Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaikai šventiniu laikotarpiu: kaip išvengti nerimo ir įtampos?

Šventinis laikotarpis įprastai siejamas su džiaugsmu ir geromis emocijomis, tačiau tai – taip pat ir įtemptas metas, kai padaugėja veiklos, susitikimų, ruošimosi priimti svečius ar vykti į svečius. Nenuostabu, kad įtampą bei nerimą šiuo metų tarpsniu jaučia ir vaikai...

Kalėdinis laikotarpis ir Naujieji metai dažniausiai kupini įvairių veiklų bei renginių tiek ugdymo įstaigose, tiek namuose ar mieste. Šis veiklų bei renginių pagausėjimas išties atneša džiugių akimirkų, tačiau realybėje tai reiškia ir tai, jog visame šiame šurmulyje pranyksta įprastas dienos ritmas, miego laikas tampa neapibrėžtai lankstus, o įspūdžių gausa dažnai net nespėjama suvokti. Natūralu, kad sutrikus įprastam gyvenimo ritmui, miegui ir mitybai, vaikai patiria tam tikrą įtampą.

Kaip galime padėti vaikams išvengti tos įtampos ir nerimo?

Rodykite ramybės pavyzdį. Pats svarbiausias būdas, kuriuo tėvai gali pagelbėti vaikams sumažinti šventinę įtampą, yra stengtis išlaikyti ramybės atmosferą. Kaip ir kitomis, ne šventinėmis aplinkybėmis, tai, kaip tėvai elgiasi tam tikrose situacijose, yra tiesioginis pavyzdys ir nuteikimas tam, kaip elgsis jų vaikai. Jei patys pasiduosite šventinei įtampai, jūsų vaikai tai perims kaip elgsenos šiuo tarpsniu būdą. Tad stenkitės patys išlikti ramūs, neapsikrauti papildomais, pertekliniais uždaviniais ir savo pavyzdžiu bei kuriama atmosfera palaikykite teigiamą, ramų būvį.

Sukurkite sąlygas geram elgesiui. Venkite vestis vaikus į prekybos centrą ar šventinį susibūrimą, kai vaikai yra alkani arba pavargę. Net suaugusiems sunku išlaikyti vidinę ramybę triukšme ir potyrių gausybėje, o vaikai ne tik pavargsta greičiau už suaugusiuosius, bet ir išalksta dažniau. Sunku tikėtis, kad suirzęs, pavargęs ar alkanas vaikas elgsis gražiai ar jam bus įdomu. Apmąstykite tai iš anksto.

Nepamirškite įprasto dienos režimo. Šventinis laikotarpis neabejotinai sutrikdo įprastą šeimos dienos režimą, o to pasekmes savijautai jaučiame ir mes, suaugusieji. Tikrai nereikia atsisakyti visko vien tam, kad diena bėgtų įprastu ritmu. Svarbiausia – švelniai grįžti prie įprasto ritmo, kai šis yra sutrikdomas. Pavyzdžiui, jei pasisvečiavimas ar kalėdinis koncertas užtrunka iki vėlumos arba norite visa šeima sudalyvauti vėlyvosiose Mišiose, nors įprastai tokiu metu jūsų vaikas gulasi miegoti, kitą dieną stenkitės praleisti ramiau, nepersisotinti įspūdžių ir eiti miegoti įprastu metu.

Stebėkite vaikų mitybą. Labai svarbus veiksnys, įtakojantis vaikų savijautą šventiniu laikotarpiu – mityba. Natūralu, kad šiuo metų tarpsniu vaikai suvalgo daugiau saldumynų. Dažnai sutrinka valgymo režimas, vaikai valgo mažiau sveiko maisto, o tai tiesiogiai įtakoja jų savijautą. Pasistenkite visada su savimi turėti sveikų užkandžių, ne saldumynų, eidami į renginį ar pasivaikščioti. Nereikia visiškai sugriežtinti mitybos ir neduoti vaikams saldumynų, tiesiog jie neturėtų būti duodami vietoj normalaus maisto ar kaip užkandis, o verčiau valgomi kaip desertas.

Tegu vaikai pajuda. Ne paslaptis, kad grynas oras ir judesys yra būtini gerai nuotaikai bei energijai palaikyti. Maža to, aktyvi veikla – puikus priešnuodis nerimui, įtampai bei apsunkimui. Susiplanuokite šventes taip, kad kasdien turėtumėte galimybę ir laiko pabuvimui lauke.

Kruopščiai atsirinkite, kur ketinate dalyvauti. Tai svarbu ne vien šeimoms su vaikais. Šventiniu laikotarpiu dažnai esame kviečiami į svečius, į renginius, ir tai gali virsti tikru maratonu. Pasistenkite atsirinkti tik tuos pakvietimus ir renginius, kurie jūsų šeimai išties svarbūs, antraip vaikams, ir net jums patiems, tai bus labiau kančia, nei šventė.

Prašykite vaikų pagalbos. Nors kai kurie tėvai mieliau ruošiasi šventėms patys vieni ir prašo, kad vaikai užsiimtų kita veikla, kitaip tariant, netrukdytų, visgi geriau prašykite, kad vaikai jums padėtų. Pagal vaikų amžių paskiriamais darbais leiskite jiems jums padėti – vaikai jausis naudingi, „dideli“; jiems ypač patinka padėti virtuvėje ar puošiant namus. Visi turėsite iš to naudos ir sumažinsite sąlygas vaikų nuoboduliui ar pertekliniam laikui prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano.

Susiplanuokite ramias valandėles. Patikėkite – tai daug svarbiau, nei susiplanuoti visus renginius, kuriuos norėtumėte aplankyti su vaikais. Ramus metas su vaikais itin svarbus švenčių laikotarpiu, tačiau dažnai pamirštamas arba neteisingai išnaudojamas. Tai nėra laikas, kai visa šeima, įnikusi į savus kompiuterius, planšetes ir mobiliuosius telefonus drybso kas sau, – tai metas, kai visi kartu išeinate pasivaikščioti ne į miesto šurmulį, o į gamtą, kai visi kartu skaitote knygas, vartote šeimos albumą ar užsiimate kita jūsų šeimai malonia ramia veikla, nedirginami triukšmo, ekranų ir būtinybės kažkur dalyvauti.

Nepamirškite tikrosios švenčių prasmės. Praktikuokite tam tikrą tradiciją pasipriešinti švenčių komercializavimui, primestoms būtinybėms triukšmingai linksmintis ir šiukštu nesustoti vartojus: darykite gerus darbus, padėkite kitiems, skleiskite vidinę ramybę. Vaikai tam nė kiek netrukdo, atvirkščiai – neretai jie turi puikių minčių, kokius gerus darbus galima atlikti ir kam padėti. Neatimkite iš savo vaikų galimybės pamatyti, kad geri darbai išties kuria stebuklus. Juk tai – stebuklų metas, ar ne?

 

Parengta pagal verywell.com

Rekomenduojami video