Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kodėl dviratininkams reikia pusantro metro?

Lietuvoje startavo iniciatyva „Pusantro metro“, kuria siekiama įtvirtinti Kelių eismo taisyklių (KET) punktą, kad dviratininkai keliuose ir gatvėse lenkiant būtų apvažiuojami pusantro metro atstumu. Atlikus apklausą paaiškėjo, kad net 75 proc. automobilių vairuotojų pasisako už tokios nuostatos įteisinimą.

Pritaria ir automobilių vairuotojai

Pagrindinis akcijos „Pusantro metro“ tikslas – KET įtvirtinti nuostatą, kad lenkdami dviratininkus automobilių vairuotojai juos apvažiuotų pusantro metro atstumu. Kaip teigia lenktynininkas Benediktas Vanagas, patys automobilių vairuotojai pritartų tokio reikalavimo įteisinimui.

„Mes dažnai kalbame apie tai, kad mūsų vairuotojai nėra tiek išprusę, tačiau viskas keičiasi pakankamai gera kryptimi ir situacija gerėja.

Šiuo metu KET yra sakoma, kad rekomenduojama dviratininką lenkti saugiu atstumu, bet pasaulinė praktika rodo, kad situacija pagerėtų įteisintus pusantro metro nuostatą.

Net 75 proc. vairuotojų pasisako, kad kažkokio konkretaus atstumo įteisinimas padėtų“, – teigia B. Vanagas.

Tai normali praktika užsienyje

Ne vienoje pasaulio šalyje KET yra nurodomas konkretus atstumas, kuriuo automobiliai turėtų apvažiuoti lenkiamus dviratininkus. Todėl jei tokia praktika būtų pradėta naudoti ir Lietuvoje, mūsų šalis nebūtų išskirtinė.

Žvelgiant į užsienį, pavyzdžiui Didžiojoje Britanijoje, mokant vairuoti sakoma, kad dviratininką reikėtų traktuoti kaip automobilį, ir jei matai pirmoje juostoje dviratininką, reikia persirikiuoti net į kitą eismo juostą, jei tai yra įmanoma.

„Didžiojoje Britanijoje taisyklės tobulinamos nuolat. Manau, kad tik laiko klausimas, kada ir mes pradėsime panašiai mąstyti. Aš tai palaikyčiau, bet visada medalis turi dvi puses.

Viena vertus, vairuotojai privalo gerbti dviratininkus. Iš kitos pusės, dviratininkai taip pat turi žinoti ne tik savo teises, bet ir pareigas. Kai šios dvi sampratos susibalansuos, manau, kad tikrai turėsime sklandumą gatvėse“, – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ sakė B. Vanagas.

Viskas ateina su laiku

B. Vanagas džiaugiasi, kad gerėja lietuvių mentalitetas ir supratingumas apie eismą. Kaip palyginimą jis pateikia Ukrainą, kurioje, jo teigimu, galima grįžti į tai, ką mes jau išgyvenome.

„Iš esmės pastebiu, kad per 30 metų nepriklausomybės Lietuva padarė didelį progresą. Kai mes čia gyvename kiekvieną dieną, galbūt to nepastebime.

Mes su „Nacionaline ekspedicija“ neseniai grįžome iš Ukrainos, ir iš esmės ten grįžome į laikus, kuriuose kažkada buvome, tie skirtumai labai pastebimi“, –  pasakoja B. Vanagas.

Tačiau problemų vis dar yra. Jeigu vairuotojų ir dviratininkų savitarpio pagarba ir supratingumas pastebimai gerėja, kai kurie infrastruktūros sprendimai vis dar įstrigę laike. O tokie dalykai gali nulemti ir, iš pirmo žvilgsnio, neadekvačius dviratininkų poelgius.

„Šiuo atveju dviratininkai sako, kad mes esame priversti važiuoti keliu viduriu, nes lietaus kanalizacijos padarytos toje vietoje, kur jie turėtų važiuoti. Manau, kad turime apie tai kalbėti ir kuo daugiau tai darysime, po truputėlį keisis mūsų sąmonė ir būsime darnesni gatvėse“, – tikisi B. Vanagas.

LRT RADIJAS ir LRT.lt naujienų portalas liepos ir rugpjūčio mėnesiais vykdo akciją „Madangus“. Jos metu visi eismo dalyviai raginami būti mandagiais ir laikytis Kelių eismo taisyklių. Taip pat skelbiamas ir konkursas, kurio metu galima laimėti puikius LRT įsteigtus prizus. Konkurso testą galima rasti čia.

Parengė Vytenis Kudarauskas

Rekomenduojami video