Visuomenės sveikatos biuro specialistai informuoja, jog kaip tik šiuo metu, temperatūrai pasiekus 5–7 laipsnius šilumos, erkės tampa ypač aktyvios ir gyvybingos išlieka iki lapkričio mėnesio. Savo aukos jos dažniausiai tyko ant žolės, o vos pajutusios grobį užropoja ir kojų kabliukais stipriai įsikimba į odą – tai trunka vos akimirką. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos vietos odoje, kur gausu kraujagyslių ir lengviau įsisiurbti bei maitintis.
Reikia saugotis
„Norime perspėti, kad erkės jau yra gyvybingos ir žmonėms reikėtų į tai atkreipti dėmesį. Reikėtų imtis visų atsargumo priemonių, kad nesusirgtumėte erkių platinama Laimo liga ar erkiniu encefalitu“, – skaitytojus perspėja Danguolė Avižiuvienė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė. Specialistė taip pat pabrėžė, kad šiuo metu Kėdainių rajone kol kas nėra užregistruotų susirgimų Laimo liga ar erkiniu encefalitu, tačiau jų nustatoma kiekvienais metais.
Klastingas gyvis
Specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad erkės įkandimas yra neskausmingas ir gali likti nepastebėtas, todėl labai svarbu mokėti saugotis erkių įkandimo ir atpažinti erkių sukeliamų ligų požymius. Įsisiurbus erkei, jei ji buvo užkrėsta, pirmieji ligų simptomai pasireiškia ne iškart. Pirmieji Laimo boreliozės požymiai gali pasireikšti po kelių dienų, savaičių arba net mėnesių nuo erkės įsisiurbimo. Tad stebėti savo savijautą po erkės įsisiurbimo patariama apie mėnesį.
Ligos požymiai
Užsikrėtus erkiniu encefalitu pirmiausia pasireiškia panašūs į gripo simptomai: karščiuojama, skauda galvą, raumenis. Po savaitės šie simptomai praeina ir žmogus pasijaučia geriau. Po šios pirmosios erkinio encefalito stadijos eina tariamo pasveikimo periodas. Tuomet vėl pakyla temperatūra, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, sąmonės, pusiausvyros sutrikimai, paralyžius ir kiti simptomai. Specialistai pabrėžia, jog erkės įkandimo metu Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – patenka į odą, po to į kraują ir išplinta po visą organizmą. Užsikrėtus Laimo liga, erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo dydį ir formą. Jos vidurys esti šviesesnis, su bėrimu, o kraštas – ryškesnis.
Išvengti erkės įsisiurbimo gali padėti šios profilaktinės priemonės:
- Tinkama apranga būnant gamtoje – šviesūs lygaus audinio drabužiai, kurių apykaklė, rankogaliai gerai priglundantys prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines.
- Erkes atbaidančių medžiagų (repelentų) naudojimas – apipurškiant ne tik atviras kūno vietas, bet ir drabužius.
- Drabužių ir kūno apžiūrėjimas būnant gamtoje kas 1–2 valandas.
- Tinkamos poilsio vietos parinkimas – atviros, saulėtos, kurioje neveši žolė.
- Aktyvus poilsis – judant raumenims erkėms sunkiau įsisiurbti.
- Pakartotinis kūno apžiūrėjimas, plaukų šukavimas ir dušas grįžus į namus po poilsio gamtoje.
- Namų aplinkoje – dažnai pjauti veją, kad žolės aukštis nesiektų 10 cm. Erkės bijo kaitros ir išdžiūvimo.
Dimitrijus KUPRIJANOVAS