Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip mikliai sutvarkyti namus

Namų ruoša daugeliui iš mūsų – ne pati maloniausia veikla. Dažniausiai todėl, kad vieną dieną užsidegusi iškuopti visą netvarką vakare supranti, jog darbų vis tiek nebaigsi iki galo. Vis dėlto yra šeimininkių, kurių namai visuomet tvarkingi, o veiduose spindi šypsena. Kur jų paslaptis? Gal gerai organizuota „FlyLady“ tvarkymo sistema?

„FlyLady“ (angl. skraidanti dama) tvarkymosi sistemą maždaug prieš dešimtmetį sukūrė amerikietė namų šeimininkė Marla Cilley. Norėdama suvaldyti namuose nuolat tvyrantį chaosą, Marla iš įvairiose knygose apie namų ruošą rastų patarimų sudarė efektyviausią tvarkymosi sistemą.

Kaip sako Marla, dabar šią sistemą taiko daugiau nei pusė milijono gyventojų visame pasaulyje. Pagrindinis „FlyLady“ principas – nepersistengti, tvarkyti namus linksmai, iš anksto nenusiteikti, kad tai nuobodi ir varginanti veikla. Sakysite, kaip gali būti linksma, kai grįžusi po sunkios darbo dienos dar turite kelias valandas tvarkyti namus. Atsakymas paprastas: nedirbkite tol, kol nuo nuovargio vos stovėsite ant kojų. „Skraidančios damos“ myli save ir nepersistengia – jos kasdien darbuojasi po truputį. M.Cilley sako: „Namai tapo netvarkingi ne per vieną dieną, tad per vieną dieną jų ir nesutvarkysi.“ Ji pati visiškai savo namus sutvarkė per 9 mėnesius.

Nuo ko pradėti?

Išmeskite nenaudojamus daiktus! Juk jūsų namai – ne rūsys ar garažas. Nenaudojami daiktai užima vietą, sudaro netvarkos įspūdį ir gadina nuotaiką. Visų pirma atsikratykite senų laikraščių, žurnalų, pasenusių kosmetikos priemonių, sugedusių ir vargiai pataisomų, ne itin reikalingų daiktų, nebenešiojamų drabužių ir batų, nenaudojamų indų, suvytusių augalų ir t. t. Išmeskite viską, kieno galiojimo laikas pasibaigęs.

 • Nepirkite naujų kosmetikos ar higienos priemonių, kol neišnaudojote senų.
 • Pasiimkite šiukšlių maišą ir iš visų kambarių surinkite mažiausiai 27 nereikalingus daiktus. Tokius, kurių nenaudojate metus ar daugiau.
 • Pasiimkite dėžę ir surinkite keliolika nereikalingų, bet dar tinkamų naudoti daiktų. Padovanokite juos draugams, pažįstamiems ar atiduokite vargšams.
 • Negailėkite suvenyrų ar smulkių daiktų, kurie jums net nepatinka. Pasilikite tik mielus mažmožius. Juk net dovanos, kurios kelia neigiamus jausmus, namuose skleidžia blogą energiją.

Susidarykite planą

Pradėjusios tvarkytis pagal „FlyLady“ sistemą, įsigykite kontrolinį žurnalą. Tai gali būti paprasčiausia užrašų knygutė arba net storas sąsiuvinis – svarbiausia, kad jums būtų patogu naudoti. Kontroliniame žurnale surašykite ateinančios savaitės planus: ką turite sutvarkyti, kokius valgius ruošiatės gaminti savo šeimai (taip bus lengviau sudaryti pirkinių sąrašą, be to, tiksliai žinodamos, ką reikia pirkti, sutaupysite pinigų). Ne pro šalį pasižymėti ir svarbiausius savaitės įvykius: artimųjų gimtadienius, sąskaitų mokėjimo dienas, priminimus apie vizitus pas gydytojus ar kitus darbus. Šio žurnalo vienu prisėdimu nepasidarysite, nes kiekvieną dieną gali atsirasti naujų darbų, idėjų.

Padalykite namus į zonas

Ruošdamasi tvarkytis, namus padalykite į penkias zonas. Pavyzdžiui, virtuvę, svetainę, miegamąjį, vonią ir prieškambarį, vaikų kambarį. Jei namuose daugiau nei penki kambariai, kelis iš jų sujunkite į vieną zoną, jei mažiau – kambarį galite padalyti pusiau. Kiekvieną iš šių zonų tvarkykite vieną savaitę. Pavyzdžiui, jei šią savaitę tvarkote virtuvę, kiekvieną dieną po 15 minučių turite skirti tik virtuvei. Kitą savaitę nusprendusios tvarkyti miegamąjį, septynias dienas po 15 minučių kuopkite tik šią zoną. Pirmoji ir penktoji namų zona turi būti tvarkomos lengviausiai, nes joms skirsite ne visą savaitę, o kelias dienas.

Tik 15 minučių!

Svarbiausia prisiminti, kad kiekvieną dieną savaitės zonoje turite tvarkytis ne ilgiau nei 15 minučių. Ilgiau tvarkant vieną vietą, žmogaus dėmesys nusilpsta. Be to, tvarkydamos nepavargsite, o rezultatai bus kaip ant delno. Tad prieš pradėdamos tvarkytis, mobiliajame telefone nusistatykite priminimą, kada darbą baigti. Jam nuskambėjus, nesirūpinkite, kad dar daug kas liko nesutvarkyta, juk to paties darbo imsitės ryt ir poryt. Pavyzdžiui, jei šią savaitę tvarkote virtuvę, stenkitės atlikti šiuos darbus: išplauti grindis, išvalyti kriauklę, viryklę ir orkaitę, iššluostyti ir sutvarkyti spinteles ir stalčius, sutvarkyti šaldytuvą ir nuvalyti šviestuvą.

„Karštieji taškai“ – tai namų vietos, kuriose nuolatos atsiranda įvairiausių daiktų. Tai gali būti prie lovos stovinti spintelė, ant kurios vis prisikaupia puodelių, laiškų, žurnalų ar knygų, gal lentynėlė prie veidrodžio, ant kurios pilna netvarkingai išmėtytų papuošalų... Juos turite susitvarkyti vakaro ar ryto rutinos metu.

Kasdieniai darbai

Ryto rutina. Vos atsikėlusi paklokite lovą. Prieš išeidama iš miegamojo pažiūrėkite, ar jame nėra nešvarių drabužių, jei yra – neškite juos tiesiai į skalbinių krepšį. Nusipraususi, pasirūpinkite tvarka vonioje: išvalykite kriauklę, veidrodį, jei reikia, pakeiskite rankšluosčius. Jei vakar nesutvarkėte „karštųjų taškų“, padarykite tai dabar. Tvarkingai apsirenkite ir sėskite pusryčiauti. Viskam (be pusryčių) turėtumėte sugaišti maždaug dešimt minučių.

Dienos zonos tvarkymas

Vakaro rutina. Jai reikia skirti apie 30 minučių. Pirmiausia imkitės „karštųjų taškų“. Pereikite per visus kambarius ir surinkite daiktus, kurie padėti ne savo vietose. Suplaukite indus ir išvalykite kriauklę. Atsivertusios kontrolinį žurnalą, pasitikrinkite rytojaus darbus. Paruoškite sau ir vaikams rytdienos drabužius. Paskutinė vakaro užduotis – palepinti save. Išsimaudykite vonioje, paskaitykite mėgstamą knygą ar žurnalą, išgerkite puodelį gardžios arbatos. Tik nepradėkite sau be rimtos priežasties nuolaidžiauti!

Kasdien po vieną didelį darbą – nupirkite maisto produktų, išskalbkite drabužius, išlyginkite skalbinius ar pan. Žinoma, jei visą dieną praleidote darbe, jokio didelio darbo galite ir nedaryti. Jis būtinas namų šeimininkėms. Kasdien tvarkykitės apie 55 minutes. Tai tikrai nedaug, palyginti, kiek nervų ir jėgų paaukotumėte, jei sumanytumėte tvarkytis visą savaitgalį.

Sumanių šeimininkių gudrybės

 • Panaudojusios kokį nors daiktą, tuojau pat padėkite jį į vietą.
 • Tvarkykitės vos atsiradus netvarkai. Juk daug lengviau iš karto nuo viryklės nuvalyti išbėgusį pieną nei po ilgo laiko gramdyti uždžiūvusias dėmes.
 • Jei nusprendėte sutvarkyti drabužių spintą, nekraustykite daugiau lentynų, nei spėsite sutvarkyti per 45 minutes.
 • Išsirinkite namuose vietą, kuri visada bus tvarkinga. Pavyzdžiui, rašomasis stalas. Kasdien, geriausiai vakaro rutinos metu, pasirūpinkite šios vietos tvarka.
 • Jei bijote pamiršti ką nors sutvarkyti, tose vietose klijuokite lipnius spalvotus lapelius su užrašais. Kaip bus smagu pabaigus darbus juos išmesti!
 • Net jei esate namų šeimininkė ar dirbate namuose ir visą dieną nesiruošiate niekur eiti, stenkitės gražiai atrodyti. Neslampinėkite po namus su chalatu ar pižama. Susišukuokite, galite net pasidažyti.

 1. S. Nepamirškite, kad savaitgalis skirtas poilsiui. „FlyLady“ pataria: penktadienį susitikite pasišnekučiuoti su gera drauge, šeštadienį su šeima nuveikite ką nors linksma, o sekmadienį skirkite savo sielos ramybei. Svarbiausia save vertinti ir mylėti!

 

 

Rekomenduojami video