Vandens šildytuvas yra labai svarbi jūsų namų dalis, tiekianti karštą vandenį, be kurio neįsivaizduojamas elementarių buities veiksmų atlikimas - nuo drabužių ir indų skalbimo iki karšto dušo ir pan. Norint užtikrinti nuolatinį šilto vandens tiekimą namams, taip pat taupyti kaštus, išleidžiamus už energiją, ir saugoti aplinką, reikia pasirinkti atidžiai ir tinkamai.
Šiame straipsnyje e-aquajazz.lt apžvelgia skirtingus vandens šildytuvų tipus ir juose naudojamą kurą, taip pat išnagrinėti kiekvieno tipo privalumai ir trūkumai. Pirmiausia, reikia atsižvelgti į keletą pagrindinių veiksnių:
- Vandens šildytuvo dydis. Vandens šildytuvas nebus naudingas, jei jo talpa neatitiks jūsų šeimos poreikių. Turėsite atsižvelgti į visus skirtingus karšto vandens naudojimo namuose būdus ir laiką.
- Vandens šildytuvo tipas. Yra keletas skirtingų vandens šildytuvų tipų, pavyzdžiui, akumuliaciniai vandens šildytuvai, yra įprasti, o kiti naujesni vandens šildytuvų tipai jums gali būti mažiau pažįstami.
- Kuro tipas. Elektros energija, dujos, saulės energija, geoterminė energija? Skirtini energijos šaltiniai gali būti naudojami jūsų namų vandeniui šildyti. Kiekvienas iš jų turi privalumų ir trūkumų, dėl kurių labiau ar mažiau tinka jūsų konkrečiam atvejui.
Vandens šildytuvas gali būti vienas didžiausių energijos eikvotojų jūsų namuose. Pirmiausia panagrinėkime įvairias energijos rūšis, kuriomis galima šildyti vandenį jūsų namuose.
Energija jūsų namų vandeniui šildyti
Vandeniui šildyti reikia energijos. Energijos šaltinis, kurį naudosite, priklausys nuo turimų šaltinių prieinamumo ir kainos, taip pat nuo įrengiamo šildytuvo tipo poreikių. Čia pateikiami dažniausiai naudojami energijos šaltiniai.
- Elektra. Visame pasaulyje elektra plačiai naudojama vandeniui šildyti. Ji yra universali ir gali būti naudojama su akumuliaciniais, užsakomaisiais ir šilumos siurblių vandens šildytuvais, taip pat aktyviosiose saulės sistemose vandens cirkuliacijai palaikyti.
- Gamtinės dujos. Jei jūsų namuose yra dujos, verta apsvarstyti galimybę jas naudoti vandens šildytuvuose ir užsakomuosiuose vandens šildytuvuose.
- Suslėgtos gamtinės dujos (SGD). Gamtinės dujos skystame pavidale yra lengvai prieinamos galutiniam vartotojui dujų balionų formatu ir tinka naudoti su vandens šildytuvais arba vandens šildytuvais be talpyklų.
- Saulės energija. Saulės energija yra patraukli galimybė saulėtame ir šiltame klimate arba šiltuoju sezonu. Jei jūsų namo geografinės sąlygos ir vieta leidžia įrengti saulės sistemą, galite gerokai sutaupyti vandens šildymo energijos sąnaudų.
- Geoterminė energija. Geoterminę energiją verta apsvarstyti kaip vandens šildymo energijos šaltinį, kai ji naudojama kartu su vandens šildytuvu ir šilumos siurbliu. Praktiškiausia ją naudoti kartu su esančiomis geoterminių šilumos siurblių sistemomis, naudojamomis šildymui ir vėsinimui.
Svarstydami vandens šildytuvo energijos šaltinį, būtinai atsižvelkite į kuro šaltinio sąnaudas. Jei statote naują namą, išmintinga pradėti nuo teisingos pradžios, o jei matote, kad ilgainiui sutaupysite pinigų, gali būti verta investuoti daugiau, kad pakeisti dabartinį šaltinį ir ateities ekonomiškesnį pasirinkimą.
Žinoma, ne visada galima lyginti "obuolį su obuoliu", nes nuo to, kokio tipo šildytuvą įrengsite, labiausiai priklausys, kiek energijos bus sunaudojama.
Dabar panagrinėkime įvairias namų vandens šildymo galimybes kiekvienu konkrečiu atveju.
- AKUMULIACINIAI VANDENS ŠILDYTUVAI
Įprastiniai vandens šildytuvai su talpyklomis naudojami jau gana seniai ir vis dar yra vienas populiariausių namuose naudojamų variantų. Kaupiamieji vandens šildytuvai turi keletą patrauklių privalumų ir keletą trūkumų.
Privalumai
- Paprasta technologija - vandens šildytuvo su akumuliacine talpa koncepcija yra paprasta. Kaitinimo elementas arba degiklis šildo vandenį rezervuare ir termostatu palaiko tinkamą jo temperatūrą.
- Įvairios kuro rūšys - akumuliacinių vandens šildytuvų galima įsigyti elektrai arba dujoms (suskystintoms arba gamtinėms dujoms) skirtų modelių.
- Nedidelės pradinės išlaidos - akumuliacinių vandens šildytuvų yra daug rūšių ir jie palyginti nebrangūs. Tai puikus pasirinkimas, jei norite iš anksto išleisti kuo mažiau pinigų vandens šildytuvui.
Akumuliaciniai vandens šildytuvai turi ir keletą trūkumų. Atsižvelkite į šiuos veiksnius, kai renkatės tarp skirtingų karšto vandens šildytuvų tipų.
Trūkumai
- Budėjimo režimo šilumos nuostoliai - akumuliacinis vandens šildytuvas turi palaikyti saugomo vandens temperatūrą, todėl jis turi vartoti energiją visą dieną, net ir tada, kai juo nesinaudojama.
- Didesnės eksploatavimo sąnaudos - dėl budėjimo režimo šilumos nuostolių akumuliaciniam vandens šildytuvui eksploatuoti sunaudosite daugiau energijos.
Kuro parinktys
Vanduo akumuliaciniame vandens šildytuve gali būti šildomas naudojant šiuos kuro šaltinius:
- Gamtinės dujos
- Suskystintomis propano (LP) dujomis
- Elektra
- Saulės energija ir geoterminė energija
Vandens šildytuvo su akumuliacine talpa dydžio pasirinkimas
Svarbiausias skaičius, į kurį reikia atsižvelgti nustatant akumuliacinių vandens šildytuvų dydį, yra "pirmosios valandos rodiklis". Tai yra karšto vandens litrų, kuriuos šildytuvas gali pagaminti per valandą, skaičius, jei valandos pradžioje rezervuaras yra visiškai įkaitęs.
Suderinkite šį skaičių su numatomu didžiausiu karšto vandens poreikiu jūsų namuose ir būsite tikri, kad visada turėsite pakankamai karšto vandens.
- VANDENS ŠILDYTUVAI BE TALPYKLŲ (MOMENTINIAI)
Vandens šildytuvas be talpyklos (dar vadinamas momentiniu vandens šildytuvu) tiekia karštą vandenį tik tada, kai jo norite. Tai gali padėti sutaupyti pinigų. Šie šildytuvai naudoja elektrinius kaitinimo elementus arba dujinius degiklius vandeniui šildyti, kai jis teka įrenginio vamzdžiu, todėl nereikia laikyti paruoštų karšto vandens atsargų rezervuare. Tačiau svarbu užtikrinti, kad vandens šildytuvas be talpyklos būtų pajėgus vienu metu tiekti visą galimą karšto vandens kiekį, pavyzdžiui, praustis duše ir skalbti drabužius.
Privalumai
- Didesnis energijos vartojimo efektyvumas - kadangi vanduo nėra nuolat šildomas, galima sutaupyti daug energijos.
- Mažus vandens šildytuvus be talpyklų galima įrengti beveik bet kur, todėl jie yra puikus būdas papildyti karšto vandens tiekimo sistemą, nekeičiant visos namo vandens šildymo sistemos.
- Vietos taupymas - dauguma vandens šildytuvų be talpyklos, neturinčių didelių gabaritų rezervuaro, užima labai mažai vietos. Tai gali būti naudinga nedideliuose namuose, kuriuose yra mažai atsarginės vietos (arba jos visai nėra) tokiems įrengimams.
Trūkumai
- Nenuosekli vandens temperatūra - Svarbu tinkamai parinkti beakumuliacinio įrenginio dydį, nes priešingu atveju, esant dideliam karšto vandens poreikiui, galite viršyti pajėgumus.
- Didesnės pradinės sąnaudos - momentinio pašildymo modeliai kainuoja brangiau, o jų montavimas dažnai kainuoja taip pat brangiau nei įprastų vandens šildytuvų.
Kuro parinktys
Vandens šildytuvai be talpyklos gali naudoti šiuos energijos šaltinius:
- Gamtinės dujos
- suskystintos dujos
- Elektra
Vandens šildytuvo be tanko dydžio pasirinkimas
Vandens šildytuvai be talpyklos vertinami pagal srauto ir temperatūros pakilimo derinį. Tai šiek tiek sudėtingiau nei akumuliacinės sistemos. Dėl to gali būti sunku įvertinti tikruosius jūsų namų poreikius.
Pravartu pasitarti su patyrusiu rangovu dėl savo reikalavimų ir sužinoti jo nuomonę, kas tiks jūsų situacijoje.
- ŠILUMOS SIURBLIŲ VANDENS ŠILDYTUVAI
Šilumos siurblių vandens šildytuvai yra įprastinių vandens šildytuvų su talpyklomis atmaina. Šilumos siurblio vandens šildytuvai negamina šilumos tiesiogiai naudodami elektrinį kaitinimo elementą arba dujinį degiklį, bet pasitelkia išorinę šilumą ir koncentruoja ją įrenginio viduje, kad šildytų vandenį.
Šilumos siurblių vandens šildytuvai taip pat gali naudoti geoterminę energiją, pasitelkdami po kojomis esančią žemės šilumą, kad gautų šilumą. Geoterminiai vandens šildytuvai su šilumos siurbliu yra puikus pasirinkimas, kurį verta apsvarstyti, jei jau turite arba diegiate geoterminę sistemą savo namų šildymui ir vėsinimui. Štai keletas svarbių aplinkybių apie vandens šildytuvus su šilumos siurbliu.
Privalumai
- Didelis energijos vartojimo efektyvumas - šilumos siurblių vandens šildytuvai didžiąją dalį vandeniui šildyti naudojamos energijos gauna iš aplinkos, o šildydami vandenį nenaudoja degalų ir kuro. Dėl to galima sutaupyti daug energijos.
Trūkumai
- Didesnės pradinės išlaidos - nors ilgainiui sutaupysite pinigų, pradinės išlaidos šilumos siurblio vandens šildytuvui yra gerokai didesnės nei įprastiniam akumuliaciniam vandens šildytuvui.
- Tam tikri temperatūros reikalavimai - kad šiluminio siurblio vandens šildytuvas veiktų efektyviai, oras aplink jį negali būti per šaltas. Jie nėra geras pasirinkimas šaltesnio klimato zonoms.
Šilumos siurblio vandens šildytuvo dydžio pasirinkimas
Šilumos siurblio vandens šildytuvo dydis nustatomas tokiu pat metodu kaip ir įprastų akumuliacinių vandens šildytuvų. Atsižvelkite į "pirmosios valandos rodiklį", kuris parodo, kiek litrų karšto vandens šildytuvas gali pagaminti per valandą. Suderinkite šį skaičių su numatomu didžiausiu karšto vandens poreikiu jūsų namuose ir būsite tikri, kad visada turėsite pakankamai karšto vandens.
- SAULĖS ENERGIJOS VANDENS ŠILDYTUVAI
Kai galvojate apie saulės energijos panaudojimą namų energijos poreikiams tenkinti, jums gali kilti mintis apie elektros energiją gaminančias saulės baterijas ant stogo. Tačiau yra dar vienas būdas sumažinti energijos sąnaudas naudojant saulės šviesą - naudoti ją vandeniui namuose šildyti. Saulės vandens šildytuvai yra patikrintas būdas šildyti vandenį ir gali būti praktiškesnis sprendimas, nei manote.
Tipai
Visiems saulės energija varomiems vandens šildytuvams būdingos kai kurios bendros dalys - saulės kolektoriai, kuriuose vanduo šildomas saulės šviesa, ir akumuliacinės talpyklos, kuriose karštas vanduo laikomas taip pat, kaip ir įprastuose akumuliaciniuose vandens šildytuvuose. Taigi saulės energijos vandens šildymo sistemas galime skirstyti į du tipus - aktyviąsias ir pasyviąsias. Toliau pateikiame pagrindinius kiekvieno tipo sistemos bruožus.
Aktyviosios sistemos - aktyviajame saulės energija varomame vandens šildytuve vandeniui cirkuliuoti sistemoje naudojami elektra varomi siurbliai ir valdikliai. Jos būna dviejų rūšių:
- Tiesioginės cirkuliacijos sistema - šiose sistemose vanduo siurbiamas per saulės kolektorius, kad būtų pašildytas, o paskui saugomas. Jei gyvenate vietovėje, kurioje šalčiai yra retas reiškinys, šios sistemos yra puikus pasirinkimas.
- Netiesioginės cirkuliacijos sistema. Netiesioginės cirkuliacijos sistemoje vanduo ne pumpuojamas, o naudojamas šilumą perduodantis skystis. Šis skystis teka per šilumokaitį, kuris šildo vandenį. Kadangi šilumą perduodantys skysčiai neužšąla, tai protingas pasirinkimas šaltesnio klimato šalims.
Pasyviosios sistemos - pigesnės už aktyviąsias sistemas, tačiau pasyviosios sistemos gali būti ne tokios veiksmingos kaip aktyviosios. Štai du dažniausiai pasitaikantys pasyviųjų sistemų tipai.
- Termosifono sistemos - šiose sistemose taikomi fizikos pagrindai. Kadangi šiltas vanduo kyla aukštyn, vanduo teka per keletą kolektorinių vamzdelių ir pakankamai sušilęs pakyla į vandens rezervuarą. Svarbus šių sistemų aspektas yra tas, kad akumuliacinė talpykla turi būti sumontuota virš kolektoriaus vamzdelių, todėl namo stogas turi atlaikyti akumuliacinės talpyklos svorį.
- Integruotos kolektorių ir akumuliacinės pasyvios sistemos - šios sistemos yra hibridinis vandens šildymo būdas. Vanduo cirkuliuoja per saulės kolektorius, kuriuose jis iš anksto pašildomas. Tada pašildytas vanduo patenka į įprastinį vandens šildytuvą, kuris užbaigia darbą.
Privalumai
- Išskirtinis energijos vartojimo efektyvumas - saulės energija naudojama nemokamai.
- Investicijų grąža - dėl šios nemokamos energijos bus sutaupoma daug vandens šildymui naudojamos energijos, todėl laikui bėgant investicijos į sistemą gali atsipirkti.
- Nedidelis plotas, palyginti su kitomis saulės energijos naudojimo galimybėmis - Kad jūsų namuose būtų sunaudojama mažiau elektros energijos, reikia daug elektrą gaminančių saulės kolektorių.
Trūkumai
- Didelės pradinės išlaidos - saulės vandens šildytuvas reikalauja didelių investicijų. Gali prireikti kelerių metų, kad pradinės išlaidos atsipirktų dėl sutaupytos energijos.
- Kad saulės vandens šildytuvas būtų visiškai naudingas, turite gyventi vietovėje, kurioje daug saulės.
Svarbu apsvarstyti!
- Įrengiant saulės vandens šildytuvą reikia atsižvelgti į daugiau kintamųjų nei į kitus iki šiol aptartus vandens šildytuvus. Į šiuos veiksnius svarbu atsižvelgti svarstant, ar saulės vandens šildytuvo sistema jums tinka, ar ne.
- Vietos įvertinimas - kad pasiektumėte didžiausią efektyvumą, jums reikės į pietus orientuoto stogo, kuriame būtų pakankamai vietos saulės kolektorių įrenginiams įrengti.
- Sąnaudų ir efektyvumo pusiausvyra - Nors saulės energijos sistemos taupymas yra neginčijamas, gali prireikti šiek tiek laiko, kad atsipirktų saulės vandens šildytuvui reikalingos investicijos.
- Vietos kodeksų, potvarkių ir namų savininkų asociacijų taisyklių patikrinimas - prieš sudarant sutartį dėl saulės vandens šildytuvo įrengimo svarbu peržiūrėti vietos kodeksus ir potvarkius, taip pat visas namų savininkų asociacijų taisykles.
Saulės vandens šildytuvo dydžio pasirinkimas
Saulės vandens šildytuvo sistemos dydžio nustatymas yra sudėtingesnis procesas nei įprastinių įrenginių. Pirmiems dviem šeimos nariams reikės maždaug 6 kvadratinių metrų kolektoriaus ploto, o kiekvienam papildomam asmeniui - dar po 2,5 kvadratinių metrų.
Kalbant apie tūrį, gera taisyklė yra 190 litrų talpa dviems asmenims, o trims ar keturiems asmenims talpa padidėja iki maždaug 300 litrų. Kad būtumėte tikri dėl savo poreikių, geriausia pasikonsultuoti su rangovu, turinčiu patirties saulės energijos sistemų srityje. Jie turi įrankių ir vietos patirties, kad galėtų patarti, kas jums geriausiai tiks.
Sprendimo priėmimas
Akivaizdu, kad renkantis vandens šildytuvą, nesvarbu, ar tai būtų nauja statyba, rekonstrukcija, ar seno įrenginio keitimas, galima rinktis iš kelių skirtingų variantų. Rinkitės pagal tai, kas užtikrina geriausią našumą ir efektyvumą, kartu atsižvelgdami į įrengimo kainą ir būsimas išlaidas kurui bei priežiūrai.
Apžvelgę įvairių tipų sistemas, tikriausiai turėsite klausimų ir norėsite gauti profesionalių patarimų. Štai čia mes ir ateiname į pagalbą. Mūsų patyrusių specialistų komanda gali atsakyti į jūsų klausimus ir padėti jums geriau susiorientuoti. Mielai padėsime jums priimti protingą sprendimą, kai ateis laikas rinktis naują vandens šildytuvą.