutes parduoda vazonuose. Jis renkasi kuo didesnius vazonus, kad juose tilptų kuo daugiau šaknų. Jis siūlo į tai atsižvelgti ir pirkėjams.

„Vazono dydis dažnai parodo eglės šaknyno būklę. Vazonas turi būti proporcingas augalo dydžiui, nes mažas gali kelti įtarimą, jog eglutė iškasta trumpesniam, šventiniam laikotarpiui, – teigė V.Steckis. – Vazono apačioje turi būti skylių, per kurias pasišalintų perteklinis vanduo, o pačią eglę reikėtų laistyti tiek, kad žemė paviršiuje būtų drėgna.“

Jis patarė eglutės nelaikyti prie radiatoriaus, geriausia ją pastatyti kuo šaltesnėje vietoje. Vazone auganti žaliaskarė mes mažiau spyglių, jei retkarčiais ją papurkšite vandeniu. „Jei namuose įrengtos šildomos grindys, po vazonu padėkite apsauginį sluoksnį, kuris šaknims neleis išdžiūti“, – patarė medelyno savininkas.

Labai svarbu, kad šventinis medelis nepatirtų didelių temperatūros pokyčių – jei eglutę atsivežėte iš turgavietės, pravartu ją keletą dienų palaikyti vėsesnėje patalpoje, pavyzdžiui, rūsyje, garaže, ir tik tuomet nešti į namus. Ta pati taisyklė galioja ir ruošiantis šventes atlaikiusią eglutę sodinti į gruntą. Ją būtina vieną ar dvi dienas palaikyti vėsesnėje patalpoje, kad prisitaikytų prie temperatūros pokyčių. Tada medelį galima nešti į lauką ir persodinti.

Asociatyvi nuotr.

Po švenčių

Nurimus šventiniam šurmuliui, neretai galvos skausmu tampa klausimas, kaip tinkamai pasirūpinti žaliaskare. Kraštovaizdžio specialistė Kristina Cvilikienė pateikė naudingų patarimų apie tai, kaip prižiūrėti eglutes šventiniu laikotarpiu ir išsaugoti jas iki pavasario, kad prigytų.

„Prieš įsigydami gyvą kalėdinę eglutę, pasidomėkite, kaip ji buvo užauginta, – aiškino K.Cvilikienė. – Jei medelis buvo auginamas grunte, gali būti, kad prieš ją parduodant buvo pažeistos šaknys. Tokiu atveju po švenčių pasodinta eglutė prigis sunkiau nei auginta vazone. Tačiau jei eglutė buvo auginama vazone, tikėtina, kad jos šaknų sistema yra nepažeista: galite laukti tinkamo laiko pavasarį ir pasodinti eglutę lauke.“

Tačiau net ir tokiu atveju eglutės prigijimo tikimybė žymiai sumažėja, jei augalas buvo neprižiūrėtas ir šventiniu laikotarpiu laikomas netinkamomis sąlygomis. „Jei dvejojate, ar eglutė tikrai auginta vazone, galite lengvai tai patikrinti, – siūlo kraštovaizdžio specialistė. –Tereikia atsargiai ištraukti eglutę iš vazono, laikant jos kamieną: jei medelis išlaiko vazono formą, augalas augintas vazone, o jeigu išsisklaido į šalis ir žemės lengvai nubyra, tikėtina, kad medis augo atvirame grunte.“

Medelių rūšys

Specialistė siūlo pagalvoti, kur po švenčių sodinsite eglutę. Todėl reikia žinoti pasirinktos eglutės rūšį. Jei pasirinkote paprastąją eglę (PiceaAbies), turėsite jai skirti nemažai vietos sode. Paprastoji eglė užauga net iki 30–40 m aukščio, o jos lajos skersmuo siekia 6–10 m. Įvertinę, kad jūsų kieme ar sode pakankamai vietos medžiui augti, kasmet galėsite džiaugtis nuosava Kalėdų eglute. Jei nusprendėte, kad kieme ar sode negalite auginti didelio medžio, rinkitės žemesnius, lėtai augančius medelius.

Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad žmonės dažnai renkasi sidabrines (dygiąsias) eglutes, taip pat korėjinius, kaukazinius kėnius ir kt. Štai keletas eglučių veislių, kurios užauga gerokai žemesnės nei paprastoji eglė: Serbinė eglutė (Piceaomorika) – 30 m aukščio ir 3 m pločio; Aštrioji (Kolorado) eglutė (Piceapungens) – 15 m aukščio ir 4 m pločio; Dygioji (sidabrinė) eglutė (Piceapungens f. „Glauca“) – 15–20 m aukščio ir 4–5 m pločio; Kaukazinė baltoji eglutė (Abiesnordmanniana) – 20–25 m aukščio ir 4–6 m pločio.

„Jei jūsų kiemas mažas ir negalite sau leisti auginti šio didingo medžio, apsvarstykite galimybę pasodinti žaliaskarę miške, – sakė K.Cvilkienė. – Taip būsite užtikrinti, kad eglutė nebus išmesta, ir jos žaluma galėsite džiaugtis ne vienerius metus.“

Kalėdų miškas

Vilniečiams širdies dėl išmestos žaliaskarės tikrai neskaudės. Gražia iniciatyva pasidalijo Vilniaus miesto savivaldybė, pakvietusi gyventojus išsaugoti eglutes iki pavasario ir pasodinti Kalėdų mišką.

Sostinės mero Remigijaus Šimašiaus teigimu, kasmet vilniečiai nuperka tūkstančius vazoninių eglučių, kurių gyvavimas baigiasi po Naujųjų metų. Galimybė išsaugoti medelius gali tapti šeimos tradicija, edukacija vaikams ir dovana miestui. Jis pakvietė miestiečius sukurti Kalėdų mišką netoli Verkių rūmų, Verkių regioniniame parke.

„Užduotis nėra lengva, bet rezultatas – Kalėdų miškas – atpirks pastangas, todėl kviečiu visus vilniečius pabandyti išsaugoti eglutę iki pavasario balkone ar lauke. Pavasarį ne tik pakviesime ją pasodinti, bet ir padėsime tai padaryti“, – sakė Vilniaus vadovas.

Eglutes pasodinti padės Vilniaus parkų prižiūrėtojai. Mero teigimu, net jei prigis vos viena eglutė iš penkių, tai bus didelis pasiekimas ir naujos miesto tradicijos formavimosi pradžia. Savivaldybė šią akciją planuoja organizuoti kasmet ir tokiu būdu išsaugoti bent dalį Kalėdoms paaukojamų eglučių.

Kaip laikyti eglutę ir kada ją sodinti?

Geriausias būdas išsaugoti eglutę iki pavasario– laikyti ją lauke,nes lyjant ar sningant užtikrinamas augalui reikalingas drėgmės kiekis. Jei baiminatės, kad medelis gali sušalti, prikaskite, apdenkite arba apmulčiuokite eglutę.

Priklausomai nuo to, kur ir kokiomis sąlygomis laikėte eglutę per šventes, augalą galite sodinti atsižvelgę į vyraujančius orus. Jei žiema šilta ir ateinančias dvi savaites neprognozuojami stiprūs šalčiai, po švenčių eglutę galima sodinti tiesiai į gruntą, tačiau prieš tai ją reikėtų aklimatizuoti, t. y.bent vieną savaitę palaikyti vėsioje patalpoje. Vėliau, jei žemė vis dar neįšalusi, eglutę galite laikinai prikasti į žemę ir apmulčiuoti arba sodinti į jau numatytą vietą.

Jei medelį laikėte namuose, jį vėliau „grūdinkite“ bei pratinkite prie lauko klimato. Pavyzdžiui, palaikykite augalą vėsesnėje patalpoje ir tik esant šiltesniam orui išneškite jį į lauką. Išnešę eglutę į vėsesnę vietą, nepamirškite jos palaistyti. Tačiau atminkite, kad eglutės negalima nešti į lauką vyraujant didesniems šalčiams! Pasodinę eglutę, palaistykite ją šaknų augimo stimuliatoriumi.

Rekomenduojami video