Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dvejojate, ar studijuoti universitete? Šiems dalykams - nebūtina

Nors tradicinis išsilavinimas tikrai gali būti vertingas būdas įgyti įgūdžių, šiais laikais tai nėra vienintelė galimybė. Dabar galite išmokti viską, ką norite, nemokėdami už universitetą ir neskirdami keturių metų bakalaurui. Mokytis naujų dalykų ir siekti norimos karjeros yra daug būdų, kuriuos šįkart ir aptarsime.

Pradėkime nuo netradicinio mokymosi privalumų:

  1. Dažniausiai taip yra ekonomiškiau, nes savarankiškas mokymas leidžia išvengti didelių universitetinių išlaidų;
  2. Galite mokytis savo tempu – skiriate tiek laiko, kiek galite tam, kad išmoktumėte kažką konkretaus ar užbaigtumėte projektą. Tai ypač naudinga, jei turite įtemptą darbo grafiką arba derinate kitus įsipareigojimus, kaip, pavyzdžiui, šeimą.
  3. Galite labiau kontroliuoti savo mokymosi patirtį – turite galimybę pasirinkti, ko norite mokytis ir kaip norite mokytis. Tai reiškia, kad galite pritaikyti procesą prie savo konkrečių tikslų ir interesų.

Toliau straipsnyje panagrinėsime konkrečius dalykus ir darbo sritis, kur ypač sėkmingai galima įgyti norimų įgūdžių ne tik studijuojant.

Grafinis dizainas

Pirmoji sritis, kuriai nereikia aukštojo išsilavinimo, bet reikalauja nemažai praktikos – grafinis dizainas. Grafikos dizaineriai kuria vaizdinį turinį įvairioms žiniasklaidos priemonėms, pavyzdžiui, interneto svetainėms, reklamoms ir panašiai.

Jei norite tapti grafikos dizaineriu, svarbu išmanyti dizaino pagrindus – pavyzdžiui, tipografijos, spalvų teorijos ir kompozicijos. Taip pat svarbu mokėti naudotis grafinio dizaino programine įranga, pavyzdžiui, „Adobe Photoshop“, „Illustrator“ ir „InDesign“.

Formalus grafinio dizaino išsilavinimas gali suteikti tvirtus dizaino principų ir programinės įrangos pagrindus. Tačiau jei jaučiate, jog universitetas ar kolegijos – ne jums, internetiniai kursai ir seminarai yra itini patogi ir lanksti alternatyva mokytis šio amato.

Svarbu paminėti, kad vienas svarbiausių aspektų, norint tapti sėkmingu grafikos dizaineriu, yra praktinė patirtis, todėl universitetinių teorinių žinių čia nereikia. Praktikos galima įgyti atliekant nemokamas paslaugas įvairiose reklamos agentūrose, dirbant savanorišką darbą arba įgyvendinant asmeninius projektus. Jūsų darbų portfolio(kuriančio žmogau CV) turi būti pilnas įvairiausių pavyzdžių, kurie atspindėtų realius jūsų įgūdžius, stilių, kūrybos ypatumus.

Apskritai grafinio dizaino sritis yra kūrybingas ir paklausus karjeros kelias, reikalaujantis ir meninių gabumų, ir techninių įgūdžių. Nors oficialus išsilavinimas šioje srityje gali būti naudingas, ir be jo yra visiškai realu sėkmingai dirbti šioje srityje.

Rinkodara

Norint sėkmingai dirbti rinkodaros srityje, svarbu gerai išmanyti „šventąją trejybę“ – vartotojų elgseną, rinkos tendencijas ir konkurencinę aplinką. Tam nereikia diplomo. Privalote puoselėti gerus bendravimo ir analitinius įgūdžius, nes rinkodaros specialistams dažnai tenka pristatyti idėjas ir duomenis įvairioms suinteresuotosioms šalims.

Pradėkite nuo asmeninių projektų, pavyzdžiui, mažos įmonės ar ne pelno siekiančios organizacijos rinkodaros plano kūrimo. Raskite kitų šioje srityje dirbančių asmenų ir gal net paprašykite jų mentorystės: bendravimas su kitais rinkodaros specialistais gali būti neįkainojamas būdas sužinoti apie rinkodarą ir užmegzti čia itin vertinamus ryšius.

Stojimas į profesines organizacijas ir dalyvavimas pramonės renginiuose taip pat gali suteikti galimybę mokytis iš patyrusių specialistų ir susirinkti informaciją apie naujausias tendencijas.

Galiausiai, internetiniai kursai ir seminarai taip pat gali būti geras būdas išmokti rinkodaros paslapčių. Taip jau mokytumėtės tiesiai iš specialistų ir gal net gautumėte naujas žinias patvirtinančių sertifikatų.

Programavimo kalbos

Nenuostabu, jog šiais laikais IT darbo rinka yra aukštumose. Programavimo kalbų mokymasis yra paklausus įgūdis, galintis atverti daugybę karjeros galimybių. Nuo žiniatinklio svetainių kūrimo iki duomenų analizės – kuo daugiau išmanysite informatikos srityje, tuo geriau. Nors formalus informatikos mokslų išsilavinimas gali būti naudingas, mokytis programavimo kalbų ir kitų specialybės įgūdžių tikrai galite ir kitais būdais.

Pavyzdžiui, išmokti programavimo kalbos galite pasinaudoję galimybe mokytis darbo vietoje. Daugelis įmonių siūlo mokymo programas, į kurias neretai įeina ir programavimo kalbų mokymas ar kursai. Pasidomėkite, ar įmanoma gauti mokymus savo darbovietėje – toks mokymosi procesas būtų itin veiksmingas ir galimai net skatinamas darbdavių.

Kitas populiarus būdas mokytis programavimo kalbų yra internetiniai kursai ir programavimo stovyklos. Tai gali būti patogi ir lanksti galimybė mokytis savu tempu. Be to, daugelyje tokių vietų teikiama patyrusių instruktorių pagalba ir net mentorystė.

Jei prieš tai išvardinti būdai yra ne jums, rinkitės mokytis savarankiškai. Yra daugybė šaltinių, knygų, internetinių vadovėlių ir atvirojo kodo projektų, kurie gali praversti šiuo klausimu. Ir tikrai nereikia visko daryti vieniems – šiuo atveju taip pat galite kreiptis į specialistus su mentorystės prašymu. Bendravimas su kitais technologijų pramonės atstovais padės gauti konkrečių patarimų, pataisymų ir mokytis greičiau.

Fotografija

Fotografijoje egzistuoja subtili tikrovė, kuri kartais visai neturi atspindėti realybės. Šioje srityje reikia ir meninės vizijos, ir techninių įgūdžių – išmanyti apšvietimą, kompoziciją ir nuotraukos apdorojimo būdus.

Norint tapti fotografu, svarbu turėti tvirtus fotografijos principų pagrindus ir mokėti naudotis fotoaparato bei kita programine įranga. Taip pat svarbu išsiugdyti asmeninį stilių ir viziją bei gebėti veiksmingai bendrauti su klientais, ir, galimai – kolegomis.

Kas svarbiausia fotografijoje? Praktika, praktika ir dar kartą praktika. Fotografui privalu mokytis ir tobulinti kiekvieną įgūdį, kad pavyktų įgyti klientų pasitikėjimą. Geriausia mokytis atliekant apmokamas ar neapmokamas praktikas, padedant jau dirbančiam fotografui ar savanoriško darbo metu. Pildykite savo nuotraukų portfolio, nes tai taps jūsų prekiniu ženklu.

Gebėjimas mokytis yra labai svarbus asmeniniam ir profesiniam augimui. Nors tradicinis išsilavinimas dar vis praverčia kasdienybėje, tai nebėra vienintelė galimybė įgyti vertingos patirties ir žinių. Mokytis dėl asmeninių ar karjeros tikslų galite atsispyrę nuo darbovietės suteikiamų mokymų, galbūt – nuo internetinių kursų ir stažuočių, o su pakankamai užsispyrimo išmokti visko galite ir patys.

Rekomenduojami video