Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Perkant namą raštelis negalioja

Neseniai pirkau namą. Su pardavėju susitarėme, kad pirkimo–pardavimo sutartyje kaina bus vienokia, o realiai – kiek didesnė. Sutarėme, kad skirtumą sumokėsiu grynais. Taip ir padariau. Paprašiau pardavėjo ranka ant popieriaus parašyti, kad gavo pinigus. Ar tokio „dokumento“ užtenka, jei ateityje kiltų kokių nesklandumų? Ir šiaip, kaip tokiais atvejais elgtis, kai prašoma dalį kainos sumokėti grynais?“ – klausia Juozas iš Šiaulių.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Atsakant į Jūsų pateiktą klausimą, būtina pabrėžti, kad, remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.393 str., nurodytina, jog nekilnojamojo daikto, šiuo konkrečiu atveju – namo, pirkimo–pardavimo sutartis turi būti notarinės formos, o šios formos nesilaikymas namo pirkimo–pardavimo sutartį daro negaliojančią.

Visais atvejais prieš pasirašant namo pirkimo–pardavimo sutartį su pardavėju būtina aptarti tikslią ir galutinę namo pirkimo–pardavimo kainą. Taip pat labai svarbu aptarti mokėjimo sąlygas bei terminus. Tik aptarus šiuos dalykus galima vykti pas notarą ir pasirašyti namo pirkimo–pardavimo sutartį.

Atkreiptinas dėmesys, kad jokie papildomi mokėjimai, nei namo pirkimo–pardavimo sutartyje nurodyta kaina, negali būti atliekami. Teismas šiuos mokėjimus dažniausia traktuoja kaip mokesčių, mokamų valstybei, slėpimą. Tuo atveju, jei pirkimo–pardavimo kaina dėl atitinkamų priežasčių pasikeitė, būtina kreiptis į namo pirkimo–pardavimo sutartį patvirtinusį notarą ir sudaryti susitarimą dėl namo pirkimo–pardavimo sutarties sąlygų keitimo.

Įvairių nesusipratimų gali pasitaikyti nebūtinai siekiant nuslėpti mokesčius, todėl, norint išvengti nemalonių situacijų, būtina apie visą susitarimą papasakoti notarui, kuris namo pirkimo–pardavimo sutartyje užfiksuos visas detales, o tai tiek pirkėjui, tiek pardavėjui padės išvengti bet kokių nemalonumų, galimai kilsiančių ateityje.

Būtina paminėti, kad tuo atveju, jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių namo pirkimo–pardavimo sutartis būtų pripažinta negaliojančia, teismas įpareigotų grąžinti tik oficialiai sutartyje nurodytą sumą arba sumą, nurodytą vėlesniuose susitarimuose dėl namo pirkimo–pardavimo sutarties sąlygų keitimo. Todėl šiuo atveju ranka surašytas raštelis neturės jokios teisinės galios. Taip yra todėl, kad tiek namo pirkimo–pardavimo sutartis, tiek jos pakeitimai privalo būti patvirtinti notaro.

Rekomenduojami video