Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Idealių vyrų nėra

„Įtikti vyrams moterims darosi vis sunkiau: tai dirba per daug, tai vaikams dėmesio skiria per mažai, tai buities darbų nepadeda atlikti, tai uždirba per mažai... Ko moterys iš tikrųjų tikisi iš vyrų? Ar tie jų lūkesčiai bent kiek realūs?“ – klausia Vytautas iš Vilkaviškio r.

Atsako Mykolo Romerio universiteto prof. dr. Gediminas Navaitis.

Ką reiškia būti tikru vyru Lietuvoje? Moterų apklausos rodo, kad viena iš svarbiausių „tikro“ vyro savybių laikomas sugebėjimas uždirbti pinigų, pageidautina daug. Be to, jis turėtų gebėti atlikti „vyriškus“ namų darbus: įkalti vinį, remontuoti butą ir prietaisus, imti ir sutaisyti varvantį čiaupą. Tik po šių gebėjimų minimas jautrumas ir supratingumas. Panašūs moterų atsakymai ir kitose ES šalyse.

Jei tokie gebėjimai atrodo labai svarbūs, kyla noras užduoti klausimus, kiek įtakos jie turi šeimos laimei ir kas nutiktų, jei vyrui tokių gebėjimų pritrūktų. Vokiečių psichologė R.Grassel pabandė rasti atsakymą į šiuos klausimus. Jos nuomone, pagal gebėjimus ir norą atlikti namų darbus vyrus reikia skirstyti į 5 grupes: bejėgius, abejingus, specialistus, kritikus ir idealius.

Bejėgis

Tai daugelio anekdotų herojus, kuris savarankiškai nesugeba net cukraus kavos puodelyje išmaišyti. Paprastai tokie būna vienturčiai vienišų ar išsiskyrusių moterų sūnūs. Į namų darbus jie žvelgia iš aukšto ir menkai vertina moterį, besirūpinančią namais. Per 3–5 bendro gyvenimo metus žmonai toks atsainus požiūris pabosta ir, jei šeimoje nėra vaikų, santuoka žlunga: vyras grįžta pas norinčią juo rūpintis ir jį besąlygiškai palaikančią mamytę, o buvusi žmona jau atidžiau renkasi naują gyvenimo draugą.

Gudresnis bejėgis ne nuvertina, o šlovina žmonos gebėjimus ir bando jai padėti. Tačiau lygindamas sugadina skalbinius, virdamas persūdo, o valydamas dulkes sudaužo vazą. Tada iš jo, tarsi iš mažo vaiko, atimama teisė / pareiga rūpintis namais. Jis ir toliau giria žmoną, o ši jį pajuokia, bet juo rūpinasi. Psichologiniai tyrimai rodo, kad žmona nesijaučia gerai, tačiau gudrųjį bejėgį palieka itin retai, nes mano, kad be jos jis pražūtų.

Abejingas

Jis nemėgsta permainų ir jų vengia. Ir pats nieko nedaro, ir žmonai nesiūlo rūpintis namais. Jam galima šimtą kartų priminti, kad reikia prisukti klibančią durų rankeną ar pakabinti paveikslą, bet jis visada susiras kitą, daug svarbesnį užsiėmimą. Kita vertus, kaip tik jie yra itin sumanūs ir, nesikeldami nuo pamėgtos sofos, gali suplanuoti remontą ar baldų perstatymą. Žinoma, tik suplanuoti.

Pasak R.Grassel, jei šie vyrai geba uždirbti tiek, kad galėtų finansuoti namų tvarkymą, šeima lieka tvirta. Tačiau jei jis tik protingai patarinėja, o numatyti darbų tikslus bei už jų siekimą mokėti tenka žmonai, šeimą neretai ištinka krizė, netikėta aplinkiniams ir pačiam abejingam vyrui.

Specialistas

Iš pirmo žvilgsnio tai yra kone idealus vyras, kuris žino, ką ir kaip daryti, ypač mėgsta kurti grandiozinius namų pertvarkymo planus. Visgi jo projektams įgyvendinti paprastai prireikia ne vienų metų. Be to, jo entuziazmas didesnis nei gebėjimai numatyti ir dažnai, tik išardęs spintą, jis pastebi, jog neturi kokio nors jai surinkti labai svarbaus instrumento. Jei žmona suvokė, kad jo veiklai reikia skirti specialią erdvę – garažą, sodybą ar dar ką nors, o sumanymus, kaip tobulinti bendrus namus, griežtai kontroliuoti, jie sutars gerai.

Kritikas

Labiausiai nepasisekė tai moteriai, kuri ištekėjo už kritiko. Jis nuolat nurodo kulinarijos klaidas, randa namuose daug nereikalingų daiktų, kurie, žinoma, priklauso žmonai. Butas ar namas, kuriame tenka gyventi, neatitinka jo supratimo apie patogų būstą, bet pats jis nieko nedaro, kad ką nors pakeistų. Be to, jis nuolat užsimena, kad jo motina namuose tvarkėsi geriau negu žmona. Protinga sutuoktinė pasistengs nukreipti kritinę jo energiją deryboms su statybininkais ar kitais specialistais, teikiančiais namų tvarkymo paslaugas. Kritikas yra atidus smulkmenoms, gerai žino savo teises ir be išlygų siekia jas įgyvendinti. Jis išsireikalaus iš meistrų viską, kas priklauso, ir dar daugiau.

Idealus

Koks turėtų būti idealus vyras, sužinota, paklausus moterų apie jų svajones. Paaiškėjo, kad toks vyras dirba daug, o ilsisi retai, niekada neatsisako atlikti „moteriškų“ darbų, pats skalbia savo drabužius, gerai gamina ir puikiai serviruoja stalą, mielai atlieka sunkiausius darbus (pavyzdžiui, nuramina naktį verkiantį kūdikį) ir visiškai atstoja auklę bei namų šeimininkę. Be to, jis entuziastingai paklūsta žmonos vadovavimui. Apklausos rezultatai parodė, kad tik keli procentai vyrų atitinka šį idealą. O gal ir dėl jų žmonos pasigyrė?

Suprantama, sunku vyrą priskirti tam tikram tipui, bet tai padeda pastebėti, kad jo trūkumai dera su privalumais.

Rekomenduojami video