„Stebint kai kurių politikų elgesį kartais kyla abejonių dėl jo adekvatumo. Pakomentuokite politikų psichologijos ypatumus“, – rašo skaitytojas J.S. iš Kėdainių.
Atsako Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius dr. Gediminas Navaitis.
Aptardamas politikų savybes, JAV psichologas H.D.Laswellas pastebėjo, kad valdžia ne vienam politikui tampa nevisavertiškumo kompensavimu, nes ji leidžia aukštinti save, niekinti kitus ir taip pakelti savivertę. Jo nuomone, politinis žmogus (homopoliticus) išsiskiria savita būdo akcentuacija. Paprasčiau sakant,jis dar nenušokęs nuo proto, bet jau ant ribos. Tokia akcentuacija – valdžios pirmenybė prieš kitas vertybes. H.D.Laswellas nurodo politinio žmogaus savybes: nepasotinamą valdžios troškimą, valdžios tapatinimą su vertybe, kitų vertybių ir žmonių laikymą priemone siekti valdžios, asmeninės valdžios siekimą ir jos išlaikymo būdų įvaldymą. Šiam tipui priskiriami žmonės pasižymi cinizmu, klastingumu, noru manipuliuoti kitais, emocijų asmeninių santykių srityje nuvertinimu, vertybinių pažiūrų neturėjimu. Labai svarbi šio tipo žmonių psichologinė savybė – prieštaringas elgesys. Jie gali trenkti kumščiu į stalą ir rėkti: „Aš ramus. Aš nepykstu.“
Anot psichologės V.Satir, priešingas menkai save vertinančios asmenybės tipui – subalansuoto reagavimo tipas. Šio tipo esmė – ramus, nuoseklus ir bendravimo situaciją atitinkantis elgesys. Subalansuoto reagavimo tipui priskiriami žmonės pasižymi neprieštaringa kalba, mimika, gestais, laikysena. Tokie žmonės nemaskuoja minčių ir jausmų, juos reiškia darniai, nežaisdami slaptų žaidimų „kas geresnis, pranašesnis, svarbesnis“. Tokį elgesį atitinkanti psichologinė būsena – savo ir kitų vertės pripažinimas. Pripažindamas kitų žmonių vertę, adekvačiai vertindamas save ir nejausdamas poreikio nuolat įrodinėti savo pranašumą, politikas dažniau veikia vadovaudamasis bendruomenės, o ne asmeniniais interesais. Jo sprendimai nėra motyvuoti siekiu kompensuoti realius ar įsivaizduotus trūkumus. Šio tipo asmenybei lengviau rinktis konstruktyvią saviraiškos kryptį, rūpintis kitų gerove, kurti bendrumą.
Suprasti politinius lyderius nėra lengva. Dar sunkiau pažinti save ir netapti nevisavertiškumo kamuojamo homopoliticus žaisliuku. Istorijoje gausu pavyzdžių, kai psichopatologinėmis savybėmis pasižymintis politinis lyderis jomis „užkrėsdavo“ dideles šalininkų grupes, įtraukdavo juos į savo liguistų fantazijų ir vaizdinių įgyvendinimą.
Siekdama vidinės darnos, brandi ir stipri asmenybė gali sąmoningai apsispręsti ir rinktis savą vertybių sistemą. Tačiau taip elgtis nėra lengva, todėl dažnai pasirenkamas kitas reagavimo į dvigubus pranešimus būdas – konformistinis jų palaikymas.
Štai per karantiną stebimežmones,netaisyklingai dėvinčius kaukes: jos nedengia nosies, kartais išvis būna pakabintos ant kaklo. Dažniausiai taip elgiasi vyresni žmonės, kurie vis dar vadovaujasi sovietinio gyvenimo psichologinėmis taisyklėmis. Jiems kaukės nepatinka, tačiau konformistiškai jas užsideda, bet taip, kad iš jų nėra jokios naudos. Ši kasdienybės detalė liudija, kad dar turime daug žmonių, besąlygiškai paklūstančių valdžios autoritetui, kuriam jie nepritaria.
Politinėms manipuliacijoms pasiduoda ne kiekvienas. Jos lengviau paveikia asmenybes, kurios nesuvokia pasaulio, laisvės, lygybės, tolerancijos, abipusės naudos kategorijomis ir siekia pranašumo, kontrolės. Šios savybės iš dalies paaiškina ne vieno tyrėjo konstatuotą prieštarą – psichopatologinėmis savybėmis pasižyminčio politinio lyderio šalininkai aplinkiniams neretai atrodė ramūs, kuklūs ir mandagūs. Paprasti žmonės, kurie dirba savo įprastus darbus ir nejaučia kokio nors ypatingo priešiškumo kitiems, gali tapti piktavalių įrankiais. Tam reikia kelių aplinkybių – psichopatologinėmis savybėmis pasižyminčio politinio lyderio, skelbiančio, kad nori gero žmonėms, bet jam kliudo priešai, opozicija. Su priešais neįmanoma ginčytis ar tartis, juos reikia apriboti, o geriausia – pašalinti iš viešo gyvenimo. Taip mąstantis politinis lyderis telkia paklusnumu pasižyminčius šalininkus, kurie lyderyje mato savo norų simbolį ir kompensacijos už skriaudas pažadą.