Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kai iš dviejų lieka vienas

„Su draugu įsteigėme uždarąją akcinę bendrovę. Pasidalijome akcijas principu 51 ir 49 proc., įsteigimui reikalingas lėšas pasidalijome perpus. Tačiau įmonės veiklą vystau tik aš, turintis didesnę akcijų dalį, o draugas joje visiškai nedalyvauja. Norėčiau jį atskirti nuo įmonės ir tapti vieninteliu akcininku. Ar galiu tai padaryti ir ar tai labai sudėtingas procesas?“ – klausia Jurijus iš Šiaulių.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas numato galimybę akcininkui perleisti akcijas, pavyzdžiui, jas parduoti, dovanoti. Pirmajam įmonės akcininkui pardavus ar padovanojus antrajam įmonės akcininkui savo turimą akcijų dalį, visas akcijas gavęs akcininkas valdytų 100 proc. bendrovės akcijų ir sprendimus, susijusius su uždarąja akcine bendrove, priimtų vienas.

Kad būtų galima parduoti akcijas kitam akcininkui, būtina parengti jų pirkimo ir pardavimo sutartį bei joje numatyti esmines sąlygas, tokias kaip parduodamų akcijų skaičius, kaina, atsiskaitymo tvarka bei kitas, reikalingas kiekvienu konkrečiu atveju. Jei akcijos dovanojamos – rengiama dovanojimo sutartis ir joje išdėstomos dovanojimo sąlygos – kiek akcijų dovanojama, nuo kada pereina nuosavybės teisė ir pan.

Atkreiptinas dėmesys, kad priėmus Civilinio kodekso pakeitimus nuo 2015 m. sausio 1 d. numatyta privaloma uždarųjų akcinių bendrovių akcijų pirkimo ir pardavimo sandorių notarinė forma. Akcijas dovanojant – akcijų dovanojimo sutartis pas notarą tvirtinama visais atvejais. Perkant bei parduodant akcijas sandorių notarinė forma privaloma keliais atvejais: kai yra parduodama 25 proc. ar daugiau uždarosios akcinės bendrovės akcijų; kai parduodamų akcijų kaina yra didesnė kaip 14 500 eurų, išskyrus atvejus, kai akcininkų asmeninės vertybinių popierių sąskaitos tvarkomos vertybinių popierių rinką reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka; kitais įstatymų numatytais atvejais.

Notarui patvirtinus akcijų perleidimo sutartį, uždarosios akcinės bendrovės viduje tvarkomuose akcijų dokumentuose turi būti nurodytas akcijų perleidimo faktas. Įmonės vadovas taip pat turi pasirūpinti, kad ne vėliau kaip per 5 dienas, kai buvo sudaryta akcijų perleidimo sutartis arba gautas pranešimas apie šios sutarties sudarymą, Juridinių asmenų registro JADIS sistemoje būtų užregistruoti pasikeitę akcininkai bei jų turimų akcijų skaičius. Viską atlikus, bendrovė bus laikoma turinti vieną akcininką, valdantį 100 proc. akcijų, kurios jam suteikia teisę vienam priimti sprendimus, susijusius su šia bendrove.

 

Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis CK nuostatomis, pateikta įvertinus klausime nurodytas aplinkybes, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.

 

www.balticlaw.com

 

Rekomenduojami video