Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lenkijos ūkiuose nustatyti dar trys afrikinio kiaulių maro protrūkiai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad liepos 23–24 d. Lenkijoje užregistruoti trys nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) židiniai. Liga pasireiškė šios šalies pietryčiuose, Liublino vaivadijos Bilgorajaus teritorijose įsikūrusiuose kiaulių ūkiuose, kuriuose savo reikmėms laikyta nuo 22 iki 2,6 tūkst. kiaulių.

Ypač pavojinga užkrečiama virusinė liga patvirtinta ištyrus kelių nugaišusių kiaulių mėginius. Lenkijos veterinarijos specialistai jau ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkių.

Bilgorajaus regione pirmasis AKM protrūkis kiaulių laikymo vietoje nustatytas liepos 17 d., todėl šis regionas Europos komisijos sprendimu įtrauktas į III-ąją zoną – užkrėstą teritoriją, kurioje AKM užregistruotas tiek laukinėje faunoje, tiek ir naminių kiaulių ūkiuose. Šiais metais Lenkijoje užregistruota jau 13 AKM židinių. Aplink visus ligos paveiktus kiaulininkystės ūkius nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, užkrėstuose ūkiuose laikytos kiaulės nugaišintos ir saugiai sunaikintos, atlikti dezinfekavimo darbai.

  Taip pat vykdomas epizootinis tyrimas, aiškinantis, kaip virusas pateko į ūkius, atliekamas kiaulių judėjimo atsekamumas, vertinant, ar kiaulės nebuvo išplatintos į kitus šios šalies ūkius. Specialistų teigimu, nauji židiniai nėra susiję su ankstesniais komerciniuose Lenkijos kiaulininkystės ūkiuose patvirtintais AKM protrūkiais.

AKM epidemiologinę situaciją Lietuvoje, taip pat ir Europoje VMVT stebi labai atidžiai, kiekvieną kartą primena ir perspėja kiaulių augintojus paisyti biologinio saugumo reikalavimų, nes Lietuvoje šis virusas plinta laukinėje faunoje, daugėja nuo AKM kritusių šernų.

Laukinėje faunoje nuo 2020 m. pradžios AKM nustatytas 163 šernams, iš jų – 96 sumedžiotiems ir 67 nugaišusiems. Mūsų šalyje pirmas ir kol kas vienintelis šiemet AKM protrūkis naminėms kiaulėms patvirtintas Molėtų r. komerciniame kiaulių ūkyje, kuriame dėl ligos sunaikinta per 8,5 tūkst. kiaulių. VMVT taip pat primena, kad pastarosiomis savaitėmis naujų AKM židinių buvo užregistruota netoli Lietuvos sienos – komerciniuose kiaulių ūkiuose Kuldigos rajone, Latvijoje.

Rekomenduojami video