Nuo 2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja svarbi naujovė – vairuotojai, kuriems už vairavimą neblaiviems bus atimta teisė vairuoti, galės anksčiau susigrąžinti šią teisę, tačiau tik tais atvejais, kai transporto priemonėse bus įrengti alkoblokai (antialkoholiniai variklio užraktai). Jie turės atitikti Lietuvoje galiojantį standartą LST EN 50436-1.
Pasislėpti bus sunku
Marius Anusauskas, bendrovės „Alkotesteris“ direktorius, „Valstiečių laikraščiui“ sako, kad alkoblokus transporto priemonėse – vilkikuose, autobusuose, traktoriuose, kombainuose bei kitoje savaeigėje žemės ūkio technikoje – gali įrengti darbdaviai, sudarydami sąlygas vairuotojo pažymėjimą praradusiems darbuotojams anksčiau grįžti į darbo rinką, išlaikyti profesinius įgūdžius bei socialinį statusą.
„Beje, vežėjai ir kiti darbdaviai, viešojo transporto bendrovės jau ir dabar aktyviai naudoja alkoblokus prevencijai. Per pastaruosius penketą metų, mūsų žiniomis, įvairiose transporto priemonėse jau įrengta apie 1 000 alkoblokų“, – teigia jis.
Jo manymu, alkoblokus naudos ir greičiau vairavimo teisę susigrąžins ne tik privatūs asmenys, bet ir vairuotojai profesionalai.
Naujovė – alkoblokai integruojami su transporto valdymo sistemomis. Alkoblokui aptikus alkoholio, ne tik blokuojamas variklio užvedimas, bet apie pažeidimą SMS žinute ar el. paštu nedelsiant informuojamas bendrovės vadovas, o įvykio vieta nurodoma žemėlapyje.
Kaip jie veikia?
Alkoblokas neleidžia užvesti transporto priemonės variklio neblaiviam vairuotojui. Prieš užvesdamas variklį, vairuotojas turi atlikti blaivumo testą, jei aptinkama alkoholio, variklis neužsiveda. Alkoblokas į savo atmintį įrašo ir išsaugo visus reikšmingus įvykius. Naudojant šią funkciją, alkoblokas pats gali kontroliuoti pažeidimus ir, esant iš anksto nustatytoms sąlygoms, inicijuoti alkobloko patikrinimą – techninę priežiūrą.
Pažeidėjų programoje yra numatyti du atvejai, kai alkoblokas automatiškai užsiblokuos: jeigu per 7 dienas po įspėjimų apie pasibaigusį prietaiso kalibravimo galiojimo laiką nebus atliktas privalomas periodinis prietaiso kalibravimas ir tada, kai per 7 dienas po įspėjimų apie poreikį atlikti prietaiso techninę priežiūrą, ji nebus atlikta.
Alkobloko techninę priežiūrą teks atlikti tada, kai alkoblokas užfiksuos bent vieną atvejį, kai transporto priemonė bus užvesta neatlikus privalomo blaivumo pasitikrinimo, kai atsitiktiniais intervalais atlikus blaivumo testą, bus aptikta alkoholio ir kai bent trejetą kartų bus ignoruojamas prašymas atlikti blaivumo patikrinimą atsitiktiniais intervalais.
Paruošė nuomai
Bendrovė „Alkotesteris“ yra paruošusi pardavimui ir nuomai vokišką „Dräger Interlock 7000“ ir keletą kitų, LST EN 50436-1 atitinkančių alkoblokų modelių. Standarto reikalavimai pažeidėjų programose naudojamiems alkoblokams yra griežtesni, nei tie, kurie taikomi prevencijai skirtiems alkoblokams. Nusipirkęs alkobloką vairuotojas galės jį naudoti ir pasibaigus administracinio poveikio priemonės taikymo laikui. Kitų šalių patirtis rodo, kad didelė dalis (pvz. Suomijoje apie 30 proc.) vairuotojų alkoblokų neišmontuoja ir toliau alkoblokus naudoja saugesniam vairavimui. Alkobloką išsinuomojus, pasibaigus nuomos laikotarpiui, prietaisą teks išmontuoti ir grąžinti nuomotojui, tačiau nuomos privalumas – galimybė sumokėti alkobloko ir paslaugų kainą dalimis.
Naujoji tvarka taip pat būtų taikoma ir įmonėms, kurios savanoriškai įrengia alkoblokus savo transporto priemonėse.
Susisiekimo ministerija nurodo, kad, preliminariais skaičiavimais, antialkoholinio variklio užrakto įsigijimas, sumontavimas ir priežiūra kainuotų apie 1 400 Eur, o užrakto nuoma 12 mėnesių – apie 1 200 Eur.
Asmenims, sulaukusiems alternatyvios nuobaudos, įsidiegti alkoblokų privaloma nebus.
Keičiasi mada
Asmeninių alkotesterių rinkoje dominuoja elektrocheminius jutiklius turintys alkotesteriai. Senesnės kartos puslaidininkių alkotesterių pardavime beveik neliko. Vykstant technologijų kaitai, senųjų alkotesterių savininkai grąžina atitarnavusius prietaisus utilizavimui, gaudami nemenkas nuolaidas naujų, elektrocheminių alkotesterių įsigijimui.
Asmeniniai alkotesteriai su elektrocheminiais jutikliais savo technologija yra artimi profesionaliam naudojimui skirtiems alkotesteriams, kuriuos naudoja kelių policija ar darbdaviai, tačiau yra paprastesni, pritaikyti mažiau intensyviam naudojimui. Renkantis šiuos alkotesterius verta pasigilinti į jų privalumus ir skirtumus.
Asmeninių alkotesterių pardavimai kasmet auga, ypač ryškus prekybos pagyvėjimas prieš didžiąsias metų šventes. Tai siejame ne su alkoholio vartojimo pokyčiais, o su tradicija dovanoti, be to, žmonės tampa daugiau informuoti ir atsakingesni, vis daugiau saugo ne tik save, bet ir šeimos narius, artimuosius.
Pagal poreikį
Nauja alkotesterių rinkos tendencija – alkotesteriai vis dažniau pasirenkami kaip dovana, tiek asmeninė, tiek verslo. Alkotesteriai dovanojami visam kolektyvui, bendradarbiams, kolegoms, verslo partneriams. Pastebėjome, kad asmeninius alkotesterius vis dažniau įsigyja bendrovių, kuriose įrengtos stacionarios blaivumo tikrinimo sistemos, darbuotojai. Kai kurie asmeninius alkotesterius įsigyjantys klientai įvardija, kad, atvykę į darbą, prieš atlikdami oficialią blaivumo patikrą, kartais norėtų pasitikrinti asmeniniu alkotesteriu, kad teisingai įvertintų savo būseną ir išvengtų nemalonių, teisinių pasekmių turinčių situacijų.
Pasirenkant asmeninį alkotesterį reikia žinoti, kaip intensyviai ir kokiomis sąlygomis jis bus naudojamas, svarbūs yra ir kiti prietaiso komponentai, darantys įtaką alkotesterio tarnavimo laikui ir tikslumui. Patartume pasidomėti, koks yra alkotesteryje naudojamas jutiklio tipas ir jo dydis, kokie naudojami pūtimo antgaliai, kokia yra alkotesterio darbinė temperatūra, ar alkotesteris turi atmintį, koks yra priežiūros ir kalibravimo periodiškumas ir kt.
Populiariausių asmeninių alkotesterių „Alcodetector“ liniją sudaro aštuoni skirtingi modeliai, kurių kaina, priklausomai nuo modelio, kinta nuo 69 iki 149 Eur. Kitas pavyzdys – pusiau profesionalus asmeninis alkotesteris „Dräger Alcotest 3820“, šio alkotesterio kaina svyruoja apie 300 Eur. Vokietijoje pagamintas alkotesteris naudojamas ne tik asmeniniam pasitikrinimui. Atlikus metrologinę patikrą, šį alkotesterį dažnai naudoja mažos bendrovės, ūkininkai.
Reikia priežiūros
Alkotesteriais galima pasitikėti tada, kai jie tinkamai prižiūrimi, laiku patikrinami ir, jei reikia, sukalibruojami. Viena iš šių metų naujovių, kurią bendrovė „Alkotesteris“ pasiūlė savo klientams, – išankstinė registracija alkotesterio patikrinimui ir kalibravimui tinklalapyje kalibravimas.lt.
Užsiregistravus, alkotesterio aptarnavimas atliekamas tiksliai sutartu laiku. Be to, parduodami alkotesterius, visiems klientams pasiūlome kalibravimo priminimą SMS žinute. Klientams patariame naudoti tik savo asmeninį alkotesterį, tada tiksliai žinoma, ar prietaisas patikrintas ir sukalibruotas. Tuo pačiu visiems, taip pat ir naudojantiems asmeninius alkotesterius, primename, kad alkoholis ir vairavimas – nesuderinami dalykai. Jei vartojote nors kiek alkoholio, nesėskite už vairo. Vairuoti galima tik tada, kai alkotesteris rodo nulį promilių.
Pagal Vyriausybės patvirtintas taisykles, alkoblokai bus nustatyti taip, kad atsitiktiniais intervalais veikiant varikliui, bet ne rečiau kaip kartą per valandą, paprašytų atlikti papildomą blaivumo testą, kurį vairuotojui reikės atlikti per 10 min. Alkoblokas turės nustatytą 5 minučių transporto priemonės variklio užvedimo laiką po atlikto blaivumo testo, taip pat turės nustatytą 5 minučių laisvo, neatliekant blaivumo testo, variklio užvedimo laiką po kiekvieno transporto priemonės variklio užgesinimo.
Dvi tendencijos
Rinkoje įsitvirtino dvi naujos tendencijos. Preliminariam ir labai greitam blaivumo patikrinimui vis plačiau naudojami alkoholio detektoriai, kuriais alkoholis aptinkamas pučiant per atstumą. Detektorius plačiai pradėjo naudoti kelių policijos pareigūnai, darbdaviai. Detektoriumi aptikus alkoholio, nuodugnus blaivumo patikrinimas atliekamas įprastiniais profesionaliais alkotesteriais.
Antroji tendencija – stacionarių blaivumo patikrinimo sistemų plėtra. Pavyzdžiui, bendrovės „Alkotesteris“ sukurta stacionari sistema „Alcodetector ID“ blaivumo tikrinimo metu atlieka biometrinį tikrinamo asmens veido atpažinimą, paruošia įvairias ataskaitas, vykdo darbo laiko apskaitą, integruojama su turniketais ir elektroninėmis durų spynomis. Šiemet „Alcodetector ID“ buvo pritaikyta ir integruota darbui su statybininko kortele.