Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip darželiuose ir mokyklose sudaromi vaikų maitinimo valgiaraščiai ir kas juos tvirtina?

Vaikų ugdymo įstaigose maitinimas organizuojamas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašą. Valgiaraščiai turi būti sudaromi atsižvelgiant į vaikų amžių, rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas bei į vaikų buvimo įstaigoje trukmę.

Valgiaraščių energinė ir maistinė vertė nuo rekomenduojamų paros normų gali nukrypti ne daugiau 5 proc. Mokyklose ir darželiuose valgiaraščiai sudaromi ne mažiau kaip 15 d. d. laikotarpiui.

Valgiaraščius maitinimo paslaugos teikėjas sudaro savarankiškai, laikydamasis jau minėto tvarkos aprašo reikalavimų arba juos galima sudaryti pagal sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje pateiktus patiekalų receptūrų pavyzdžius, gydytojo pateiktus raštiškus nurodymus.

Be to, minėtame apraše įtvirtinti reikalavimai valgiaraščių formai ir turiniui. Reglamentuota, kad valgiaraščių tituliniame lape turi būti nurodytas darželio/mokyklos, kuriuose organizuojamas maitinimas, pavadinimas, adresas, darbo laikas, maitinamų vaikų amžius. Taip pat apibrėžta, kad valgiaraščiuose turi būti nurodytos savaitės ir savaitės dienos, darbo laikas, kiekvieno vaikų maitinimo laikas, patiekiami patiekalai ir jų kiekiai (g). Visi valgiaraščio lapai turi būti sunumeruoti (išskyrus titulinį) ir patvirtinti vadovo parašu bei spaudu, jei jį turi.

VMVT valgiaraščių su maitinimo paslaugos teikėju nebederina nuo 2019 m. gruodžio 14 d. – taip įstaigoms sumažinta administracinė našta. Tačiau reikalavimai, keliami vaikų maitinimui, išlieka, ir VMVT prižiūri, kaip jų yra laikomasi. VMVT specialistai atlikdami patikras ugdymo įstaigų maitinimo subjektuose tikrina patiekalų sudėtį, vertina, kad jie atitiktų receptūras, taip pat, ar vaikų maitinimui netiekiamos draudžiamos maisto produktų grupės, ar tiekiamuose maisto produktuose nėra neleistinų maisto priedų, vertina vaikams tiekiamų maisto produktų ir patiekalų dažnumą, tikrina, ar vaikų maitinamas organizuojamas pagal valgiaraščius ir pan.

Tuo tarpu mokinių ir vaikų darželių ugdytinių maitinimo organizavimo atitiktį nustatytiems reikalavimams prižiūri mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai.

Rekomenduojami video