Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ir spalį darbų netrūksta

Spalį pasitaiko šiltesnių dienų, kai bitės apsiskraido prieš žiemą. Kuo vėliau tokių dienų būna, tuo geriau bitės žiemoja.

* Spalį bičių lizduose jau nebūna perų. Jei dar yra bitininkų, nepagydžiusių bičių nuo varozės, reikia suskubti jas gydyti „Mitaku“, „Aridolu“ ar ekologišku preparatu ,,BeeVital“. Vaistą „Gabon“ ar juosteles „Varostop“ naudoti jau per vėlu. Jei orai šilti, reikėtų neskubėti išimti „Varostop“ juostelių, įdėtų prieš pusantro mėnesio. Dar kiek laiko jas galima palaikyti, nes bitės, intensyviai skraidydamos, gali parsinešti varoa erkių.

* Šį mėnesį reikėtų patikrinti lakas. Jei, maitindami bites, buvome jas susiaurinę, dabar reikėtų vėl paplatinti, kad vienam koriui būtų apie 2 cm. Nustatyta, kad aviliuose, kurių lakos didesnės, bitės geriau žiemoja, juose būna mažesnė vandens garų koncentracija. Nepamirškime, kad bitės labiau bijo drėgmės nei šalčio.

* Dauguma bitininkų bijo palikti plačias avilių lakas, kad bitės neimtų vagiliauti. Norint to išvengti, prie avilių net trumpam negalima palikti nė lašo medaus ar cukraus sirupo.

* Artėjant žiemai reikėtų ant lakų uždėti groteles, kad į avilius neįlįstų pelių. Tik svarbu prieš tai patikrinti, ar jos dar ten neapsigyveno. Dėti šonines avilių kamšas dar anksti.

* Spalis – medelių sodinimo mėnuo. Kiekvienas bitininkas turėtų gražiai apželdinti sodybą ir bityną, kad ateityje galėtų tikėtis medunešio ir iš netoliese augančių augalų. Iš medžių tinka kauleniai, liepos, klevai, karklai, baltažiedės akacijos, kaštonai, vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Iš daugiamečių žolinių augalų tinka auginti juozažoles, barkūnus, esparcetus, klemalius, katžoles, melisas.

* Sandėliuose pats laikas surūšiuoti korius. Šviesius, lygiai pasiūtus, be traninių akelių korius reikėtų palikti kitų metų bitininkavimo sezonui. Visus tamsius korius išbrokuoti ir išlydyti iš jų vašką. Tuos korius, kuriuose yra bičių duonelės, atrinkti, duonelę išpjaustyti ir vežti iškulti.

* Dažnai bitininkai bičių šeimas kiekvienai žiemai paruošia vienodai, tačiau pavasarį padėtis aviliuose labai skiriasi. Svarbu šaltuoju metų laiku nepalikti per didelio lizdo. Kiekvienas už kamuolio ribų esantis korys su maistu atšaldo bičių lizdą, todėl žūsta tūkstančiai žiemojančių bičių. Spalio pradžioje, po šaltųjų naktų, kai dienos dar šiltos, patikrinti, ar ne per didelius lizdus palikome žiemai.

* Korius, ant kurių bičių mažai ar visai nėra, iš lizdų reikia išimti ir iki pavasario laikyti sandėliuose. Nustačius, kad kai kurioms bičių šeimoms trūksta maisto, reikėtų duoti korių su bičių paruoštu maistu. Cukraus sirupu bites maitinti jau vėlu.

 

Meilutė Močiškytė

Bitininkystės konsultantė

Rekomenduojami video