Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Perkame veislinį augintinį. Ką svarbu žinoti?

Nors nemaža dalis lietuvių augintinio ieško gyvūnų globos namuose, kiti nori konkrečios veislės keturkojo bičiulio. Vienus domina dalyvavimas parodose, kiti tiesiog negali atsispirti tam tikrai gyvūno išvaizdai ar būdo bruožams. Nusprendus įsigyti veislinį gyvūną, labai svarbu žinoti keletą dalykų, į kuriuos būtina atsižvelgti ieškant patikimo veislyno.

Kokie gyvūnai populiariausi?

Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos 2020 m. duomenimis, Lietuvoje gyvena apie 1 mln. 150 tūkst. šunų ir kačių. Deja, šie skaičiai yra tik apytiksliai, mat gyventojai vis dar vengia savo augintinius ženklinti poodine mikroschema ir registruoti Gyvūnų augintinių registre, nors tai ir įpareigoja šalyje galiojantys įstatymai. Pagal oficialų naminių gyvūnų registrą, šunis namuose laiko per 132,1 tūkst. gyventojų, o kates – per 60,3 tūkst. Taigi šie skaičiai gerokai prasilenkia su realybe. Apklausos atskleidžia, jog didžioji dalis žmonių laiko neveislinius gyvūnus, o veislinius augintinius namuose turi iki trečdalio šeimininkų. Dar mažiau jų laiko išties kilmingus keturkojus bičiulius, turinčius jų kilmę įrodančius oficialius dokumentus. Kalbant apie veislinius kates ir šunis, šiandien mūsų šalyje galima pamatyti pačių įvairiausių veislių atstovų. Visgi pastebima, kad tarp šunų vis dažniau pasirenkami nedideli dekoratyviniai šuneliai-kompanionai, pvz., Jorkšyro terjerai, Maltos bišonai, žaisliniai pudeliai, špicai, Ši Cu ir kt. Kačių įvairovė bėgant metams vis auga. Kadaise lietuviai labiausiai mėgo persų kates, britų trumpaplaukes, būta Meino meškėnų bangos, o dabar tautiečių namuose galima pamatyti ir tokias retenybes kaip Egipto Mau, Himalajų, Burmos kates ir kitas egzotiškas gražuoles.

Ne – pigesnėms alternatyvoms!

Pirmiausiai reikėtų pabrėžti, kad tikrai nieko blogo augintinio ieškoti gyvūno prieglaudoje, netgi atvirkščiai – taip gelbėjamos gyvybės. Visgi, jeigu ieškote konkrečios veislės atstovo, vienintelis patikimas būdas jį įsigyti yra pirkti iš oficialaus veislyno. Nors gyvūnų teisių gynėjai bei teisėsaugos pareigūnai aktyviai kovoja su nelegaliomis gyvūnų augintinių daugyklomis, jų Lietuvoje vis dar apstu ir tai įrodo pastaraisiais metais nuvilnijęs ne vienas su tuo susijęs skandalas. Dėl neteisėto gyvūno veisimo galima kaltinti ne tik tuo užsiimančius, bet ir jų paslaugomis besinaudojančius asmenis. Kai kurie žmonės ieško pigesnių veislinio gyvūno įsigijimo alternatyvų ir susižavi internete rastais skelbimais, siūlančiais įsigyti trokštamą gyvūną gerokai pigiau nei oficialiuose veislynuose.Visgi čia sutaupyti neįmanoma. Pirkdami gyvūną iš nelegalių daugintojų ne tik nežinote, ką iš tiesų perkate (gyvūnai dažnai neatitinka veislės standartų, būna ligoti, turi psichinių problemų ir pan.), bet ir remiate žiaurų elgesį su gyvūnais. Nelegaliose daugyklose keturkojai labai dažnai laikomi netinkamomis sąlygomis, prastai šeriami, veisiami gerokai dažniau nei derėtų neatsižvelgiant į poveikį jų sveikatai, jiems nesuteikiamos būtinos veterinarinės paslaugos ir kitaip pažeidžiamos jų teisės.

Kaip rasti patikimą veislyną?

Net ir ieškodami augintinio veislynuose, turite išlikti labai atidūs ir būti tikri, kad pasirinktas veislynas veiklą vykdo oficialiai. Visų pirma, jis turi būti užregistruotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) registre (registruotų ir patvirtintų veisėjų sąrašas skelbiamas VMVT interneto svetainėje), kur jam išduodamas unikalus VMVT veterinarijos patvirtinimo numeris.Šunų veislynai dar privalo būti registruoti Lietuvos kinologų draugijoje (LKD) arba Lietuvos gyvūnų augintojų centre (LGAC), o kačių veislynaipriklausyti kokiam nors felinologų klubui. Didžioji dalis oficialiai veikiančių šunų ir kačių veislynų turi susikūrę savo internetinius puslapius, kur galite rasti visą svarbiausią informaciją apie jų veiklą, turimus gyvūnus ir kitą svarbią informaciją. Patikimi veisėjai neslepia informacijos, noriai ja dalijasi, atsako į potencialių pirkėjų klausimus. Visuomet verta pasidomėti ir kitų klientų atsiliepimais, veislyno reputacija viešojoje erdvėje. Esant galimybei galima apsilankyti pasirinktame veislyne ir iš arti apžiūrėti gyvūnų laikymo sąlygas, pabendrauti su savininkais. Taip galėsite savo akimis įsitikinti, ar turite reikalų su patikimais žmonėmis.

Nusprendus pirkti gyvūną

Nutarus pirkti gyvūną, visais atvejais privalo būti sudaroma pirkimo-pardavimo sutartis, kurioje nurodomi abiejų šalių įsipareigojimai, teisės ir pardavėjo pirkėjui suteikiamos garantijos. Taip pat turėtumėte gauti oficialius gyvūno kilmės dokumentus, jo vakcinacijos pažymėjimąarba Europos Sąjungos (ES) gyvūno augintinio pasą. Pats gyvūnas privalo būti ženklintas poodine mikroschema ir įregistruotas Gyvūnų augintinių registre – nusipirkę turėsite jį perregistruoti savo vardu. Be abejo, veisėjai turėtų suteikti jums išsamią informaciją apie gyvūno sveikatą, visas jam taikytas veterinarines procedūras, ypatingus poreikius, jei tokių yra. Labai naudinga pasidomėti ir tuo, kokiu pašaru gyvūnas buvo šeriamas, koks kraikas naudotas ir bent pradžiai rinktis tokius pačius, pamažu pereinant prie kito, jeigu yra toks poreikis. Net ir parsivežus gyvūną namo, kilus klausimams nebijokite kreiptis į veisėją, teirautis jo daugiau informacijos, patarimų – patikimi veisėjai mielai atsakys į iškilusius klausimus, patars, mat jiems rūpi, kad jų veisiami gyvūnai iškeliautų pas patikimus šeimininkus ir ten gyventų visokeriopai komfortišką gyvenimą.

Parengė petoffice.lt

Rekomenduojami video