Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smagu bristi per balas

Atėjus pavasariui, batų lentynose vėl išdidžiai išsirikiuoja botai. Šie guminiai batai seniai nebėra skirti tik ūkio darbams ar žvejybai – jie tapo ir stilinga garderobo detale. Juk su žaismingais, ryškiais ar taškuotais guminiais bristi per balas daug smagiau.

Botai ypač išpopuliarėjo XIX a. pr., kai, pasikeitus vyrų madai, prireikė naujo tipo avalynės. Dėl savo praktiškumo ir patogumo botai netruko išpopuliarėti, juos pamėgo to meto dabitos, vadinamieji dendžiai. Pirmieji botai buvo siuvami iš odos, vėliau, išaugus jų paklausai, gamintojai ėmė eksperimentuoti ir su kitomis medžiagomis, daugiausia guma. Ypač botai išpopuliarėjo Antrojo pasaulinio karo išvakarėse, kai karinė vadovybė užsakė pagaminti guminių batų, tinkamų avėti britų kariams molingose ir klampiose Prancūzijos ir Belgijos vietovėse. Po karo jie tapo mėgstama darbininkų avalyne, botus taip pat ėmė avėti moterys ir vaikai. Tuo metu lengvai pakito botų dizainas – suapvalėjo bato nosis, juos imta gaminti laisvesnius. Vis dėlto dar beveik penkiasdešimt metų botų estetikai beveik nebuvo skiriama dėmesio.

Tik nuo 1999 m. botai pradėti traktuoti ir kaip laisvalaikio apavas, tad susirūpinta, kad jie būtų ne tik ilgaamžiai, bet ir patogūs bei šilti. Pastaraisiais metais ši avalynė tapo itin populiari tarp vasaros muzikos festivalių, kurie dažniausiai neapsieina be lietaus ar purvo vonių, gerbėjų. Botai tokiuose festivaliuose yra tapę kultiniu apavu. Praktiškumas ir universalumas visus paperka – nereikia bijoti šokti purve ir sušlapti kojų, o ir tinka jie prie visko, kas vilkima festivalių metu – lengvų suknelių, trumpų šortų, priderintų prie apsmukusių marškinėlių. Viena pagrindinių botų gamintojų, gilias tradicijas puoselėjanti britų kompanija „Hunter“, turi netgi atskirą, specialiai festivaliams skirtų guminių batų liniją.

Botų pasiūla šiandien – išties didelė. Populiariausi žaismingi botai – gėlėti, taškuoti, languoti, puošti leopardo kailio raštais ar ornamentuotomis aplikacijomis. Konservatyvesnio stiliaus mėgėjams taip pat yra iš ko rinktis – prekeiviai siūlo nemažai ir vienspalvių guminių batų.

Kaip prižiūrėti botus?

• Kad botai jums ilgai tarnautų, laikykite juos vėsioje, gerai vėdinamoje vietoje, atokiai nuo stiprios šviesos.

• Guminius batus rekomenduojama pirkti dydžiu didesnius. Taip pat jie neturėtų būti labai aptempti, nes lenkimo vietoje ilgainiui gali atsirasti įtrūkų.

• Botai ilgiau blizgės, jei juos plausite šiltu vandeniu, sausai nušluostysite ir nublizginsite minkšta šluoste, suvilgyta keliais glicerino lašais.

• Džiovinti botus geriausia kambario temperatūroje ant medinių kurpalių. Mediniai nelakuoti kurpaliai puikiai sugeria iš botų išsiskiriančią drėgmę ir išlaiko nepakitusią jų formą.

• Po žiemos ištraukę botus, galite ant jų pamatyti balsvų vietų. Tai – išsiskyręs apsauginis vaškas. Kokybiški botai yra gaminami iš 100 proc. natūralių medžiagų, o gamybos proceso metu į gumos mišinį įdedami nedideli vaško kiekiai. Veikiant tam tikriems aplinkos veiksniams, šis vaškas „pražysta“ ir atrodo kaip baltos arba mėlynos žymės. Jas išnaikinti padeda specialūs purškalai. Kita labiau buitinė priemonė – rapsų ar alyvuogių aliejus. Pavalykite juo guminius batus ir baltos dėmės išnyks.

Rekomenduojami video