Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dažniausiai vagiamos automobilių dalys: gudrybės, kaip nuo to apsisaugoti

Net ir gerai apšviestoje vietoje paliktas automobilis gali lengvai tapti vagių taikiniu. „carVertical“ duomenimis, dažniausiai vagiami BMW, „Audi“ bei „Mercedes-Benz“ automobiliai, tačiau ilgapirščiai taikosi ir į nesunkiai išimamas automobilių dalis, kurias vėliau gali greitai parduoti juodojoje rinkoje, išgabenti į kitas šalis arba panaudoti kitų transporto priemonių remontui.

Veidrodėliai ir stiklas

Rinkos žinovo Mato Buzelio teigimu, vagys dažniau taikosi į naujesnių automobilių detales, kurias pardavę gali daugiau uždirbti. Nusikaltėlius domina tiek automobilių katalizatoriai, tiek ratlankiai ir net valstybiniai numeriai. Kaip apsisaugoti nuo tokių vagysčių?

Aukštesnės klasės automobilių veidrodėliai gali kainuoti šimtus eurų, todėl nieko keisto, kad šios prekės likvidžios ir domina vagis. Veidrodėliai gana dažnai apgadinami smulkiuose eismo įvykiuose, todėl juodojoje rinkoje tokių dalių pirkėjų netrūksta.

Pasitaiko ir tokių vairuotojų, kurie sudaužę savo veidrodėlio stiklą „pasiskolina“ jį nuo kito automobilio. Išimti veidrodėlio stiklą – paprastas ir pastangų nereikalaujantis darbas.

Nuo veidrodėlių vagystės gali apsaugoti ant stiklo išgraviruotas automobilio VIN numeris. Toks automobilis bus mažiau patrauklus ilgapirščiams – tikėtina, kad jie tokią transporto priemonę paliks ramybėje.

Priekiniai ir galiniai žibintai

Priklausomai nuo automobilio modelio, žibintų kaina gali siekti net ir keliolika tūkstančių eurų. Dėl didelio parduodamų daužtų arba importuotų iš JAV automobilių srauto, žibintų paklausa naudotų dalių rinkoje labai stipri, o vagys neretai susivilioja lengvu grobiu. Pavogti žibintai ar kitos dalys nebūtinai gali atsidurti Lietuvos skelbimų portaluose – neretai jos išvežamos į kitas šalis.

„Taupydami laiką, per kurį daromas nusikaltimas, vagys dažnai naudoja specialias metalo žirkles ir smarkiai apgadina automobilio sparnus, buferį, groteles ir variklio gaubtą. Tokiu atveju patirti nuostoliai dar išauga“, – sako M.Buzelis.

Automobilio žibintus, jei šie yra dažnai vagiami, taip pat rekomenduojama pažymėti išgraviruojant ant jų VIN numerį. Nors tai nėra patikimas vagių atbaidymo receptas, tikimybė rasti automobilį be žibintų reikšmingai sumažės. Tiesa, prieš darydami tai, vairuotojai turi pasidomėti, kurioje vietoje reikėtų žibintus pažymėti, kad besimatantis kėbulo numeris nepakenktų apšvietimui.

Valstybiniai numeriai

Automobilių valstybiniai numeriai paprastai tampa kitų nusikaltimų atlikimo įrankiu. Tokią taktiką nusikaltėliai naudoja siekdami išvengti miestuose įrengtų stebėjimo kamerų ir suklaidinti policijos pareigūnus. Pasisavinę kito automobilio numerius vagys gali planuoti vagystes ar išvažiuoti iš degalų kolonėlės už benziną ar dyzelį nė nesumokėję.

Valstybinius numerius pavogti nesunku, todėl vienintelis būdas apsaugoti savo automobilį – laikyti jį uždarame parkinge arba bent jau gerai apšviestoje vietoje. Vairuotojai, pastebėję, jog nėra bent vieno numerių ženklo, turėtų nedelsdami kreiptis į „Regitrą“, o po naujų numerio ženklų išdavimo policijai bus pranešta apie numerio ženklų praradimą.

Vairas

Ekonominės klasės automobilio vairo kaina gali siekti keliasdešimt eurų, tačiau prabangaus „Porsche“ ar „Mercedes-Benz“ vairas gali kainuoti ir pusantro tūkstančio eurų. Į Lietuvą įvežama daug smarkiai apgadintų automobilių iš JAV bei kitų šalių, todėl vairas yra paklausi prekė.

Vienintelis būdas sumažinti vairo vagystės tikimybę – palikti automobilį saugioje vietoje. Tačiau net daugiabučių požeminėse aikštelėse paliktų gerai įrengtų automobilių vairai gali būti pavogti.

Salono detalės

Nors automobilio salono detalės vagiamos rečiau nei žibintai ar veidrodėliai, tarp ilgapirščių jos irgi populiarios. Dažniausiai vagys taikosi į prabangesnių automobilių salonus, o vogtos prietaisų skydo apdailos dalys arba sisteminiai blokai vėliau parduodami apgadintus automobilius remontuojantiems asmenims arba išgabenamos tokiam pačiam tikslui į užsienį.

Ratlankiai

Ant kaladžių ar plytų stovintis automobilis – nesenstanti Lietuvos vagių klasika. Ratų nuėmimas gali užtrukti, todėl vagys paprastai renkasi nejudriose gatvėse pastatytus automobilius, kurie palikti neapšviesti.

„Gražūs automobilio ratlankiai yra geidžiama prekė, todėl surasti jiems pirkėją niekada nebus sudėtinga. Patikimiausias būdas išvengti nemalonaus rytinio siurprizo – naudoti specialius apsauginius varžtus ar veržles, kurios neleis atsukti rato naudojant įprastus įrankius. Žinoma, automobilio statymas į saugesnę vietą gali taip pat padėti išvengti tokio nemalonumo“, – aiškina M.Buzelis.

Katalizatoriai

Katalizatoriuose naudojami brangieji metalai – platina, paladis ir rodis, kurie itin vertinami metalo supirkėjų. Pardavę katalizatorių, vagys gali tikėtis uždirbti bent keletą šimtų eurų. Ypač atidūs turėtų „Toyota“ ir „Lexus“ automobilių vairuotojai, nes būtent šios markės hibridiniai automobiliai dažniausiai tampa nusikaltėlių taikiniu.

Nemažai vairuotojų, siekdami apsisaugoti nuo vagių, patys išpjauna savo automobiliuose sumontuotus gamyklinius katalizatorius ir pasirenka pigesnes jų versijas.

Keičiasi tendencijos

Pastaraisiais metais keičiasi automobilių vagysčių tendencijos. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, ilgapirščiai vis dažniau taikosi į didelės vertės komercinį transportą.

Draudikų turimais duomenimis, nusikalstamos veikos tendencijos rodo tam tikrą persiorientavimą − praėjusiais metais ilgapirščiai vis dažniau taikėsi į komercinį transportą. Palyginus su 2023 metais, komercinių transporto priemonių vagysčių skaičius išaugo 13 proc. Tuo metu privačių automobilių vagysčių buvo registruota 35 proc. mažiau, rodo bendrovės duomenys.

„Privačių automobilių vagysčių skaičius menksta. Tikėta, kad tai susiję su vis išmanesnių apsaugos priemonių naudojimu, pavyzdžiui, kai būna įdiegtas GPS sekimas, kuris apsunkina vagystes. Tuo tarpu komercinių automobilių vagysčių augimą galima sieti su aukšta tokių transporto priemonių verte. Šiuolaikiniai komerciniai automobiliai, krovinių vilkikai, žemės ūkio technika yra labai modernūs, jų vertė neretai gali bent kelis kartus viršyti privačių automobilių vertę“, – komentuoja Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius.

VL

Rekomenduojami video