Pandemija ir karantinas į daugelio gyvenimus įnešė sumaišties ir nerimo. Tokiu metu, kai vasara jau nebe už kalnų, dažnas intensyviai planuodavo atostogas, o galbūt jau ir būdavo nubrėžęs savo kelionių maršrutus. O kaip, kur ir kada ilsėtis šią vasarą – nežinia. Akivaizdu, kad tolimus kraštus kuriam laikui teks pamiršti, todėl dabar pats metas atsigręžti į poilsį Lietuvoje. Apie tai „Valstiečių laikraštis“ kalbasi su Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidente Agne Vaitkuviene.
Artėja vasara – gal turite sumanymų, kaip žmonėms planuoti atostogas?
Visas pasaulis yra paveiktas COVID-19 viruso, todėl saugiausia būtų planuotis atostogas arčiau namų ir mylimų žmonių, t. y. Lietuvoje. Saugiausia, žinoma, atostogauti kaime, kur mėgausitės gamta, aktyviai leisite laiką ir išvengsite žmonių susibūrimų. Atostogų kaime sezonas prasidės jau gegužės mėnesį, o ypač paklausūs šiemet bus atskiri nameliai šeimai, todėl reiktų nedelsti ir skubėti rezervuoti jums patinkančią vietą.
Kaip šiuo metu sekasi kaimo turizmo sektoriui?
Balandžio pradžioje iš visų asociacijai priklausančių sodybų dirbo tik apie ketvirtis. Didelės sodybos, kurios organizuoja šventes, tiekia maitinimą, nebegali priiminėti žmonių grupių, todėl užsidarė. Didžioji dalis kol kas bijo įsileisti žmonių, kad neatvažiuotų sergančių. Kovo mėnesį net 90 proc. veikiančių sodybų neturėjo užsakymų, todėl bendros pajamos sumažėjo apie 50–80 proc. Tačiau žmonės ieško.
Intensyviai plintant virusui, žmonės, ypač šeimos su vaikais, pradėjo ieškoti saugios vietos, kur praleistų mėnesį ar du, galėtų būti gryname ore, vaikai – žaisti lauke, būtų patogu dirbti nuotoliniu būdu. Paieškos yra suintensyvėjusios, ir kai nusibos karantinas, klientai pradės važiuoti. Pastebėjau, kad net ir turėdami senelius kaime, norėdami juos apsaugoti, žmonės renkasi išsinuomoti sodybą. Ypač paklausūs atskiri nameliai šeimoms, įsikūrę nedideliu atstumu nuo didžiųjų miestų. Šeimos su vaikais pageidauja namelių su virtuvėlėmis, kad patys galėtų ruošti maistą, taip pat, kad nameliai turėtų atskiras teritorijas, kiemus.
Tačiau ar priimti poilsiautojus – kiekvieno sodybos šeimininko pasirinkimas. Jie baiminasi – jeigu atvykęs žmogus susirgs, užkrės kitus gyventojus, šeimininkus, sodyba turės būti dezinfekuota, todėl kiekvienas šeimininkas apsvarstė, ar galės užtikrinti saugias sąlygas poilsiautojams. Jeigu pamatė, kad ne – natūralu, kad sustabdė veiklą.
Ką gali pasiūlyti kaimo turizmo sodybos?
Kaimo turizmo sodybose gausu pramogų, kuriose galite dalyvauti su šeima. Tai ir baidarių, plaustų žygiai, pirtis, kubilas, įvairūs pėsčiųjų žygiai. O kur jau primirštas grybavimas, uogavimas, vaistažolių rinkimas. Šiais metais sodybos ruošiasi pasiūlyti kuo daugiau veiklų gamtoje.
Kaip kaimas ruošiasi sezonui?
Sodybos per karantino laikotarpį jau išmoko saugiai priimti žmones, paskirstyti lankytojų srautus, kad jie nesusitiktų, dezinfekuoti patalpas, todėl jose apsistoti tikrai bus saugu. Kaimo turizmo sodybose ne tik kruopščiai prižiūrimos ir dezinfekuojamos patalpos, bet kinta ir svečių įsiregistravimo bei išsiregistravimo procedūros: pavyzdžiui, namelių raktai paliekami iš anksto sutartose vietose, o už paslaugą atsiskaitoma tik banko pavedimu. Sodybų savininkai įvairiais būdais stengiasi riboti svečių judėjimą sodybos teritorijoje. Pavyzdžiui, greta esančiose namelių terasose perstumdomi lauko baldai, kad tarp skirtinguose nameliuose apgyvendintų svečių būtų kuo didesnis atstumas ir svečiai išvengtų kontakto. Jei sodybų teritorijos iki šiol buvo bendros, tai pastaruoju metu kiekvienas namelis turi atskirą teritoriją.
Kokie kaimo sodybų savininkų lūkesčiai ir kaip pandemija gali atsiliepti nuomos kainoms?
Šiai dienai jau akivaizdu, kad nemaža dalis sodybų pajamų bus prarastos, nes tenka atšaukinėti didesnius renginius. Labai daug atšaukiama stovyklų, mokymų, edukacinių veiklų, verslo renginių bei šeimos švenčių. Vasaros sezonas sodyboms yra tas laikas, kai jos turi sukaupti rezervus visiems metams, nes atvėsus orams poilsiautojų labai sumažėja, o išlaikyti darbuotojus, šildyti patalpas ir prižiūrėti sodybą reikia visus metus. Todėl labai abejoju, ar poilsio kaime kainos kris, greičiausiai bus išlaikytas tas pats kainų lygis kaip 2019 ar net 2018 m., nes pastaruoju metu poilsio kaimo turizmo sodybose kainos beveik nepakito.
Paprastai pavasarį rengiate akciją „Atviros dienos kaime“, kurios metu kviečiate miestiečius atvykti į sodybas, ūkius, bendruomenės centrus. O kaip šiemet?
Nenorime nutraukti šios gražios tradicijos, skatinančios žmones vykti iš miestų į kaimus, todėl planuojame akciją kelti į ankstyvą rudenį, tikimės, kad ši neganda bus praėjusi ir visi galėsime ramiai mėgautis pramogomis Lietuvos kaime.
Labai laukėme šių metų akcijos – surinkome 100 dalyvių, begalę įdomių pasiūlymų, tačiau įvertinę visas grėsmes ir suprasdami visuomenės nerimą dėl viruso pavojaus renginį nusprendėme nukelti į rudenį. Kai situacija bus aiškesnė ir nustatysime naują renginio datą, atnaujinsime visus dalyvių pasiūlymus ir vėl kviesime atvykti į Lietuvos kaimą!