Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Keliaujančiose parodose draudžiama demonstruoti laukinius žinduolius, paukščius, roplius ir varliagyvius

Viešojoje erdvėje pastebėjusi kvietimus į gyvūnų parodas, Aplinkos ministerija atkreipia dėmesį, kad nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo nauja Laukinės gyvūnijos įstatymo nuostata, draudžianti naudoti laukinius žinduolius, paukščius, roplius ir varliagyvius cirkuose.

Joje „cirko“ sąvoka apibrėžiama kaip keliaujanti paroda arba kilnojamas žvėrynas, kuriame yra vienas arba daugiau gyvūnų, tai yra apima ir mums suprantamą tradicinį keliaujantį cirką, kuriame gyvūnai demonstruoja triukus, ir keliaujančias parodas, į kurias laukinius gyvūnus reikia atvežti iš nuolatinės jų laikymo vietos.

Raginame gyvūnų parodų organizatorius laikytis Laukinės gyvūnijos įstatymo reikalavimų ir nevežti (netransportuoti) ir nedemonstruoti (viešai neeksponuoti, nerodyti) rengiamose parodose laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių. Laukinių gyvūnų transportavimas ir naudojimas keliaujančiose parodose nesuderinamas su jų gerovės standartais, nes pervežimų metu jie kelias valandas ar ilgiau laikomi uždaryti narvuose ar dėžėse, kur neįmanoma užtikrinti jų poreikių, demonstruojami gyvūnams nepažįstamoje aplinkoje, dėl to jie patiria stresą.

Draudimas demonstruoti laukinius gyvūnus parodose netaikomas, kai laukiniai gyvūnai lankytojams demonstruojami gyvūnų laikymo vietose – kai jie neišvežami iš nuolatinės jų laikymo vietos ir nepervežami į kitą, pavyzdžiui, į kitoje vietoje organizuojamą (rengiamą) parodą.

Jeigu keliaujančiose parodose būtų rodomos laukinių gyvūnų rūšys, kurių demonstruoti Laukinės gyvūnijos įstatymas nedraudžia, pavyzdžiui, žuvys, vabzdžiai, gali būti eksponuojami tik kliniškai sveiki laukiniai gyvūnai. Demonstravimo metu būtina atsižvelgti į rūšių biologinius poreikius ir rūšiai būdingą socialinį jautrumą. Patalpos, kuriose laikomi aukiniai gyvūnai, turi tenkinti visus jų poreikius, nevaržyti jų gyvybinių funkcijų ir veiklos. Gyvūnai neturi patirti skausmo, streso, nepatogumų. Taip pat turi būti atsižvelgiama į natūralius kiekvienos rūšies gyvybinius ciklus, temperatūros režimą, šviesos ir tamsos proporcijas, poilsio ir miego režimą. Negalima demonstruoti rūšių ar individų, kurie yra jautrūs temperatūros svyravimams, stresui ir perkėlimams.

Nors Laukinės gyvūnijos įstatyme numatyta, kad bendram draudimui naudoti laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšių gyvūnus cirkuose (keliaujančiose parodose ir žvėrynuose) gali būti nustatytos išimtys, tačiau šiuo metu jos nėra patvirtintos. Aplinkos ministro įsakymu sudaryta darbo grupė nepritarė, kad cirkuose būtų leidžiama naudoti bet kokių rūšių laukinius žinduolius, paukščius, roplius ir varliagyvius.

Darbo grupės darbe dalyvavo ir pasiūlymus teikė Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Aplinkos apsaugos departamento, Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto, Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, Lietuvos jūrų muziejaus, Lietuvos ornitologų draugijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvūnų gerovės centro, Lietuvos zoologijos sodo, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai.

Rekomenduojami video