Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ko nepamiršti ir į ką atkreipti dėmesį, perkant ir ruošiant paukštieną

Netrukus šventinis šurmulys vėl apsilankys dažnuose namuose, bus ruošiamos ir ragaujamos įvairios vaišės ir patiekalai. Vienas iš dažnai gaminamų šventinių valgių – kepti ar kitaip paruošti paukštienos patiekalai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena kaip pasirinkti ir saugiai ruošti paukštieną.  

Pirkite tik iš patvirtinto pardavėjo!

VMVT specialistai primena  paukštieną pirkti tik iš registruotų arba patvirtintų įmonių (patvirtinimo numeris turi būti pateikiamas ženklinimo etiketėje). VMVT įspėja, kad vartotojai, pirkdami iš neregistruotų ir (ar) nepatvirtintų įmonių ar ūkininkų dažnai rizikuoja įsigyti ne tik nekokybiškų, bet ir nesaugių maisto produktų, žmonės netenka galimybės pareikalauti grąžinti sumokėtus pinigus. Pirkdami paukštieną atkreipkite dėmesį į produkcijos tinkamumo vartoti terminą. Jei parduodama nefasuota paukštiena informacija apie galiojimo terminą, turi būti pateikiama šalia produkto.

Įvertinti šviežumą padės keli aspektai.

 Įvertinti parduotuvėje ar kitoje prekybos vietoje laikomos paukštienos aplinkos sąlygas – šviežia paukštiena turėtų būti laikoma ne aukštesnėje nei 4 °C temperatūroje (tas pats galioja ir laikant paukštieną namų sąlygomis). Šviežia paukštiena turi būti švari, be matomų pašalinių priemaišų, be pašalinių kvapų, kraujosrūvų, kraujo likučių. Patartina nevartoti paukštienos kurios paviršius padengtas gleivėmis, balsvai gelsvos spalvos su pilku atspalviu, su gelsvomis arba tamsiomis dėmėmis, nemalonaus kvapo. Prekyboje matoma paukštiena turėtų būti sandariai supakuota, o pakuotė – nepažeista, švari, sausa. Jei renkamasi įsigyti sveriamą paukštieną, pardavėjas turi dėvėti pirštines, ją sandariai supakuoti ir švarioje pakuotėje perduoti prekę pirkėjui.

Daugiau patarimų rasite: https://vmvt.lt/maisto-sauga/maisto-produktai/gyvuninis-maistas/mesa-ir-jos-produktai/paukstiena

Maisto saugos privalu laikytis ir namuose.

Siekiant užtikrinti paukštienos saugą, būtina ją tinkamai termiškai apdoroti. Kad gaminamas patiekalas būtų saugus vartoti, reikia užtikrinti, kad kepama paukštiena visose dalyse būtų tinkamai iškepusi ir pasiektų ne žemesnę nei 75 °C temperatūrą. Prieš vartodami paukštieną reikėtų įsitikinti, kad nebėga rausvas skystis. Turi būti užtikrinta, kad jau pagaminta paukštiena nesilies su termiškai neapdorotu maistu (pvz. šviežia paukštiena, kiaušiniais),  panaudojus įrankius šviežiai paukštienai ruošti juos tinkamai nuplauti (peilius, pjaustymo lenteles ir kt.) ir tik tada naudoti kitiems produktams ruošti.

Saugiai atitirpinkite.

Užšaldytą paukštieną prieš gaminimą rekomenduojama visiškai atšildyti, tai geriausia daryti perkeliant produktą iš šaldiklio į šaldytuvą. Paukštiena dalimis, priklausomai nuo jų dydžio, turėtų atitirpti per 1 parą. Visas šaldytas stambus paukštis (pvz., kalakutas) gali atitirpinėti iki 2-3 dienų, priklausomai nuo dydžio ir svorio. Atitirpinant produktą šaldytuve būtina užtikrinti, kad šildamas produktas ir iš jo tekančios mėsos sultys nepateks ant kitų produktų, todėl jis turėtų būti sandariai uždarytas ar apdengtas. Atitirpusią paukštieną rekomenduojama termiškai apdoroti per 1 dieną. 

Rekomenduojami video