Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lapkritis bityne

Artėjant lapkričiui, dienos trumpėja ir vėsta. Gamtai apmirštant, ilgam žiemos periodui ruošiasi ir bitės. Kartais lapkričio mėnesį dar pasitaiko gražių, saulėtų dienų. Kuo vėliau bitės gali skraidyti, tuo geriau jos peržiemoja.

Vėlyvą rudenį bitės apsiskraido trumpai, skleisdamos išskirtinį lyg ir atsisveikinimo gaudesį. Vos tik saulutei pasislėpus už debesų, bitės iš karto sugrįžta į avilius. Vėlyvą rudenį, kai oras atvėsta, o temperatūra siekia tik 6–8 laipsnius šilumos, bičių judrumas sumažėja. Jos koriuose virš avilio lakos glaudžiau užpildo tarpus tarp korių ir tuščias jų akeles. Ypač glaudžiai bitės susispaudžia kamuolio paviršiuje, todėl kamuolyje geriau laikosi šiluma, iki 18 proc. padidėja anglies dvideginio kiekis

Šildosi kamuolyje

Nors bitės – šaltakraujai gyvūnai, jos žiemoja ne anabiozėje. Bitės aktyviai palaiko reikiamą temperatūrą kolektyvinės termoreguliacijos būdu.

Temperatūrai avilyje krentant, bitės į tai reaguoja ir pakelia ją iki 14 laipsnių. Žemiau nukristi temperatūrai bitės neleidžia. Bičių šeimos žiemoja 14–20 laipsnių temperatūroje. Šilumą jos pasigamina judėdamos.

Kamuolį jos dažniausiai suformuoja rėmų apačioje, dalis bičių sulenda į tuščias korio akeles, kad visas kamuolys užimtų mažiau vietos. Sušalusios bitės nuo kamuolio paviršiaus lenda į kamuolio vidų, o iš kamuolio vidaus juda į paviršių. Kamuolio paviršiuje esančios bitės visą laiką plazdena sparneliais, žemyn varydamos šiltesnį orą, kad sušildytų žemiau esančias bites ir per laką pašalintų drėgną orą.

Kamuolio viduje temperatūra būna ne žemesnė kaip 14 oC, o kamuolio paviršiuje – apie 6–7 oC šilumos. Per žiemą koriais kamuolys kyla į viršų. Kai aviliai žiemos metu laikomi užuovėjoje, atskira bitė pasimaitina tik kartą per mėnesį. Per lakas pučiant vėjui, maisto poreikis didėja, nes smarkėja bičių judėjimas stengiantis palaikyti šilumą.

Apsauga nuo pelių

Lapkričio mėnesį reikia patikrinti, ar į avilius neįsibrovė pelių. Avilių lakas reikia uždengti grotelėmis, nuo vėjo gerai pridengti skydais. Po aviliais ir po skydais gerai būtų pakišti eglišakių. Pelės eglišakių nemėgsta.

Neskubėkime užkamšyti avilių

Dar nereikia skubėti uždėti galinių kamšų. Jas geriausiai dėti, kai vidutinė paros oro temperatūra būna minusinė. Už šoninių kamšų turėtų būti tuščios ertmės, kurių negalima užpildyti senais rūbais ar šiaudais. Reikia prisiminti, kad bitės nebijo šalčio, jos bijo drėgmės, kuri yra daugumos bičių ligų priežastis. Užpildžius ertmes, sutrinka avilio vėdinimas, kaupiasi drėgmė.

Lydome vašką

Lapkričio mėnesį lydome vašką, tvarkome korius. Kuo daugiau vaško žaliavoje yra nevaškingų priemaišų, tuo prastesnės kokybės gauname vašką. Kuo daugiau vaško žaliavoje yra priemaišų ( medaus, bičių duonelės ar pikio), tuo mažesnė būna jo išeiga. Norėdami išlydyti kokybišką vašką, turėtume laikytis šių taisyklių: Kiekvienos rūšies vašką reikia lydyti atskirai, vengti, kad į žaliavą nepakliūtų pikio ir bičių duonelės. Prieš lydymą vašką patariama 1–2 paras pamirkyti šiltame vandenyje, vandenį keičiant kelis kartus per parą. Vaškui lydyti naudojama rūgštims atspari tara (nerūdijančio plieno, medinė ar kitokia).

Kiti darbai

Lapkritį ruošiame medieną naujiems rėmeliams ir aviliams. Valome rėmelius, renkame pikį. Dezinfekuojame tuščius avilius ir rėmelius natrio šarmo tirpalu. Remontuojame avilius. Dabar pats tinkamiausias laikas peržiūrėti bityno užrašus, apibendrinti šių bitininkavimo metų rezultatus, išsiaiškinti klaidas, apskaičiuoti bityno ekonominius rodiklius, gilinti žinias.

Daugiau skaitykite ČIA

Meilutė Močiškytė, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė

Rekomenduojami video