Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iš kelionės su žiniomis ir įspūdžiais

Bitininkai – visur bitininkai. Jau kelerius metus kaimynėsBaltarusijos bičiuliaiį sezono atidarymą įpusėjus kovui pasikviečia ir mūsų šalies bičių laikytojų.

Žuvo kas trečia

Į Baltarusijos Soligorskomieste šios šalies bitininkų draugijos „Bortnik“ organizuotą renginį atvyko svečių iš Lenkijos, Latvijos, Rusijos, Švedijos, Bulgarijos. Pasak Zarasų krašto bitininkės Meilutės Močiškytės, dėl galimybės dalyvauti baltarusių rengiamoje šventėje verta įveikti sunkumus dėl vizos, nes čia galima išgirsti daug naujienų, pamatyti, kaip tvarkosi šios šaliesbičiuliai, o įgytas žinias pritaikyti savo bityne. „Vienąįdomesnių pranešimų „Mitai ir realybė apie erkių daromą žalą“renginyjeskaitėAnykščių krašto bitininkasSigitasŪselis. Jis jau daug metų aiškinasi, kaip įveikti varozę. Vadinasi, prasminga vykti į kitą šalį, kad sužinotum naudingos informacijos itin svarbia tema“, – teigė M.Močiškytė. Iš Baltarusijos kolegų ji sužinojo liūdną statistiką. Šią žiemą žuvo daug bičių šeimų. Kai kur bitininkai neteko net trečdalio šeimų. Kodėl taip atsitiko, šalies kaimynės bitininkai dar nespėjo išsiaiškinti.

Saldainiai su medumi

Pasak M.Močiškytės, medus Baltarusijoje kainuoja panašiai kaip ir Lietuvoje. Pigiausiais rapsų medus, kurį bitininkai parduoda urmu, statinėmis po .(???).... Išpilstytas medus iš namų parduodamas po 5 eurus už kg.

„Baltarusiai daug dėmesio skiria medaus vartojimo skatinimui. Jau treti metai važiuoju į jų sezono atidarymo šventę ir visada su malonumu klausau jų šventiko Vladislavo, kuris ir pats bitininkauja, pranešimo. Šį kartą vienuolis pasakojo apie susitarimą su vienu saldainių fabriku gaminti saldainius su medumi. Įdomu, kad saldainiai bus dviejų rūšių – vaikiški ir skirti suaugusiesiems. Pastariesiems gaminamų saldumynų sudėtyje bus daugiau žiedadulkių, bičių pienelio ar pikio. Ketvirtadalį saldainių sudėties sudarys graikiniai riešutai. Saldainių fabrike „Komunarka“ ketinama gaminti ir šokoladą su medumi“, – pasakojo pašnekovė. Anot jos, pagirtina tai, kad Baltarusijos bitininkai išsikėlė tikslą pasiekti, kad medus būtų įtrauktas į sanatorijų, vaikų darželių ir mokyklų racioną.

Preso nauda

M.Močiškytei patiko bitininko iš Latvijos pranešimas apie vaško lydymą. „Kad vašką lydyti pasitelkiant į pagalbą saulę ar karštus garus nėra efektyvu, žino visi bitininkai. Tačiau inercija – galingas dalykas, – pasakojo ji. – Latvis Ivaras Geiba dar kartą priminė, kad reikėtų naudoti presą. Aš asmeniškai taip darau jau seniai. Tuomet iš korio lieka tik 40 g. Šalies kaimynės bitininkas tai vaizdžiai paaiškino ir parodė. Beje, tuos menkus likučius latviai ne išmeta, o ekstrahuoja gamykloje.“

Be apšiltinimo

Anykščių karšto bitininkei Ramunei Cibienei įspūdį padarė pranešimas apie bičių žiemojimą aviliuose. „Visada manyta, kad bites žiemą reikia laikyti šiltai. Dabar daugėja stebėjimais pagrįstų įrodymų, kad kamšalai nereikalingi. Apskaičiuota, kad viename kilograme medaus yra vienas litras vandens. Jei avilys nevėdinamas, drėgmė kaupiasi, o tai labai kenkia bitėms“, – sakė pašnekovė.

Jątaip pat sudomino baltarusių atlikti bandymai, kai naudojant termovizorių buvo stebima, kiek šilumos yra bičių kamuolyje. Išsiaiškinta, kad bičių kamuolio centre yra jaunos bitės, o senesnės pakraščiuose. „Jei avilyje šilta, bitės anksčiau apsiskraido, anksčiau augina perus, o tai nėra gerai. Blogai ir tai, kad dabar laikomos rasės kilusios iš pietų. Vietinės bitės mūsų kraštuose apsiskraidydavo vėliau“, – pasakojo bitininkė.

Į šventę buvo atvežtas ir apiterapijos namelis.

Juostelių paslaptis

Ekologinio bityno, esančio Šiaulių krašte, savininkei Romai Mačienei patiko, kad pranešėjai apie bičių ligas kalbėjo argumentuotai, remdamiesi atliktais bandymais. „Buvo tiriami vaistai, kuriais gydomos bitės. Išsiaiškinta, kad naudojant medžio juosteles veiklioji medžiaga ant jų laikosi tik tris dienas.Jei juostelės polichlorvinilinės, vaistai veika 40 dienų. Atlikę eksperimentą mokslininkai nustatė, kad pirmu atveju iškrito 200 erkių, o antru – 800. Dauguma bitininkų nė neįtarė, kad gavusios šalčio juostelės nebeveikia ar veikia tik iš dalies“, – pasakojo bitininkė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį į pranešimą apie šaltąjį bičių žiemojimą. Pasak R.Mačienės, kai atliekant tyrimus pasitelkiama šiuolaikiška aparatūra, galima labai daug sužinoti apie bičių gyvenimą avilyje visais metų laikais.

Vertas dėmesio augalas

Šiaulių krašto bitininkę maloniai nustebino renginyje skirtas dėmesys medingiesiems augalams: „Buvo galima įsigyti ir sėklų, ir šaknų. Be visiems žinomų bandrenio, facelijos, barkūno, sirinio klemalio, baltarusiai susidomėję pas mus, sakyčiau,mažai žinomu augalu – geltonžiedžiu legėstu.“ Pasak pašnekovės, jo lapuose, žiedynuose ir šakniastiebiuose daug saponinų (medžiagų, gebančių surišti tulžies rūgštis ir cholesterolį, mažinančių pastarojo rezorbciją), todėl augalas yra vertinga farmacijos pramonės žaliava.

Geltonžiedžius legėstus tinka auginti prie bitynų.

„Baltarusiai geltonžiedį legėstą augina kaip pašarinį augalą, o šios šalies bitininkai šį augalą mėgsta dėl to, kad jo žiedus gausiai lanko bitės. Geltonžiedžio legėsto biomasės kiekis nemažėja net tuomet, jei daugiau nei 10 metų augalas auga toje pačioje vietoje. Beje, vienoje vietoje jis gali augti net 40 metų“, – sakė bitininkė.

R.Mačienės teigimu, gera augalo ypatybė – jo gebėjimas prisitaikyti prie bet kokio dirvožemio ir atsparumas didesniems kaip 25 laipsnių šalčiams. „Tikiu, kad nereiklus, ūkininkams ir bitininkamstinkantis augalas netrukus žydės ir Lietuvoje. Labai svarbu ir tai, kad bitės lankyti geltonžiedžio legėsto žiedus ir nešti iš jų nektarą gali antroje vasaros pusėje, kai labai mažai žydinčių augalų“, – sakė pašnekovė.

 

Rekomenduojami video