Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dėl statybų broko atsakingi pardavėjai ir rangovai

 „Naujos statybos daugiabučių gyvenvietėje prieš šešerius metus iš statytojo įsigijome butą. Per jame gyventą laiką pamatėme labai daug statybų broko: dėl nuolat stipriai rasojančių langų po parketu įsiveisė pelėsis, matyt, dėl drėgmės, nuo sienų prie lango atšoko dažai ir pan. Nusiskundimų turi beveik visi gyvenvietėje gyvenantys butų savininkai. Visi pirkome butus iš to paties statytojo. Ar yra galimybių išsireikalauti iš namus stačiusios statybų įmonės atlyginti dėl statybų broko patirtus nuostolius?“ – klausia Vitalijus iš Vilniaus.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) pirkimo–pardavimo sutarčių normomis, nurodytina, kad pardavėjas visais atvejais garantuoja daiktų kokybę (garantija pagal įstatymą) bei atsako už daikto trūkumus, kurie išaiškėja per 2 metus nuo daikto pardavimo, jei įstatymai ar sutartis nenumato ilgesnio termino.

Terminas nekilnojamojo daikto kokybės garantijai yra nustatytas ir Lietuvos Respublikoje galiojančiame Statybos įstatyme, ir specialiosiose CK normose. Šis terminas, skaičiuojant nuo rangovo atliktų statybos darbų perdavimo statytojui (užsakovui) dienos, negali būti trumpesnis nei 5 m., esant paslėptų statinio elementų – 10 m. (konstrukcijų, vamzdynų), o esant tyčia paslėptų defektų – 20 m. Pretenzijas nekilnojamojo daikto pardavėjui dėl nusipirkto daikto trūkumų galima pareikšti būtent per šiuos terminus.

Būtina pabrėžti, kad alternatyvus nekilnojamąjį daiktą nusipirkusio asmens veiksmas, kurį jis gali atlikti, – per anksčiau nurodytus terminus kreiptis tiesiogiai į rangovą, atlikusį statybos darbus. Šiuo atveju svarbu atkreipti dėmesį, kad tai gali būti ir vienintelis butą įsigijusio asmens pasirinkimas, ypač tais atvejais, jei pardavėjas yra bankrutavęs arba dėl kitų priežasčių nebevykdo veiklos.

Apibendrinant būtina pabrėžti, kad, nustačius statybos broką, visų pirma nekokybišką butą įsigijęs asmuo per anksčiau nurodytus terminus turėtų kreiptis į pardavėją, o jeigu pardavėjas nebeegzistuoja, buto pirkėjas turi teisę kreiptis tiesiogiai į rangovą ir reikalauti neatlygintinai per protingą terminą pašalinti būsto trūkumus arba atlyginti pirkėjo išlaidas, patirtas tuos trūkumus taisant, jei juos įmanoma pašalinti. Tuo atveju, jei pažeidimas yra esminis, būtent iš buto pardavėjo galima reikalauti nutraukti sutartį ir grąžinti už butą sumokėtus pinigus.

 

 

Rekomenduojami video