Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bitininkystė ir augalų apsaugos produktų naudojimas

Sakoma, kad kol Žemėje gyvena bitės, tol joje galės gyventi ir žmogus. Ūkininkavimas ir bitininkystė – neatsiejami, todėl labai svarbu ūkininkams, naudojantiems augalų apsaugos produktus, laikytis visų apsaugos priemonių, kad nepakenktų bitėms.

Bitės nyksta

Bitininkai taip pat turi nepamiršti įsipareigojimų ir, vadovaudamiesi augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėmis, Ūkinių gyvūnų registre pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas, o planuojantieji jas perkelti ar pastatyti naujus bičių avilius, ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas Ūkinių gyvūnų registre turi pažymėti jų pastatymo vietą.

Europos mokslininkai ne vienus metus tyrė bičių šeimų nykimo Vidurio Europoje priežastis. Viena iš bičių ir kitų naudingų vabzdžių populiacijos mažėjimo priežasčių – intensyvus žemės ūkis ir augalų apsaugos produktų naudojimas. Kai šie produktai naudojami intensyviai, augalų žiedadulkėse ir nektare, kurį renka bitės, aptinkama jų liekanų, dėl to prastėja bičių ir bičių šeimų sveikata, mažėja jų atsparumas kitiems nepalankiems veiksniams.

Svarbu laikytis reikalavimų

Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse pabrėžiama, kad labai svarbu laikytis etiketėje nurodytų augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų, normų ir apribojimų: nepurkšti žydinčių augalų, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai, tuo metu, kai bitės būna aktyvios ir maitinasi – nuo 4 val. ryto iki 21 val. vakaro. Sąrašas žydinčių augalų, kuriuos galima purkšti tuo laiku, yra pateiktas Valstybinės augalų apsaugos tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje. Jei augalų apsaugos produktu draudžiama purkšti žydinčius augalus, šio nurodymo taip pat reikia griežtai laikytis.

Svarbu, kad bičių laikytojai būtų informuoti laiku. Siekiant apsaugoti bites ir kitus naudingus vabzdžius apdulkintojus nuo neigiamo augalų apsaugos produktų poveikio, labai svarbu tinkamai naudoti šiuos produktus tiek purškiant augalus jų žydėjimo metu, tiek sėjant beicuotą vasarinių rapsų sėklą ir laikytis nustatytų taisyklių.

Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse rašoma, kad žemdirbiai, besirengiantys purkšti žydinčius augalus profesionaliajam naudojimui skirtais augalų apsaugos produktais ar sėti rapsų sėklą, apdorotą produktais, kurių sudėtyje yra tiametoksamo ar klotianidino, įpareigoti informuoti apie tai bitininkus ne vėliau kaip likus dviem kalendorinėms dienoms iki purškimo ar sėjos. Prisijungus prie paraiškų priėmimo informacinės sistemos (PPIS) reikia suvesti atitinkamą informaciją apie planuojamą purškimą ar sėją.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC), gavęs informacijos apie planuojamą beicuotų rapsų sėją ar apie žydinčių augalų purškimą, per 2 val. išsiunčia SMS žinute ar elektroniniu paštu pranešimą tiems bičių laikytojams, kurių bitynai įrengti 2,5 km atstumu nuo purškiamo žemės sklypo, ar sklypo, kuriame sėjama beicuota sėkla, apdorota augalų apsaugos produktais, kurių sudėtyje yra tiametoksamo ar klotianidino, ribos. Šiame pranešime bičių laikytojams nurodoma planuojamo purškimo ar sėjos data, laikas, taip pat augalų ir augalų apsaugos produktų pavadinimai ar augalų apsaugos produkto, kuriuo apdorota sėkla, pavadinimas. Taip pat nurodomi žemės naudotojo kontaktiniai duomenys bei nuoroda apie augalų apsaugos produktų panaudojimą internete.

Jei pasikeitus aplinkybėms pranešime nurodytą dieną rapsai nebus sėjami ar augalai nebus purškiami, apie planuojamą atšaukimą taip pat reikia nedelsiant paskelbti per PPIS, o ŽŪIKVC savo ruožtu informuos bičių laikytojus.

Atmintinė

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos yra paruošusi atmintinę, kurioje nurodoma, kad žemdirbiai, sėjantys neonikotinoidais beicuotus rapsus, privalo laikytis ir kitų reikalavimų, padedančių apsaugoti laukinius paukščius, gyvūnus, bites ir kitus naudingus vabzdžius apdulkintojus nuo neigiamo šių produktų poveikio:

  • nesėti beicuotų sėklų bičių maitinimosi metu, jeigu šalia apsėjamo lauko yra žydinčių augalų;
  • sėti sandariomis sėjamosiomis, kurios gerai įterpia sėklas į dirvą ir neleidžia susidaryti beico dulkių debesims;
  • nenaudoti pneumatinių sėjamųjų, išskyrus tas, kurių oro sistema nukreipta į dirvą, sėklas į dirvą įterpti tokiu būdu, kad beicuotos sėklos dulkių nepatektų ant gretimų laukų ir šalia augančių augalų,
  • beicuotas sėklas įterpti į dirvą taip, kad jų neliktų dirvos paviršiuje, ypač atkreipti dėmesį į tinkamą įterpimą galulaukėse;
  • saugiai pašalinti pabirusias beicuotas sėklas.

Tad naudokime augalų apsaugos produktus atsakingai, nekenkdami aplinkai bei nepatirdami derliaus nuostolių.

 

Rimantė Juškienė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Raseinių r. biuro augalininkystės konsultantė

 

agroakademija.lt

Rekomenduojami video