Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Veltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos

Gavę didelę sąskaitą už elektrą dažnai liekame nustebę. Specialistų teigimu, gyventojams trūksta žinių, kaip efektyviai taupyti elektros energiją ir mėnesio gale išvengti nereikalingų išlaidų. Atkreipę dėmesį, kiek elektros energijos vartoja buitiniai prietaisai, ir laiku juos išjungę, sulauksite ne tik mažesnės sąskaitos už elektrą, bet ir prisidėsite prie aplinkos tausojimo.

Lietuvoje elektros energijos poreikis kasmet auga visuose sektoriuose. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. energijos suvartojimas namų ūkiuose, naudojant apšvietimo ir elektros prietaisus, sudarė 2294,9 GWh, o tai 102,9 GWh daugiau nei 2015 m. Pasaulinė statistika dar iškalbingesnė: sakoma, kad iki 2040 m. elektros energijos paklausa padidės 85 proc.

Daugiausia elektros išeikvojantys prietaisai

Augant vartojimui, žmogus elektros energijos išeikvoja žymiai daugiau nei kada nors anksčiau. Nebeįsivaizduojame savo buities be šaldytuvo, šaldiklio, skalbyklės, mikrobangų krosnelės, elektrinių orkaičių, televizoriaus, kompiuterio ir pan. Visi šie prietaisai palengvina mūsų gyvenimą, tačiau naudoja nemenką kiekį elektros energijos.

Norėdami sutaupyti, visų pirma atkreipkime dėmesį į tuos elektros prietaisus, kuriems elektros energijos reikia daugiausia.

Tarp jų pirmauja šaldytuvas – šaldiklis, kuris namuose išeikvoja daugiausia elektros energijos. Pavyzdžiui, periodiškai neatitirpinus šaldiklio ar laikant šaldytuvo dureles praviras ilgiau negu reikia, elektros sąnaudos padidės 30 proc. Budėjimo režimu veikiantis televizorius gali išeikvoti apie 12 proc. daugiau elektros energijos. Jeigu mėgstate gaminti, atkreipkite dėmesį, kad tinkamai neišvalyta orkaitė ar kaitlentė gali padidinti išeikvojamos energijos kiekį 8,3 proc.

 „Energijos vampyrai“ jūsų namuose

Šiuolaikiniai prietaisai elektros energiją naudoja nuolat: 24 valandas 7 dienas per savaitę. Dažnai į tai neatkreipiame dėmesio, Todėl, patys to nepastebėdami, esame priversti apmokėti didesnes sąskaitas už elektrą. Taigi dar viena „energijos vampyrų“ grupė mūsų namuose – budėjimo režimu palikti ar pamiršti iš rozečių ištraukti elektroniniai prietaisai.

„Budėjimo režimu veikiantys elektros prietaisai iššvaisto apie 35 proc. suvartojamos elektros energijos. Tai dideli skaičiai, leidžiantys suprasti, kad žmonėms trūksta informacijos apie tai, kaip elgtis su prietaisais, kurie, atrodo, yra išjungti, bet sunaudoja didžiulius elektros energijos kiekius“, – teigia aplinkosaugininkė ir projekto „Misija: nulis“ lektorė Modesta Petrauskaitė.

Jeigu išjungėme televizorių, bet neištraukėme laido iš rozetės, jis gali naudoti tiek pat elektros energijos, kiek tuo pat metu veikiantis kompiuteris. Palikti budėti ar su kištuku elektros lizde tokie prietaisai kaip kompiuterio modemas, kompiuteris, telefono įkroviklis, kavos aparatas, garso sistema, mikrobangų krosnelė, žaidimų konsolė yra tikri elektros energijos švaistūnai, per valandą galintys sunaudoti nuo 0,7 iki 5,6 W elektros energijos.

Mažesnė sąskaita už elektrą – nauda žmogui ir gamtai

Specialistų teigimu, taupiau naudodami elektros energiją sulauksime ne tik mažesnių sąskaitų, bet ir tausosime aplinką.

„Taupydami elektros energiją, kiekvienas galime prisidėti prie aplinkos tausojimo – sumažinti anglies dvideginio bei kitų aplinkai kenksmingų medžiagų išsiskyrimą. Racionaliau vartodami elektros energiją, sunaudosime ir mažesnį kiekį natūraliųjų gamtinių išteklių: anglies, naftos ar dujų. Taip minėtų išteklių pakaks ilgesniam laikui“, – sako aplinkosaugininkė.

Anot specialistės, norint pradėti taupyti elektros energiją, būtina pradėti nuo savo įpročių keitimo. „Keisdami įpročius namuose, greitai pastebėsime ir mažėjančias išlaidas už elektrą“, – akcentuoja lektorė.

Keletas patarimų, padėsiančių efektyviau naudoti elektros energiją:

  • išjunkite televizorių ar radiją, jei jų nežiūrite ir neklausote, o garsas yra tik fonas, kompiuterį, jeigu jo nenaudojate, įkroviklius ištraukite iš rozetės, jeigu šiuo metu jums jų nereikia;
  • nakčiai, savaitgaliui ar ilgesniam laikui pravartu ištraukti iš rozečių visus elektros prietaisus, jeigu jie nenaudojami. Nepalikite įrenginių, veikiančių budėjimo režimu – šviečiantis diodas rodo, kad prietaisas vis dar naudoja elektros energiją;
  • gamindami maistą neatidarinėkite orkaitės durelių, nes kas kartą atidaroma orkaitė praranda iki 20 proc. sukauptos energijos;
  • dažniau valykite savo elektros prietaisus, nes nenuvalyti jie vartoja kur kas daugiau elektros energijos;
  • prisiminkite, kad A klasės buitinė įranga suvartoja 55 proc. mažiau energijos. Šaldytuvas naudos mažiau elektros, jei jį pastatysite kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nedėkite šilto maisto, neuždengtų skysčių, dažnai nevarstykite durelių. Laiku atitirpdykite šaldiklį.

Atsikratyti senų įpročių ir pradėti gyventi taupiau jums padės Aplinkos ministerijos organizuojama iniciatyva MISIJA: NULIS. Dalyvaukite 60-ties dienų eksperimente, stebėkite savo elgesio pokyčius, juos fiksuokite ir taip prisidėkite prie aplinkos tausojimo bei gamtos išteklių išsaugojimo.  Daugiau informacijos www.misijanulis.lt

Rekomenduojami video