Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pats metas stebėti gamtą: rudens ir žiemos orai – kaip ant delno

Prie staigiai atėjusio rudens šaltuko dar bandome priprasti. Artimiausių dienų prognozės vis žada bjaurastį: lietus, vėjas, vėsa. Tačiau ar visas toks šlapias ruduo lydės iki žiemos? O kokia laukia žiema?

Kaip pastebi etnologas, gamtos mokslų daktaras Libertas Klimka, rudens orų ženklų jau galima pastebėti. Tiesa, svarbu sekti gamtą, kuri jau netrukus pradės šanbždėti ir apie mūsų laukiančios žiemos charakterį. Rudenį pranašauja lietingą Pasak L. Klimkos, apie rudenio orus galima spręsti iš šermukšnių. Etnologas pastebi, kad šiemet jų – labai daug, o tai reiškia, kad ruduo laukia lietingas. Taip pat apie lietų rudenį galima spręsti iš skruzdėlių elgesio: mat jaučiančios gausų lietų jos lizdus suka viršuje, nes nenori, kad lizdą užlietų vanduo. „Reikia stebėti mažąsias skruzdėles. Jeigu giliai žemėje lizdą suka, tai reiškia, kad ruduo bus šaltas, nes tokią žiemą giliai žemėje žiemoti šilčiau. Jei aukščiau, žolėje suka lizdus, bus ruduo lietingas, nes skruzdėlės jaučia ir suka aukščiau, kad jų neužlietų“, – pasakoja L. Klimka.

Norintiems žinoti žiemos orus – svarbu sekti artimiausius gamtos ženklus

Etnologas L. Klimka teigia, kad visiems, norintiems žinoti, kada ateis žiema, svarbu sekti paukščių išskridimą – geriausia tai matyti pagal žąsų elgesį. „Jei aukštai skrenda, greit ateis šaltis. O jei žemai, vadinasi, jos greitai leisis dar pasimaitinti ir niekur neskuba, nes šaltis neužklups“, – teigia L. Klimka. Jei nėra laiko laukti paukščių išskridimo, galima laukti esminės datos – lapkričio 11-osios, Šventojo Martyno dienos. „Sakoma, kad jei per šią dieną žąsis ant vandens, tai per Kalėdas bus ant ledo ir atvirkščiai. Kiek pastebėjau, šis pranašas dar kol kas pasiteisina, nepaisant viso klimato atšilimo“, – pastebi L. Klimka. Žiemos charakterio pranašu taip pat laikoma ir Šv. Mykolo diena, rugsėjo 29-oji. Šią dieną žmonės turėtų atkreipti dėmesį į vėją ir jo kryptį. „Šią dieną vėjo kryptis nusako, kokia bus žiema. Į vėją reikia žiūrėti iš ryto – iš kur jis parbėga. Jei iš šiaurės – žiema laukia gili, o jei iš rytų – žvarbi ir vėjuota, jei iš pietų – švelni ir maloni, o vakarų – su atlydžiais“, – pasakoja etnologas L. Klimka.

Žiema nebus labai gili

Taip pat apie žiemos charakterį galima spręsti ir pasižiūrėjus į ąžuolus ir giles po jais. L. Klimka teigia, kad jei yra daug gilių, bus gili ir žiema. Tiesa, etnologas pažymi, kad šiemet gilių nėra labai daug. „Vidutiniškai“, – šypteli pašnekovas. Apie laukiančią žiemą, pasak L. Klimkos, taip pat galima spręsti ir iš beržų: „Reikia žiūrėti, kada pradės kristi lapai. Jei lapai krenta nuo viršaus kamieno – bus šilta, jei nuo žemutinių šakų – bus šalta“.

Pašnekovas pastebi, kad gamtos ženklai dėl klimato atšilimo yra išsiderinę ir ne jau ne visada tiksliai nuspėja artėjančių sezonų charakterius.

Rekomenduojami video