Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pesticidai maisto produktuose: realios grėsmės ar nepagrįsti mitai?

Lietuvos gyventojams vis labiau rūpinantis savo sveikata ir gamtosauga, ilgainiui iškyla klausimas: ar saugu naudoti augalų apsaugos produktus (kitaip – pesticidus) žemės ūkyje? Diskutuojant apie pesticidus neretai iškraipomi faktai, pasklinda melagienos ir gimsta gajūs mitai. Ekspertė paneigia šešis dažniausiai eskaluojamus mitus ir paaiškina, iš kur kyla klaidingi stereotipai apie augalų apsaugos produktų naudojimą žemės ūkyje.

Žino vieną žodį – pesticidai

ES taikomi griežčiausi augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimai pasaulyje. O Lietuvoje, kuri kartu su Latvija, Estija, Švedija, Norvegija, Danija ir Suomija priskiriama šiaurės šalių zonai, taikomi vertinimo standartai dar aukštesni.

„Deja, nors ES galime džiaugtis saugiausiu maistu pasaulyje, gyventojus vis tiek pasiekia pagrindo neturintys mitai. Melagienos ir mūsų regiono realybės neatitinkantys faktai neretai atkeliauja iš kitur, kur reguliavimas laisvesnis, o ir preparatai naudojami kitokie nei Lietuvoje ar ES. Visa painiava kyla ir iš to, kad augalų apsaugos produktus, tiek natūralius ir susintetintus, tiek saugius ir uždraustus, apibūdiname vienu žodžiu – pesticidai“, – sako Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita Varanavičienė.

Pirmas mitas

Mūsų valgomas maistas užterštas pesticidais. Pasak ekspertės, per metus ES ištiriama daugiau nei 67 tūkst. maisto produktų ėminių, siekiant nustatyti, ar juose nėra augalų apsaugos produktų ar trąšų likučių. Europos maisto saugos agentūros (EFSA) duomenys rodo, kad 96,1 proc. regione užaugintų vaisių, daržovių ir kitų žemės ūkio produktų nerasta jokių pesticidų likučių pėdsakų, o Lietuvoje šis rodiklis dar geresnis – 98,3 proc. produkcijos yra visiškai švari. Svarbu pabrėžti, kad netgi likučių turėję mėginiai nebūtinai viršijo normas ir taip pat buvo saugūs vartoti.

„Mažai kam žinoma, kad augalų apsaugos produktų likučiams taikomi itin aukšti normatyvai: visų pirma laboratorinių tyrimų metu nustatoma saugi riba, tuomet šis skaičius padalijamas iš 100 ir gautas rezultatas tampa standartu, kurio turime laikytis. Tad reikalavimai yra 100 kartų griežtesni nei saugi norma“, – sako Z.Varanavičienė.

Ekspertė pateikia analogiją: vairuotojams kelių eismo taisyklėse yra taikomas reikalavimas laikytis saugaus 25 m atstumo nuo priešais esančio automobilio važiuojant 50 km/val. greičiu. Kas būtų, jei kelyje galiotų augalų apsaugos produktų likučiams taikomi reikalavimai? Turėtume laikytis 2,5 km atstumo važiuodami 50 km/val. greičiu.

Antras mitas

Pesticidai nereikalingi auginant maistinius augalus. Tai nėra tiesa, nes augalus puola ne tik įvairūs kenkėjai ar šliužai, naikinantys derlių, bet ir grybinės ar virusinės infekcijos, kurios gali sumažinti derliaus kokybę arba padaryti neatitaisomą žalą, dėl kurios galima prarasti visą pasėlį.

„Jei kai kuriuos kenkėjus dar galima rinkti mechaniškai, o graužikus gaudyti spąstais, tokie metodai sunkiai įsivaizduojami šimtų hektarų plotą užimančiuose ūkiuose. Sistemiškai nesprendžiant kenkėjų ir ligų problemų, jos plinta, nuo to nukenčia derlius ir švaistomi ištekliai – kasmet dėl ligų ir kenkėjų netenkame 40 proc. derliaus, tad pasitelkdami mokslą turime ūkininkauti tvariai“, – sako Z.Varanavičienė.

Trečias mitas

Pesticidai pražūtingi žmonėms, gyvūnijai ir aplinkai. Naujų pesticidų tyrimai trunka apie dešimtmetį, kol jie patvirtinami Europos Komisijos ir patenka pas žemės ūkio kultūras nuo kenkėjų ir ligų saugančius ūkininkus. Augalų apsaugos produktų registravimas yra toks pats sudėtingas, kaip vaistų žmonėms, o leistinų ES ir Lietuvoje naudoti produktų sąrašas griežtai kontroliuojamas. Tokie sudėtingi procesai yra tam, kad žemės ūkyje būtų naudojami tik saugūs augalų apsaugos produktai, nustatomos tikslios ribos saugumui.

„Turime ekspertų, atliekame tyrimus, kad kontroliuotume augalų apsaugos produktų naudojimą, apsaugotume žmones, gyvūniją bei aplinką nuo jų galimo neigiamo poveikio. ES su šia užduotimi susitvarkome puikiai, mūsų regione užauginamas maistas – vienas saugiausių pasaulyje“, – teigia Z.Varanavičienė.

Tiesa, jos teigimu, institucijoms būtina griežčiau kovoti su juodąja rinka, nes joje parduodami produktai dažniausiai uždrausti arba neturi atliktų reikalingų tyrimų, kad būtų užtikrinamas saugumas.

Ketvirtas mitas

Pesticidai patenka į vandens telkinius, gruntinį vandenį ir juos užteršia. Verta pažymėti, kad šalia vandens telkinių augalų apsaugos produktų naudojimas yra draudžiamas, tą griežtai kontroliuoja įvairios institucijos. Pažeidinėti šiuos reikalavimus ūkininkui būtų finansiškai skausminga. O patekę į dirvožemį augalų apsaugos produktai suyra – tik suyrančius produktus patvirtina ir leidžia naudoti Europos Komisija. Taigi, jie į gruntinius vandenis nepatenka.

„Augalų apsaugos produktai gaminami ir naudojami taip, kad nekeltų pavojaus vandens telkiniams. Tiesa, pesticidų negalima tapatinti su kitais žemės ūkyje naudojamais preparatais, prisotintais azoto, pavyzdžiui, trąšomis, mėšlu ar kompostu. Šie preparatai gali patekti į vandens telkinius“, – sako Z.Varanavičienė.

Penktas mitas

Ūkininkai be saiko purškia pesticidus ant augalų. Pesticidus ūkininkai naudoja pagal „mažiausio reikiamo kiekio“ principą tam, kad nesukeltų neigiamo poveikio aplinkai ir augalams. Viršiję leistinas ribas, ūkininkai negalėtų parduoti savo produkcijos, ji neatitiktų net pašarams keliamų reikalavimų ir ją tektų sunaikinti.

„Be to, augalų apsaugos produktai yra palyginti brangūs, ūkininkai juos naudoja tik esant būtinybei, nes perteklinis naudojimas reiškia ekonominius nuostolius ūkiams. Taip pat reikia nepamiršti, kad kartais purškiami visai ne augalų apsaugos produktai, o maisto medžiagos – mikroelementai ar net vanduo, tada nereikia bijoti purkštuvų laukuose“, – sako Z.Varanavičienė.

Šeštas mitas

Natūralios kilmės augalų apsaugos produktai saugesni nei sintetiniai. „Natūralus produktas jokiu būdu nereiškia, kad jis saugus ar sveikas. Reikia prisiminti, kad natūralus yra ir nikotinas, alkoholis, tie patys mikotoksinai, susidarantys mikroskopiniais grybais užkrėstuose javuose“, – sako Z.Varanavičienė.

Pasak ekspertės, šiuo metu chemijos pramonė juda link biopesticidų, kurie atliepia plintantį natūralumo poreikį, kūrimo, tačiau reikia nepamiršti, kad kovojant su kenkėjais, saugant derlių, būtina užtikrinti priemonių efektyvumą ir jų įvairovę. Biopesticidams kenkėjai greičiau gali tapti atsparūs, tad ūkininkams gali tekti grįžti prie tradicinių augalų apsaugos būdų. Tiek vienų, tiek kitų produktų naudojimą derėtų sumaniai derinti, nepamirštant sėjomainos ir kitų agronomijos mokslo metodų.

Jūratė Andrulytė

Rekomenduojami video