Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Plepėkime, bet nenusiplepėkime

 „Daug knygų prirašyta apie iškalbos meną, gebėjimą valdyti auditoriją, rimtais argumentais įtikinti oponentą. Bet norėtųsi išgirsti ir apie malonius pasiplepėjimus, kuriems skiriame nemažai laiko“, – rašo skaitytoja Nijolė iš Prienų.

Atsako Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis

Plepėjimas yra tokia pat svarbi vakarėlio dalis, kaip maistas ar gėrimai. Ir valstybinių priėmimų, ir senų draugų susitikomo dalyviai buriasi į grupeles, kuriose spontaniškai vyksta tai sporto trenerių pasitarimai, tai finansų analitikų „konferencija“. Ne mažiau smagi, nuolat aptariama tema – kas ir su kuo.

Tokie pasiplepėjimai ne tik įprasmina laiką bei leidžia pasitikrinti vienam kito nuomonę, bet ir vienija tam tikros temos mėgėjus. Į pokalbį „kur jūs atostogavote“ sunkiai įsiterps norintieji kalbėti tema „kaip pasveikti“. Dalyvauti tokiame pokalbyje užtenka išmanyti bent penktos klasės istorijos ir geografijos vadovėlių tiesas. Tos „tiesos“ gali ir padėti, ir sukliudyti maloniai pasikalbėti su žymiu politiku ar mokslininku.

Beje, malonūs pasikalbėjimai nėra „protų mūšiai“, per kuriuos siekiama apstulbinti klausytojus žiniomis. Paplepėjimai – galimybė maloniai praleisti laiką ir užmegzti pažintis. Tačiau retkarčiais pravartu parodyti savo išmanymą. To siekiant galima vadovautis tam tikromis taisyklėmis.

Politika. Nieko neišmanant apie šią temą, sunku būtų šnekėtis. Bet daug kas skaitė knygų apie praeitį ar dalyvavo ekskursijoje po Prahą ar Paryžių. Giliamintiškai pareiškus, kad jums žinomas laikotarpis, kurį aptaria susirinkusieji, galima drąsiai pasakoti bet ką. O po to teirautis, kuo Cezario ar kito istorinio veikėjo, apie kurio gyvenimą nesenai matėte televizijos filmą, problemos panašios į Lietuvos premjero.

Sportas. Ši tema atskiria vyrus nuo moterų, nes jos nedrįsta pasirodyti nežinančios. Sumanesnė gali tuo pasinaudoti ir tarpti vyrų draugijoje. Žinoma, neužteks pakalbėti, kad krepšinį išrado J.Naismitas 1891 metais. Teks įsiklausyti, kokias pavardes bei komandas mini kiti. Geriausia vieną iš aptariamų krepšininkų paskelbti, kad jis yra krepšinio Paco Rabanne ar Mozartas (tiks bet kuris jums nors kiek žinomas įžymus žmogus). Po to moteriai užteks pasakyti tris sakinius apie įžymybę, ir ji bus pripažinta itin subtilia krepšinio vertintoja.

Reliatyvumo teorija. Pokalbis apie reliatyvumo teoriją patrauklus tuo, kad 99 atvejais iš 100 kalbančiajam niekas nedrįs prieštarauti. Alberto Einsteino ne kartą prašė suformuluoti teoriją taip, kad ją suprastų ir paprastas žmogus. Jis atsakydavo: „Mokslininkai manė, kad jei iš visatos dings materija, tai laikas ir erdvė liks. Reliatyvumo teorija teigia, kad išnyks ir jie.“

Šio pokalbio privalumas – po jo jokia tema nebaisi.

Gėrimai. Daugelis žmonių ne ką išmano apie vyną, kokteilius ir netgi degtinę. Užtenka garsiai perskaityti etiketę ir pasakyti, esą kuo labiau į pietus, tuo geresni vyndariai bei vynas. Patraukliai merginai ar vyriškiui visada galima siūlyti kokteilį (labai svarbu, kad pavadinimas būtų gundantis), pagamintą pagal specialų, niekam nežinomą receptą: daug ledo, nemažai degtinės ir truputis dar ko nors. Po trečios taurės ji ar jis žavėsis ir kokteiliu, ir „barmenu (-e)“.

Psichoanalizė. Palaikyti pokalbį šia tema tereikia kelių pavardžių: Freudo, Adlerio, Jungo. Pokalbio esmė – viską, iš ko droviai kikenta paauglystėje, nutaisius itin susimąsčiusį veidą, vadinti libido. Aptarinėjant jo ir jos situaciją, tiktų dažniau kartoti pasąmonė bei nevaldomas libido.

Dar tinka analizuoti sapnus. Analizuoti – reiškia, kiekvieną sapne regėtą žmogų ar daiktą įvardyti kitaip. Kuo keistesnis palyginimas, tuo geriau. Labai svarbu įsidėmėti, kad modernioje visuomenėje galima painioti lytis ir analizuojant sapnus poruoti bet ką su bet kuo.

Dailė. Kartais vakarėlis vyksta patalpoje, kuri dekoruota paveikslais. Šeimininkams jie veikiausiai patinka, todėl paveikslus dera pagirti. Apžiūrėjus abstraktų paveikslą, galima sakyti: „Labiausiai žavi dailininko gebėjimas atskleisti vidinę tapsmo logiką“, o mažą paveikslą pagirkite taip: „Čia visas pasaulis mažame drobės gabalėlyje.“

Net ir vadovaujantis šiais patarimais galima nusikalbėti. Pavyzdžiui, palyginti žymų futbolininką, politiką ar garsų paveikslą su mėsainiu. Ką daryti? Atsiprašyti, o savo neišmanymą pripažinti klaida. Gelbės posakis: „pagalvokite apie tai“. Tai pat tiktų prisiminti, kad patogiausia pokalbio tema – internetas. Visas demaskuotas nesąmones galima nurašyti kaip žinią, rastą jame.

Kalbant apie internetą bus gera proga priminti, kad šiuo metu trūksta laiko ne tik bendrauti, bet netgi savo el. pašto dėžutę peržiūrėti, o juk anksčiau žmonės ilgus vakarus turiningai kalbėdavosi.

 

Rekomenduojami video