Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paskutiniai kviečiai – tik pašariniai

Lietuvos grūdininkus persekioja bėdos – dėl lietaus nepavyksta nuimti derliaus, o javų kainos pasaulinėse rinkose krinta.

Kaina smuko

Kviečių kainos pasiekė pastarojo dešimtmečio dugną, nuo šių metų pradžios jos nukrito daugiau nei 20 proc., rašo „Financial Times“. Žieminių kviečių kaina Čikagos grūdų biržoje per pastarąją prekybos sesiją smuktelėjo 1,7 proc. ,iki 144,85 dolerio už toną.

Ekspertai kviečių kainų kritimą sieja su geru derliumi pagrindinėse juos eksportuojančiose valstybėse – Australijoje, Kanadoje, Rusijoje, JAV.

Visai kitoks derlius Lietuvoje. Kol kas nukulta tik apie 60 proc. grūdų ir rapsų ploto. Tikimasi šią savaitę baigti javapjūtę. Grūdų augintojai ir pardavėjai sutaria, kad dėl nepalankių orų grūdų kokybė bus prasta, o bendras derlius Lietuvoje bus apie 6 mln. tonų (pernai – apie 6,5 mln. tonų).

„Centrinėje Lietuvoje, kur dirva nėra labai šlapia, javapjūtė eina į pabaigą. Kokybė tragiškai suprastėjusi. Praktiškai visi grūdai yra pašariniai. Maistinių kviečių nebėra“, – sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Dygsta varpose

„Grūdai pradėjo dygti varpose, sudygusių grūdų kiekis svyruoja nuo 10 iki 20 proc. – tai labai bloga kokybė. Nežinau, kur prasčiausius grūdus realizuosime“, – kalbėjo A.Macijauskas.

„Šiandien galime konstatuoti, kad 85 proc. atvežamų tiek žieminių, tiek vasarinių kviečių yra pašariniai. Grūdai smulkūs, per ilgai laukuose užsibuvę – per daug sudygę, kartais jie neatitinka net pašarinių kviečių kokybės“, – sakė Karolis Šimas, grūdus eksportuojančios bendrovės vadovas.

Anot jo, prastos kokybės kviečius bus mėginama parduoti vidaus rinkoje – paukštynams ir kiaulių fermoms, o pašariniams kviečiams neseniai atsivėrė naujos eksporto rinkos.

„Pasikeitė eksporto kryptis. Šiandien parduoti pašarinius galima. Mes galime konkuruoti su Rusijos ir Juodosios jūros regiono pašarinių kviečių kainomis“, – teigė K.Šimas.

Rekomenduojami video