Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje mažėja teritorijų, kuriose taikomi griežčiausi apribojimai dėl AKM

Europos Komisija ir Europos Sąjungos valstybės narės pripažino, kad Lietuvos taikytos afrikinio kiaulių maro (AKM) stebėsenos, prevencijos ir likvidavimo priemonės, likviduojant AKM protrūkių padarinius kiaulių ūkiuose 2019–2020 metais davė teigiamų rezultatų ir buvo efektyvios. Todėl bendru sutarimu priimtas sprendimas, kuriuo sumažinama III AKM apribojimų zona Alytaus, Prienų, Kauno ir Vilkaviškio rajonų, taip pat Birštono, Kazlų Rūdos ir Marijampolės savivaldybėse.

III zona – tai AKM užkrėsta teritorija, kurioje ši liga buvo nustatyta tiek šernams, tiek ir naminėms kiaulėms, o epizootinė padėtis yra nuolat kintanti. Iš šios zonos gyvų kiaulių judėjimas (vežimas) galimas tik Lietuvos teritorijoje ir tik iš visiškai biologinės saugos reikalavimus įgyvendinusių kiaulininkystės ūkių. Be to, prekyba šioje zonoje užaugintų kiaulių mėsa ir kiaulienos produktais galima tik vietinėje rinkoje. Produktai privalo būti pažymėti specialiu sveikumo ženklu, o gyvų kiaulių, kiaulienos ir jos produktų eksportas į Europos Sąjungos (ES) bei ne ES šalis yra draudžiamas.

„Šiais metais AKM laukinėje faunoje sumažėjo daugiau kaip 200 %, o AKM užsikrėtusių šernų rasta net 3 kartus mažiau lyginant su 2019 metais, greičiausiai tai viena iš priežasčių, dėl kurių pavyko išvengti masinio AKM užkrato patekimo į kiaulių laikymo vietas. Iki šiol ūkiuose nustatyti tik trys AKM židiniai, tuo tarpu 2019 m. buvo 19 šios ligos protrūkių, o 2018 m. – net 51. Šias tendencijas ir rezultatus lėmė įvairūs veiksniai, tačiau labiausiai tikėtina, kad pagrindiniai jų – nuolatinė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontrolė – vien pernai metais mūsų inspektoriai atliko daugiau kaip 10 tūkst. patikrinimų, kurių metu ne tik vertino biosaugos reikalavimų įgyvendinimą, bet ir konsultavo, dalino mokomąją informaciją, ugdė kiaulių laikytojų sąmoningumą. Pateikus AKM kontrolės ir stebėsenos rezultatus Europos Komisijai ir ES valstybėms narėms, buvo pripažinta, kad VMVT taikomos priemonės ir vykdoma kontrolė yra tinkama, todėl pasiektas bendras sutarimas, kad daugiausiai kiaulių laikytojams problemų sukelianti III zona gali būti sumažinta iki minimalios“, – teigė VMVT direktorius Darius Remeika.

Šiuo metu į III AKM zoną vis dar patenka dalis Molėtų, Plungės ir Kauno rajonų savivaldybių teritorijų, kuriose šiais metais įvyko AKM protrūkiai kiaulių laikymo vietose.

Rekomenduojami video