Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata
Atskirk pelus nuo grūdų
Konkursai
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Patarimai
Kaip pasirinkti šildymo katilą
Valstietis.lt 2016-01-11 14:06

Renkantis katilą, reikia atsižvelgti į jo galingumą, efektyvumą, kainą, kokybę, norimą automatizacijos lygį. Renkantis dujinį katilą, reikia nuspręsti, ar pirkti paprastą katilą, ar ekonomiškesnį, bet brangesnį kondensacinį katilą. Kondensacinis katilas sutaupo 10–20 proc. dujų, todėl galima apytikrai paskaičiuoti, kada jis atsipirks.

Jei šildomas plotas didesnis nei 100 kv. m, kondensacinis katilas tikrai atsipirks, tačiau butuose ar mažose patalpose galima statyti pigesnį nekondensacinį dujinį katilą. Labai svarbu, kad katilas būtų tinkamo galingumo. Renkantis dujinio katilo galingumą, reikia atsižvelgti į pastato apšiltinimą. Jei namas naujos statybos, gerai apšiltintas, kvadratinių metrų skaičių reikia dauginti iš 0,08 ir rezultatas bus dujinio katilo galia. Jei namas senesnis, kvadratinių metrų skaičių reikia dauginti iš 0,1. Žinoma, šie skaičiavimai yra supaprastinti ir tikslų namo šilumos poreikį galima sužinoti, jį apskaičiavus. Be ekonomiškumo ir galios, dar reikia atsižvelgti ir į katilo automatiką. Dujinių katilų automatika yra labai plataus spektro: nuo paprasto nustatytos paduodamo vandens temperatūros palaikymo iki sudėtingos, pagal lauko temperatūrą besivaldančios automatikos su atskiromis pavaromis kiekvienam šildymo kontūrui. Renkantis automatiką, būtina pasitarti su specialistu, nes tam tikro lygio automatikai reikia tam tikro šildymo sistemos išvedžiojimo.

Renkantis granulių katilą, svarbu atkreipti dėmesį į jo pagaminimo kokybę, jo pritaikymą lietuviškam granuliuotam kurui, efektyvumą, kuro pasirinkimo galimybę. Granulių katilai skirti universaliam granuliuotam kurui arba tik medžio granulėms. Universalaus kuro katilai dažniausiai turi neautomatinį kuro uždegimą, todėl liepsną palaiko iš lėto berdami granules. Vien medžio granulėmis kūrenami katilai gali būti ir su automatiniu granulių uždegimu. Kai kurie gamintojai siūlo granulių katilus, kuriuos galima kūrenti ir malkomis. Renkantis tokį katilą, reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip katilas paruošiamas kūrenti malkomis. Vienus katilus reikia modifikuoti nuimant dureles ir degiklį, kitus galima kurti iš karto, nedarant jokių modifikacijų, o tai yra daug patogiau. Renkantis granulių katilo galią ir automatiką, būtina tartis su specialistu, nes, padarius klaidų, galima patirti didelių nuostolių. Kiekvieną pastatytą granulių katilą turi sureguliuoti ir paleisti gamintojo serviso atstovas, nes blogai sureguliuotas katilas gali sudeginti net du kartus daugiau granulių. Skystojo kuro katilo specifika tokia pat, kaip ir dujinio, tik reikia numatyti vietą skystojo kuro talpyklai.

Reikia atsižvelgti į tai, kad skirtingiems kieto kuro katilams reikia skirtingos traukos: kuo katile daugiau dūmų vertimų, tuo didesnės traukos jam reikia. Mažiausiai traukos reikia ketaus katilams.

Viktoras Valiukas

Rekomenduojami video