Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip išvalyti dėmes?

Žiemos laikas ir žiemos šventės neįsivaizduojami be žvakių šviesos. Moterys, ruošdamosi šventėms, neišvengia įprastų ritualų – blakstienų ryškinimo tušu, kvepinimosi mėgstamiausiais kvepalais. Naujuosius dažnas pasitinka su vyno taure rankoje ar bent šokoladiniu pyragaičiu. Vaškas, blakstienų tušas, kvepalai, raudonasis vynas, šokoladas – džiuginantys švenčių palydovai, kurie taip pat akimirksniu gali sugadinti šventinę nuotaiką. Kad taip nenutiktų, vertėtų žinoti, kaip išvalyti jų paliktas dėmes.

Vaškas. Karštas vaškas būna lakus, o kai sustingsta, giliai įsiskverbia į audinį, sulipdo medžiagos pluoštą, ir jį būna sunku pašalinti. Nelengva nuvalyti ir prilipusį vašką nuo žvakidės. Įdėkite žvakidę į šaldiklį ir leiskite jai įšalti. Vaškas nuo žemos temperatūros sukietėja ir sutrūkinėja, todėl, ištraukę iš šaldytuvo, lengvai jį nukrapštysite. Žvakigalius lengvai ištrauksite vyno kamščiatraukiu. O jei ant žvakidės liko plona vaško plėvelė, pašildykite ją: vaškas iškart suskystės ir jį lengvai nuvalysite sausu skudurėliu.

Norint vašką pašalinti iš audinių, reikia po dėmėtu audiniu patiesti sugeriamojo popieriaus ar gerai drėgmę sugeriančio popierinio rankšluosčio gabalą ir įjungti lygintuvą. Lygintuvo karštis turi būti toks, kad jis ištirpintų vašką, bet nedegintų audinio. Lyginkite. Kai tik vaškas ištirps, jį sugers popierius. Tai gali tekti kartoti kelis sykius, priklausomai nuo to, kiek vaško susigėrė į audinį. Sugeriamąjį popierių keiskite tol, kol jis liks švarus. Jei žvakė apvirto ir vaškas išsiliejo ant kilimo, palaukite, kol jis sustings, tada kruopščiai nukrapštykite peiliu. Vietoje sugeriamojo popieriaus galima naudoti kavos filtrą. Uždėkite kavos filtrą ant dėmės ir lyginkite karštu lygintuvu. Keiskite filtrus tol, kol dėmė iš kilimo išnyks.

Uogos. Užtiškus uogų, dėmę kuo skubiau nuplaukite karštu vandeniu. Jei dėmė neišnyko, išteptą vietą kelioms valandoms pamerkite į pieną. Išteptą vietą dar galima pavalyti skystu glicerinu (palikite susigerti 10 val.) arba patepti skiestu acto rūgšties ir vandenilio peroksido tirpalu. Juodųjų serbentų ir mėlynių dėmę nuplaukite vandeniu ir palaikykite rūgpienyje, citrinos rūgšties arba citrinų sulčių tirpale. Tai kartokite, kol dėmė išnyks.

Bananai. Bananų dėmių išvalyti beveik neįmanoma, bet pabandykite tai padaryti citrina su druska. Bananais išteptas vietas gerai ištrinkite puse citrinos, plonai užberkite druskos, kelias valandas palikite įsigerti ir tik tada nuplaukite.

Pomidorų padažas. Prieš skalbimą suteptą drabužį kelioms valandoms pamerkite į lygiomis dalimis sumaišytą vandens ir glicerino tirpalą. Jei po skalbimo matyti dėmė, patapšnokite ją benzino ar amoniako tirpalu (1 l vandens ir 1 valgomasis šaukštas amoniako).

Šokoladas, kava, kakava, arbata. Tokias dėmes galima išvalyti amoniako tirpalu (1 dalis amoniako ir 25 dalys vandens). Kavos ir arbatos dėmės gerai išsiplauna labai sūriu vandeniu. Valytas vietas išplaukite vandeniu.

Raudonasis vynas. Jei ant drabužių ar staltiesės užtiško raudonojo vyno, tokioms dėmėms nederėtų leisti įsisenėti. Pirmiausia nespalvota popierine servetėle sugerkite vyno likučius, tada dėmę plaukite po tekančiu vandeniu. Jei vis dėlto liko žymių, drabužius ar staltiesę pamerkite nakčiai į vandenį su keliais lašais nespalvoto indų ploviklio. Raudonasis vynas lengviau kristalizuosis, jei staltiesę ar drabužį įkišite nakčiai į šaldiklį. Vėliau paprastai išskalbkite. Galbūt pravers ir labai senas raudonojo vyno dėmių šalinimo būdas: suteptą drabužį ar staltiesę įmerkite į verdantį pieną ir tada skalbkite 95 °C temperatūros vandenyje.

Blakstienų tušas. Ant dėmės užpilkite su vandeniu sumaišyto indų ploviklio ir palaikykite 5–6 val. Išskalbkite. Jei dėmė vis tiek neišnyksta, atsargiai patrinkite benzinu.

Kvepalai. Lygiomis dalimis sumaišykite vandenį ir alkoholį ir šiuo tirpalu suvilgykite kvepalų dėmes. Jei nuo kvepalų pabluko drabužio spalva, išbandykite tokį tirpalą: 1 dalis baltojo vyno acto ir 4 dalys vandens. Prieš skalbimą nepamirškite gerai išskalauti drabužį.

VL inf.

Rekomenduojami video